Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 03-02-2006, 22:32   #1
Merlin222
 
Reputacja: 1 Merlin222 ma wyłączoną reputację
Przepisy ze świata Dragonlance

Herbatka Raistlina

A i owszem, podobno śmierdzi przeokrutnie, ale działa! W każdym bądź razie tak twierdzą autorzy. A teraz konkretnie - oto zeskanowany przepis:

Przepis

A tu małe tłumaczenie:
Herbata łagodzi kaszel i ułatwia oddychanie. Dodatkowo ma właściwości wygrzewające.

Co to skórka z cytryny to raczej każdy wie.

Mullein środek napotny zmiękczający ,wzmacniający Dzięki jego właściwościom usuwane są dolegliwości : bronchit, zapalenie płuc , gruźlica, oczyszcza śluz z płuca i gardła ,wzmacnia system oddechowy ,kichanie alergiczne, suchość płuc, suchy kaszel ,suche usta przekrwienia ,zakażenie płuc i zapalenie ich ,usuwa zakumulowaną flegmę

Arcydzięgiel litwor Angelica archangelica ; duża roślina (do 250 cm wysokości) dwuletnia o złożonych liściach i kwiatach zebranych w baldachy,
zbiór i zastosowanie: wiosną i latem zbiera się świeże liście, a ogonki liściowe kandyzuje (mogą służyć do dekoracji deserów), baldachy zbieramy latem w miarę dojrzewania nasion, suszone korzenie są używane jako przyprawa do ryb, sałat i sosów

skórki pomarańczy też nie trzeba tłumaczyć :P

great burdock - Łopian większy - Roślina dwuletnia, do 2 m wys., z mięsistym, grubym korzeniem; liście duże, sercowatookrągławe lub jajowate, całobrzegie lub piłkowane. Wszystkie kwiaty rurkowate, obupłciowe, o purpurowej koronie. Pospolity w całej Polsce po niższe położenia górskie, po przychaciach, przydrożach i zaroślach. Roślina lecznicza korzeń. Surowiec zielarski stanowią korzenie roślin jednorocznych, zbierane późną jesienią lub bardzo wczesną wiosną. W lecznictwie ludowym stosowano również do celów leczniczych liście i owoce łopianu. Korzeń łopianu zawiera około 0,2% olejku eterycznego, wielocukry, kwasy organiczne, sole mineralne, białka, gorycze, garbniki, śluzy, fitosterole, witaminę C i żywicę. Owoce zawierają olej i lignany. Już w starożytności łopian używany był jako roślina lecznicza. W medycynie ludowej używano wszystkich części rośliny do leczenia reumatyzmu, podagry, owrzodzeń, zakażeń, ukąszeń węży i owadów, "oczyszczania krwi" itp.
Do leczenia niezbyt nasilonych nieżytów przewodu pokarmowego, wątroby, dróg żółciowych i moczowych. Stosowany bywa przy chronicznych zaparciach, reumatyzmie i przewlekłych chorobach skóry. Zewnętrznie można nim leczyć łojotok, trądzik młodzieńczy, wysypki, oparzenia, liszaje, łuszczycę i grzybicę skóry. Korzeń łopianu jest składnikiem niektórych preparatów zielarskich. Sok ze świeżej rośliny lub napar stosowany jest do mycia włosów i leczenia łupieżu.

coltsfoot - Podbial pospolity - Zarówno kwiaty, jak i liście są cennym surowcem lekarskim - zawierają duża śluzów, związki flawonowe (m.in. rutynę, cholinę, gorycze, sporo cynku, potasu i manganu, cukry, karotenoidy, trójterpeny).Naparem z podbiału leczyli już starożytno medycy - Hipokrates, Galen i Pliniusz. Święta Hildegarda stosowała go przy wszystkich chorobach piersiowych i jako środek wykrztuśny.
Przy astmie i przewlekłym kaszlu, a także podczas zapalenia oskrzeli wdychano przez rurkę dym z korzeni tej rośliny spalanych na węglu z drzew cytrusowych. Palono też - tak jak papierosy - jej specjalnie wysuszone i zwinięte liście.
Wykorzystywano podbiał do leczenia schorzeń skórnych: ran, czyraków, wrzodów, ropni, odcisków, oparzeń, pękających brodawek u kobiet karmiących oraz przy tzw. róży i uporczywych bólach głowy.

Teraz, wrzucamy wszystkie suszki do słoika i mieszamy ile pary w rękach. Do kubeczka wsypujemy dwie łyżki i zalewamy wrzątkiem. Po 10 minutach możemy wypić napar i odetchnąć pełną piersią

Ciasteczka Lunitari

Skład:
3 szklanki mąki
1 szklanka cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka soli
1/4 szklanki wheat germ (tu jest mały problem z zdefiniowaniem obiektu, bo wszelkie definicje są zrozumiałe chyba tylko dla botaników <_< Tak wygląda bez opakowania, a TAK w opakowaniu. Według definicji jest to ziarnko w ziarenku pszenicy, czyli jakieś otręby lub inna cholera)
3/4 kostki masła lub margaryny
2 jajka
3/4 szklanki śmietany lub kwaśnego mleka
1 łyżeczka wanilii
1 łyżeczka skórki pomarańczy (wedle uznania)

Na wierzch:
1 łyżki cukru zmieszane z 1/2 łyżki cynamonu
2 łyżki mleka

Przyrządzenie:
Wszystkie suche składniki zmieszać. Pociąć masło nożem do ciasta aż wszystko zlepi się ładnie w całość, (czyli lecimy całkiem jak z kruchym ciastem... chyba ). Dodać skórkę z pomarańczy. Nawilżyć ciasto jajkami, masłem i masłem (tudzież dorzucić to wszystko, to już zależy od tego jak to wszystko będzie wyglądać). Ciasto powinno być lepkie i miękkie. Umieścić masę na dobrze posypanej mąką tacy i ugniatać delikatnie tak, aby ciasto było łatwe do formowania (czyli nie przesadzać z tym ugniataniem).
Rozwałkować ciasto na ok 2,5 cm grubości i pociąć na 5 cm kółeczka, (czyli szklanka w dłoń i wyciskamy). Kółka układamy na folii do pieczenia (tudzież na natłuszczonej powierzchni) w odległości 5 cm. Z wierzchu smarujemy ciasteczka dość obficie mlekiem i posypujemy cynamonowym cukrem.
Piec na 400 stopniach (u nas raczej będzie 200-180 bo oni nie w Celsjuszach mierzą tylko w kalwinach) przez 10 min. Ciacha powinny być złocisto brązowe. Odstawić do ostygnięcia. Z podanych proporcji powinno wyjść 36 ciach.
 
Merlin222 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem