Wątek: Monastyr
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 19-01-2006, 00:21   #17
Ysabell
 
Reputacja: 1 Ysabell ma wyłączoną reputację
Jak wygląda u mnie kwestia kobiety-Kościół?

Na początku warto przyjrzeć się informacjom oficjalnym.
Otóż po pierwsze: w Kościele Kariańskim nie obowiązuje celibat. (żródło - nie pamiętam, podstawka, albo Marcin Blacha na jakimś konwencie...)
I po drugie: w Dominium rozgrywa się własnie walka o dopuszczenie Pań do wyższych funkcji kościelnych (źródło - podstawka).

To tyle w kwestii oficjalnej, ale jak to wygląda u mnie?

Wysokie funkcje kościelne dość długo były dla kobiet niedostępne. Jako argument preciwnicy podawali fakt, że pierwszy papież był synem, nie córką Proroka. (ta wiadomość pochodzi od autorów, reszta to już moje zmiany w oficjalnej wizji świata)
Kobiety powoli zdobywają prawo do sprawowania wyższych funkcji kościelnych. W różnych krajach tendencja ta jest widoczna w różnym stopniu. I tak:
Od dawna jest to praktykowane w Matrze (co oczywiste).
Od czasu rozłamu Kościoła Ragadańskiego, w Ragadańskim Kościele Narodowym wprowadzono możliwość obejmowania przez kobiety wyższych stanowisk, w tym momencie w RKN jest kilka kobiet-biskupów i jedna kobieta-kardynał.
W Nordii również kobiety powoli pną sie do góry po szczeblach hierarchii kościelnej. Poza, wymienioną w podstawce, w "mojej" Nordii są jeszcze dwie kobiety na urzędzie biskupim.
W Cynazji powoli idzie nowe - pierwsza kobieta-biskup.
Reszta państw nie była mi potrzebna, więc danymi liczbowymi nie dysponuję. Ogólnie przeciwko kobietom na wyższych stanowiskach kościelnych oponuje Kord. W Dorii też raczej się to nie przyjmie. W Agarii nie ma specjalnych przeciwwskazań. Co do mniejszych państw - wszystko zależy od tego w czyjej są strefie wpływów...

Kwestia druga: celibat
Nie ma. Nie ma celibatu, nie ma powodu żeby był (zresztą i u nas celibat został wprowadzony stosunkowo późno). Kapłaństwo kobiet nic akurat w tej kwestii nie zmienia. Biorąc pod uwagę takie rzeczy jak inwestytura, nie ma znaczenia czy kapłan ma dziecko czy podopiecznego któremu chce przekazać urząd... A takie dziecko przynajmniej na pewno odbierze porządne, kariańskie wychowanie...
Niezależnie od płci księża mogą zakładać rodziny i posiadać dzieci. Tak samo w Inkwizycji.
Celibat obowiązuje w niektórych zgromadzeniach zakonnych. Ale i to nie we wszystkich. Większość zakonów nie zezwala swoim członkom posiadać rodziny.
Zgadzam się, ze władza kościelna niewiele różni się od świeckiej. Zresztą podobnie wyglądało to w naszym świecie w analogicznych czasach. Acz, oczywiście, zdarzają się i tacy, którzy swą funkcję traktują bardzo poważnie... Różnie to bywa. Ale nie należy zapominać, że biskup to już osoba zaangażowana w polityke kraju i Kościoła.


To by chyba było na tyle w kwestiach przez Ciebie poruszonych. Mam nadzieję na dalszą, równie miłą dyskusję.
Pozdrawiam.
 
__________________
Ys.

"Więc gińmy za idee, lecz... nie za pochopnie" G. Brassens
Ysabell jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem