Wątek: Poniatowski
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 13-02-2009, 15:23   #5
Leoncoeur
 
Leoncoeur's Avatar
 
Reputacja: 1 Leoncoeur ma wspaniałą reputacjęLeoncoeur ma wspaniałą reputacjęLeoncoeur ma wspaniałą reputacjęLeoncoeur ma wspaniałą reputacjęLeoncoeur ma wspaniałą reputacjęLeoncoeur ma wspaniałą reputacjęLeoncoeur ma wspaniałą reputacjęLeoncoeur ma wspaniałą reputacjęLeoncoeur ma wspaniałą reputacjęLeoncoeur ma wspaniałą reputacjęLeoncoeur ma wspaniałą reputację
Cytat:
Są jednak granice nieprzekraczalne. I do takich należy chęć naprawiania własnego narodu, w oparciu o obce państwo i obce wojsko. Dla mnie na to określenie jest tylko jedno.
sęk w tym jak traktowac naród.
dla mnie wszystko co wiązało się ze zdradą i zwalczaniem systemu demokracji szlacheckiej I Rzeczpospolitej, jest działaniem ku chwale narodu który de facto wskutek upadku systemu przedrozbiorowego (nawet w społecznym aspekcie) się dopiero wykształcał.

Cytat:
Napisał Arango
Wybor na króla. (...)
Wiem o tej korespondencju (historycy.org? ), ale odpowiedz mi, czy to wina Stanisława, że został przeforsowany przez obce mocarstwo/a i postawiony w roli figuranta, z totalnie zamiecioną relacją z magnaterią?
Czy zrobił naprawde według ciebie mało jak na taka sytuację początkową?

Cytat:
Napisał Arango
Konstytucja 3 Maja.
Udało mu się zawiązać sojusz z Prusami w którym widział oparcie dla unizależnienia się od Petersburga, choćby w sprawie Konstytucji, która była Katji sola w oku. Dopiero wtedy mając nadzieję że Konstytucje uda sie ochronić, zaczął współpracować w jej tworzeniu.
Czy to dla Ciebie nieprzytomność polityczna?
to co mógłby zrobić nie mogąc opierać się nawet na podzielonym kraju?

Cytat:
Napisał Arango
Stanisław Poniatowski w 1767 r. przyznał się angielskiemu dyplomacie Jamesowi Harrisowi, że Szkołę Rycerską założył po to, by dostarczać kadry oficerskie Rosjanom (z tego właśnie powodu miała się ona cieszyć poparciem carycy Katarzyny II"
i komu służyły de facto te kadry? :>
W polityce mówi sie wszystko, aby zbliżyć się do celu.

Cytat:
Napisał "Arango"[/quote
Konfederacja barska i Targowica.
Co do Konfederacji Barskiej się wypowiedziałem, co do przystąpienia do Targowicy (z naciskiem, kiedy to zrobił) też.

Cytat:
Dalej uważasz że kierowały nim pobudki patriotyczne ?
Jedno pytanie, ale odpowiedz TAK, albo NIE.
TAK.

Sęk w tym Arango, że my mamy chyba zupełnie inne podejście do systemu społecznego i węwnątrzpolitycznego głównie XVI i XVII wieku na naszych ziemiach.
Dla mnie to rozpuszczona magnateria ze swoją klientelą i duch złotej wolności były wrogiem z którym należało się rozprawić choćby i przy pomocy dzid ludu Bantu, a przerwanie suwerenności Rzeczpospolitej pozwoliło ewoluować społeczeństwu i wykrztałcić naród.
Nie udałoby się to bez pracy jaka włożył w ten kraj ten (z lekceważąca) Staś, choćby pod względem kultury.

Różnimy sie oceną tego co przed rozbiorami i samych rozbiorów, ich roli wagi, etc.
To i nie dojdziemy do konsensusu w przypadku "Stasia".
Myślę tez że zbyt oceniasz go przez pryzmat "czego to on nie zrobił", on zrobił sporo, jak na sytuacje w której sie znalazł.
 
__________________
"Soft kitty, warm kitty, little ball of fur...
Happy kitty, creepy kitty, pur, pur, pur."

"za (...) działanie na szkodę forum, trzęsienie ziemi, gradobicie i koklusz!"
Leoncoeur jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem