Wątek: Monastyr
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 23-01-2006, 22:44   #22
MałyMIś
 
Reputacja: 1 MałyMIś ma wyłączoną reputację
Cytat:
Napisał Darken
Co do Karianizmu.
Sprawę jak dla mnie rozwiązuje zasada: Potomek nie może zajmować funkcji kościelnej, co najwyżej może zostać mnichem.
Coż - to tak jakbyś zabronił dzisiejszym bogaczom przekazywania rodzinnej firmy i majątków swoim dzieciom. Czemu mieli by pracować całe życie na sukces, jeśli musieli by go potem oddać w obce ręce?
(to znaczy był taki pomysł już - nazywał sie komunizm, jak się skończył wiesz )
Nikt by się nie zgodził na takie rozwiązanie. Przegnali by taki kler na cztery wiatry.

Cytat:
Napisał Darken
Pamiętacie opis kariery młodego szlachcica? Pierwszy idze do wojska, drugi do kościoła zaś trzeci sam sobie musi poradzić.
Kto przy zdrowych zmysłach posyłał by syna do kościoła skoro ten pierwszy w każdej chwili może zginąć.
Kto? Jeśli to się wiąże z dobrą karierą, pieniędzmi władzą ? Każdy mądry.
Pamiętaj, że w monastyrze nie ma jeszcze zasad humanitaryzmu, praw człowieka itp. Chęć zdobycia wyżej wymienionych dóbr nie jest niczym nagannym. Wręcz przeciwnie, to ochrona własnego rodu - dzieci , wnuczków w końcu siebie na stare lata ( nie ma tam ZUSu minimum socjalnego i opieki społecznej - żebrak umrze z głodu na ulicy i jest to jego problem).

Pieniądze to nie kwestia konfortu życia jak w XXI w., tylko przeżycia następnego dnia.


Cytat:
Napisał Darken
A teraz konkrety co to zapełnienia państw władyjkami. To raczej jest oczywiste, co o nich mówisz MM[taki skrócik]. W koncu rozgrywka polityczna nie istnieje wyłącznie na szczeblu Dworu.
Doskonałe wyobrażenie o tych sprawach można złapać podczas czytania Dumas'a. Tam opis małych domków szlacheckich jest włąściwym dla nas elementem, który wypełni naszą sesję.

Pozatym, czy nie macie wrażenia że czytanie książek 'z epoki' rozwija wszelkie wątpliwości? U mnie tak to wygląda.
Całkowicie sie z tobą zgadzam
Pisałem tylko o tym, że czytając monastyr nie widziałem nigdzie właśnie takich "Dumasowskich" pejzaży. Same ugory, puszcze - strach z domu wychodzić

Pozdrawiam i dzięki za Twój głos.
 
MałyMIś jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem