Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 11-06-2009, 00:19   #19
Only The Shadow
 
Reputacja: 1 Only The Shadow jest na bardzo dobrej drodzeOnly The Shadow jest na bardzo dobrej drodzeOnly The Shadow jest na bardzo dobrej drodzeOnly The Shadow jest na bardzo dobrej drodzeOnly The Shadow jest na bardzo dobrej drodzeOnly The Shadow jest na bardzo dobrej drodzeOnly The Shadow jest na bardzo dobrej drodzeOnly The Shadow jest na bardzo dobrej drodzeOnly The Shadow jest na bardzo dobrej drodzeOnly The Shadow jest na bardzo dobrej drodzeOnly The Shadow jest na bardzo dobrej drodze
Cytat:
Napisał Mivnova Zobacz post
Dodając to, Kontynent Sapkowskiego mi się kojarzy. ( Choć pod tym względem jestem skrzywiony, więc, zapewne to błędne odczucie)
Mam tylko nadzieję, że sesja nie pójdzie w kierunku postmodernistycznego fantasy, bo wtedy cała moja koncepcja postaci się rypnie i znowu wyjdzie "Wiedźmin" .
Nie, nie. Zupełnie nie o Sapkowskiego mi chodzi
Tak osobiście, to nie specjalnie lubię tego autora, choć wiem że jest 'na topie' i narażam się w tej chwili na ścięcie.

Cytat:
Napisał Mivnova Zobacz post
Ale by nie spamować: przewidziane są zatem pewne odstępstwa od nurtów filozoficznych/artystycznych średniowiecza? Czy moja postać (tylko przykład) może mieć poglądy rodem z późniejszych epok? ( oczywiście dostosowane do realiów).
Obecność magii, jeśli takowa nie jest ściśle związana z religią, zdecydowanie pozwala rozwijać myśl humanistyczną. Chętnie bym w tym kierunku poszedł.
Nie ma z tym problemu. Natomiast bez przesady - żadnych maszyn latających, czy broni palnej.

Cytat:
Napisał Mivnova Zobacz post
- Jak wygląda system hierarchiczny Thirmul? Jakie są stany społeczne? Czy jest już wykrystalizowany stan szlachecki, czy jedynie rycerski?
Najwyższa władza to król, jemu podlega tutaj tutaj pozostałe stany. Kościoły (różnych bóstw) nie stanowią ze sobą razem scentralizowanej całości, a więc ich wpływ na społeczeństwo jest mniejszy niż w realnym średniowieczu, są też częściowo podległe władcy (szczególnie mniejsze wyznania i faworyzowane bóstwa 'państwowe'). Poniżej znajduje się stan rycerski oraz coś, co w przyszłości przemieni się w stan szlachecki (potężni rycerze-posiadacze ziemscy, z małymi własnymi armiami). Stan rycerski jest bardzo różnorodny, od wspomnianych bogaczy, po ludzi raczej ubogich. Łączą ich silne zależności wasalne, zorganizowane jednak bardziej hierarchicznie niż w średniowieczu (prostsza linia hierarchii i silniejsze podleganie królowi, lub jednemu z rycerzy-bogaczy). Stan mieszczański podobnie jak w średniowieczu, kupcy mają jednak już większe prawa (jak w późnym średniowieczu). Chłopstwo podlega władcy wioski (rycerzowi/bogaczowi miejskiemu/władcy miasta) i płaci mu i królowi podatek (nie ma już darmowej pracy na polu, pola należą w większości do chłopów). Chłop może opuścić wioskę i przenieść się do innej, ale w praktyce rzadko się to praktykuje.

Cytat:
Napisał Mivnova Zobacz post
- czy magia jest nierozerwalnie połączona z religią? Czy jest traktowana bardziej jako nauka, wyższość człowieka nad materią?
Kapłani starają się łączyć, ale najczęściej, tak jak sztuki wojenne, czy rzemiosło, jest uznawane co najwyżej za 'dar boży', jednak nie uznaje się, że moc magiczna zależy od przychylności, bądź nieprzychylności bóstwa.
Magią mogą władać nawet heretycy, natomiast najpotężniejszą magię przypisuje się bogom.

Cytat:
Napisał Mivnova Zobacz post
- Czy w Thirmul panuje monarchia dziedziczna, elekcyjna?
Monarchia dziedziczna, wszystko dziedziczy najstarszy potomek linii męskiej, lub w dalszej kolejności żeńskiej (choć to się jeszcze nie zdarzyło, ale prawo takie jest). Z tymże ciągle dochodzi do walk o tron, bywa że młodszy brat przejmuje władzę (najczęściej zabijając, lub zmuszając do rezygnacji starszego).

Cytat:
Napisał Mivnova Zobacz post
- Wracając do religii, czy istnieje jakaś wiodąca instytucja kościelna? Jaka jest rola/uprawnienia stanu kapłańskiego.
To chyba wcześniej trochę wyjaśniłem. Kościoły danych bóstw są dość zwarte, jednak nawzajem nie łączy ich żadne przywództwo, poza częściową władzą króla (ogólnie to król ma tutaj bardzo silną władzę).

Cytat:
Napisał Mivnova Zobacz post
- Jaki jest mniej więcej stopień technologiczny uniwersum? ( kwestia prochu strzelniczego, broni białej i ogólnie obróbki surowców). Chodzi mi o to, czy ktoś nagle nie wyskoczy z szablą augustówką albo rapierem na miecz jednoręczny postaci gracza . Albo z arkebuzerem na kuszę/ łuk.
Ogólnie jest to końcówka wczesnego średniowiecza. Nie ma prochu strzelniczego, augustówek, ani rapierów, czy arkebuzerów, ani bombard.
Gospodarczo sytuacja wygląda lepiej, tak samo rola mieszczaństwa przypomina raczej późne średniowiecze.

Cytat:
Napisał Mivnova Zobacz post
- Czy Thirmul jest "wzorowane" tylko/głównie na Europie? Chodzi mi raczej o ziemię i rzeczy namacalne, niż np o mitologię. W skrócie: czy będą katany, bumerangi, złoto i kość słoniowa jako oznaki przepychu ( Vide: staroż. Wschód- ten bliższy niż dalszy.)?
Thirmul to jakby królestwo europejskie. Rzeczy bardziej egzotyczne są znacznie dalej na wschód, ale brak bumerangów, słoni, czy Saracenów.

Cytat:
Napisał Mivnova Zobacz post
- Jaki jest odsetek analfabetów?
Na wsi bliski 100% (wasza wypada na tym tle na niezwykle wyedukowaną :P ). W miastach sięga 60-70%.

Mam nadzieję, że odpowiedzi są precyzyjne :P

Tak przy okazji: sesję zaczniemy pewnie jakoś w czwartek wieczór, bo w tym czasie już raczej nikt KP nie będzie dosyłał, a mam już właściwie skompletowaną drużynę na względzie.
 
Only The Shadow jest offline