Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 06-10-2008, 10:39   #18
Adr
RPG - Ogólnie
 
Adr's Avatar
 
Reputacja: 1 Adr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputację
Jasny gwint napatoczyło się tatałajstwo w tło mego zdjęcia. Następnym razem będę uważniej cykał. Arango gratuluje przenikliwości. Pewnie poznałeś po zielonej nakrętce A ten specyfik bywa do różnych celów zażywany (a to trza krzyże zbolałe natrzeć, a to herbatkę leczniczą zaprawić.). W tym przypadku był używany do zaprawienia śliwowicy, którą ma rodzicielka (zaiste zacna niewiasta) sporządziła.

Dziś będzie o specjalnej mechanice.

Mechanika:

W sesji zamierzam się trzymać zasad storytellingu z uproszczoną do minimum mechaniką systemu Dzikie Pola + moje oryginalne pomysły przygotowane dla potrzeb tej konkretnej sesji. Mechanika DP prawie nie będzie się pojawiać – może w czasie walki. Zamierzam jednak zerkać w kartę szlachcica i pewne sprawy określać na jej podstawie.

Specjalna mechanika:

Założyłem sobie, że w sesji będzie istotna walka dobra ze złem. Dlatego specjalna mechanika dotyczy zdolności specjalnych oraz dobrych i złych uczynków postaci, które będą przekładać się na punkty dobrych uczynków [skrót - DU] i złych uczynków [skrót - ZU];


Dobre i złe uczynki:

Będę stawiał przed waszymi postaciami takie sytuacje. w których będzie możliwość wyboru między złym a dobrym. Czasami ta granica jest ledwo widoczna i czyny są dwuznaczne. Sami również możecie kreować różne uczynki (dobre jak i złe).

Za co można uzyskać punkty dobrych uczynków:

- Modlitwa - podstawowy warunek kontaktu z Bogiem, zasada storytellingowa im lepiej opiszesz modlitwę i jej okoliczności tym większa szansa, że uda się coś wymodlić i złapać punkcik DU;
- Dobre uczynki - nazwa mówi sama za siebie, pomaganie ludziom, itd.;
- Poświęcenie - posty, pokora, asceza, odmawianie sobie przyjemności itd.;
- Nawiązania do epoki staropolskiej, fajne posty i ciekawe odgrywanie postaci - (za takie rzeczy też można dostać punkty DU)

Za co można uzyskać punkty złych uczynków:

- Krzywdy i okrucieństwa – całe zło którego dopuści się postać,
- Zaniedbania - wszelkiego rodzaju niedopatrzenia, np. nie udzielenie komuś pomocy, zapomnienie modlitwy lub niestarannie uczyniony znak krzyża;
- Grzechy – wiadomo o co chodzi, każdy człowiek grzeszy nawet ten kto najbardziej się pilnuje (np. złodziejstwo, obżarstwo i inne grzeszne myśli);
- Wpadki jako gracz (coś wyraźnie niezgodnego z duchem i klimatem epoki itp.);

Zdolności specjalne (Dary):

Każda postać ma zdolności specjalne. Są to zwykle jakieś umiejętności wykraczające poza możliwości zwykłych zjadaczy chleba. Każda postać ma nieco inne zdolności.

Diabeł – zło i uczynki niecne zwiększają diabelskie moce i przydają mu siły. Natomiast uczynki dobre osłabiają moce diabelskie, trochę nie bardzo opłaca się diabłu dobro czynić J Jednak dzięki nim nasz diabełek może osiągnąć coś innego (co? to na razie tajemnica).

Miła – dobro i uczynki miłosierne będą procentować w postaci mniejszych lub większy cudownych zdarzeń. Złe uczynki i zaniedbania będą zmniejszać prawdopodobieństwo cudu, a na dodatek będą uruchamiać wady (ale o tym niżej).


Charakternik – Na razie nasz charakternik może używać dodatkowych zdolności, które pochodzą od złych mocy. Wszak ciążą na nim grzechy i jest związany przymierzem ze złem. W trakcie rozgrywki może otrzyma jakieś dodatkowe umiejętności czy to od strony ducha świętego czy od szatana to już zależeć będzie od jego wolnej woli.

Jak powyżej napisano Diabełkowi (natura zła) bardziej opłaca się zło czynić, Miłej (natura dobra) dobro, a charakternik (wolna wola) jest otwarty na oba te kierunki.

Wady:

Postępowanie przeciw swej naturze będzie skutkowało uruchamianiem waszych wady. Czyli jeśli np. diabłu przetrawi się od złego czynu odstąpić może mu się jakaś wada przypałętać; Miła jeśli coś zaniedba lub nie daj boże zgrzeszy – jej wady się ujawnią; postać charakternika ma naturę bardziej złożoną i wady mogą się przytrafić z obu kierunków (Wolna wola jest człowiecza.

Przypomnę jeszcze raz pieśń, która pojawiła się w rekrucie, a w tym miejscu pasuje.

- Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam,
Tylko własnym prawom ufam:
Wolna wola jest człowiecza,
Pergaminów nie posłucha.

Boska ręka w tym, czy diabla,
Szpetnie to, czy właśnie pięknie -
Wola moja jest jak szabla:
Nagniesz ją za mocno - pęknie.

A niewprawną puścisz dłonią -
W pysk odbije stali siła;
Tak się naucz robić bronią,
By naturą swą służyła.

Lubię tany, pełne dzbany,
Sute stoły i tapczany,
Płeć nadobną - niesurową
I od święta - Boże Słowo.

Lecz ni ksiądz, ni okowita
Piekłem straszy, niebem nęci,
Ani żadna mnie kobita
Wokół palca nie okręci.

Mój ból głowy, moja skrucha,
Moje kiszki, moja franca,
Moja wreszcie groza ducha,
Gdy Kostucha rwie do tańca!

Jakbym ja był człowiek z wosku
W rękach wodzów, niewiast, klechów -
Mógłbym ich zostawić troskom
Cały ciężar moich grzechów.

Ale znam tych stróżów mienia,
Sędziów sumień, prawdy zakon,
Spekulantów odkupienia -
Bo znam siebie - jako tako.

Ulepiony i pokłuty
Niepotrzebny będę więcej;
Rzucą w ogień dla pokuty
I umyją po mnie ręce.

Zły? - być może. Dobry? - a czemu?
Nie tak wiele znów pychy we mnie.
Dajcie żyć po swojemu - grzesznemu,
A i świętym żyć będzie przyjemniej!


 
Adr jest offline