Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 06-12-2008, 06:06   #2
Niles Elmwood
 
Reputacja: 0 Niles Elmwood nie jest za bardzo znanyNiles Elmwood nie jest za bardzo znanyNiles Elmwood nie jest za bardzo znany
Mam nadzieję, że się nie powtarzam, wszystkich postów w dziale nie zdążyłem jeszcze i nie wiem czy kiedyś zdążę przeczytać

Słynną, strategiczną bitwę o wąwóz Somosierra wygrali dla Napoleona, jak wszyscy wiedzą Polacy. Po bezskutecznych próbach sforsowania hiszpańskich baterii artyleryjskich, sfrustrowany Napoleon wysłał z szarżą swoją gwardię przyboczną liczącą 125 kawalerzystów.
Jan Kozietulski miał ponoć okrzykiem
- Niech żyje Cesarz!
- poprowadzić zwycięską szarżę.
Kiedy Kozietulski stracił konia, do szarży prowadzonej dalej przez Dziewanowskiego dołączył cudownym zbiegiem okoliczności Andrzej Niegolewski z 450 żołnierzami, który był właśnie wtedy w okolicy na zwiadzie, z misją zorientowania się w możliwościach okrążenia Hiszpanów. Kiedy Dziewanowski upadł z konia, dalej poprowadził Polaków Krasiński. Do samego jednak końca wszystkich dociągnął właśnie porucznik Andrzej Niegolewski, który cudem przeżył 9 pchnięć bagnetów i 2 postrzały karabinowe w głowę.
Ci, którzy ocaleli tę szaloną jazdę wspominali, że Kozietulski wcale nie krzyknął:
- Lekka jazda kłusem! Niech żyje Cesarz! -lecz
- Naprzód psiekrwie, Cesarz patrzy!
 
Niles Elmwood jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem