Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 20-02-2009, 14:04   #10
bushido
 
Reputacja: 1 bushido jest jak klejnot wśród skałbushido jest jak klejnot wśród skałbushido jest jak klejnot wśród skałbushido jest jak klejnot wśród skałbushido jest jak klejnot wśród skałbushido jest jak klejnot wśród skałbushido jest jak klejnot wśród skałbushido jest jak klejnot wśród skałbushido jest jak klejnot wśród skałbushido jest jak klejnot wśród skałbushido jest jak klejnot wśród skał
Gettor cały czas sobie przeczysz:

Cytat:
Co zaś do mylnego kojarzenia tylko ze średniowieczem to owszem, są inne typy fantastyki - jednak dominującymi są właśnie średniowieczne i science fiction
Cytat:
Co mają sesje np. postapokaliptyczne czego nie mogłaby mieć fantastyka?
Z tego co rozumiem w temacie chodzi ci o fantasy jako gorszej odmianie rpg. Nie wiem czemu uparcie podpinasz pod tą nazwę fantastykę. Fantastyka to gatunek (pojęcie szersze) a fantasy to jej rodzaj (pojęcie o wiele węższe)

Skoro jednak piszesz jak sam twierdzisz:

Cytat:
Ponieważ zaś pisałem ogólnie o fantastyce, wiadomym jest (przynajmniej dla mnie) że chodzi o którąś z dominujących jej odnóg.
To ten temat jest bez sensu bo w fantastyce jak sam zauważyłeś zawiera się nie tylko fantasy, ale chociażby postapokaliptyczne światy. Stąd pytanie czym świat postapokaliptyczny różni się od fantastyki brzmi paradoksalnie.

Woltron co do ciebie zgadzam się z Tobą:

1) Co do cenzury masz rację ale zauważ, że napisałem ,,głównię z komunizmem" a temu chyba przyznasz rację, gdyż wtedy wszystko co wychodziło było cenzurowane (zależy jeszcze od okresu ale to także inna bajka).
2) Jeśli chodzi o średniowiecze to także masz rację. Brutalność niebyła obca nigdy ludziom w żadnej epoce historycznej (w końcu wojna jest nieodzowną partnerką postępu). Chodzi mi jednak o to, że w czasach dzisiejszych przemoc i brutalność nabrały nowego nieznanego dotąd wymiaru. Dobrym argumentem na moje racje są chociażby wszystkie konflikty XX w. Z drugiej strony spójrz na to co dzieje się w USA- liczne egzekucje w szkołach dokonane przez samych uczniów. Ludziom średniowiecza taka przemoc nie była znana (nie na taką skalę i nie w takiej formie). Poza tym ludzie wieków średnich byli od nas (to że kierowały nimi takie same popędy czy emocje) nie znaczy, że byli tacy sami. Świat był inny a co za tym idzie ludzka mentalność i pogląd człowieka na świat.

Wracając natomiast do głównego toku rozmowy, myślę, że fantasy nie jest i nigdy nie będzie gorszym rodzajem rpg. Fantasy jest zazwyczaj pierwszym rodzajem fantastyki z jakim mamy do czynienia. Furtką do jej reszty rodzajów. W przełożeniu na rpg jest zatem najłatwiej adaptowanym uniwersum. A co za tym idzie nie gorszym a uniwersalnym rodzajem rpg.
 
bushido jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem