Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 17-06-2009, 14:29   #15
behemot
 
behemot's Avatar
 
Reputacja: 1 behemot jest godny podziwubehemot jest godny podziwubehemot jest godny podziwubehemot jest godny podziwubehemot jest godny podziwubehemot jest godny podziwubehemot jest godny podziwubehemot jest godny podziwubehemot jest godny podziwubehemot jest godny podziwubehemot jest godny podziwu
A może rozwiązaniem jest zaufaniu MG? Dla moderacji/administracji to czysty zysk, bo przelewają robotę na samych MG. MG chyba też się lepiej poczuje jak wie, że sam może dyktować "poziom spamu" w swoich sesjach, ewentualnie może uzgodnić z opiekunek działu, że chciałby aby ów częściej do niego zajrzał. Użytkownicy są raczej duzi, mają rączki, potrafią artykułować swoje myśli - to nie są nieświadome baranki, które nic nie wiedzą i nie potrafią sobie poradzić.

Wydaje mi się, że nie jest problemem dla MG by w momencie gdy dyskusja przebiega zbyt swobodnie powiedzieć "gadajcie na GG/PW bo jak nie, to zapomnijcie o tej sesji" i będzie to bardziej skuteczne, niż groźby/prośby moderatora. Z srogą ingerencją można poczekać do czasu gdy MG poprosi o wsparcie.

Zresztą przeważnie chyba tak właśnie się dzieje na LI, a jeśli zdarzają się odchyły to bardziej w wyniku działania czynnika chaosu niż czyjejś złej woli.

Z obserwowanej dyskusji wnioskuje jedno: pojęcie spamu jest względne. (odkrywcze) Dla jednego spamem będzie pytanie "może ktoś ma ochotę na duet?" dla zainteresowanych graczy jest to kluczowa informacja. W gruncie rzeczy nawet pytanie "Czy można korzystać z księgi X?" jest spamem dla osób które nie posiadają tego podręcznika. (no bo co ich to obchodzi) A chyba nikt mi nie powie, że takie pytanie jest "spamogenne".

Nie demonizowałbym też spamu w komentarzach/rekrutacjach, w przypadku rekrutów to już rola MG aby tak napisać i rozplanować wstęp by kolejni chętni nie musieli się przekopywać przez cały temat. Np można stworzyć posta na FAQ rekrutacyjnego i tam wrzucać co ciekawsze pytania. (a link w pierwszego posta) Jak ktoś chce to da radę poradzić sobie ze spamerami, a jak nie potrafi to ma problem. Podobnie w komentarzach, skoro gracze sobie gadają i nakręcają się na sesje to chyba dobrze, jeśli MG to odpowiada to w czym problem, komentarze do sesji chyba nie należą do tematów "publicznych", przeznaczone są dla składu sesyjnego a nie ogólno-forumowej dyskusji.

Moderacja jest potrzebna, są przypadki oczywiste i dyskusje "o niczym", czy osoby "specyficzne", tylko przynajmniej dla mnie lepiej by moderacji czasem zabrakło, niż by ingerowała niesłusznie.
Tyle ode mnie.
 
__________________
Efekt masy sam się nie zrobi, per aspera ad astra
behemot jest offline