Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 23-06-2009, 23:16   #2
Romulus
 
Romulus's Avatar
 
Reputacja: 1 Romulus ma wspaniałą reputacjęRomulus ma wspaniałą reputacjęRomulus ma wspaniałą reputacjęRomulus ma wspaniałą reputacjęRomulus ma wspaniałą reputacjęRomulus ma wspaniałą reputacjęRomulus ma wspaniałą reputacjęRomulus ma wspaniałą reputacjęRomulus ma wspaniałą reputacjęRomulus ma wspaniałą reputacjęRomulus ma wspaniałą reputację
Różnic między światem naszym a Starym Światem (ogólnie - światem Warhammera) jest całkiem sporo, spróbuję wymienić przynajmniej główne:

- Stary Świat (SŚ) jest światem fantasy - bardzo rzadko spotykałem się w literaturze z ciągłym i gwałtownym rozwojem świata wymyślonego (choć np. rozkwit sztuki wojennej w serii Honor Harrington był tym co mnie nadzwyczaj pasjonowało i przykuwało uwagę od pierwszej do ostatniej książki). Ot, autorom bardziej po drodze z nie zmieniającym się backgroundem świata.
- SŚ to świat ciągłej wojny a przynajmniej zagrożenia - zauważmy że poza dziedziną militariów nie wpływa to dobrze na wybuchy kreatywności. Nawet pośredni skutek Zimnej Wojny, konkretnie odpowiedników programów Gwiezdnych Wojen bloku kapitalistycznego i komunistycznego, czyli użycie w gospodarce cywilnej urządzeń i technologii początkowo czysto wojskowych (jak chociażby teflonu na ... patelniach) był tylko pochodną badań związanych z bronią rakietową i innymi dziedzinami wojskowości.
- Okresowe cofanie się w rozwoju całych społeczeństw - dlaczego dziwić się że postęp jest tak niewielki, skoro wywołana przez skavenów plaga potrafiła wybić 90% populacji Imperium - przypomnijmy - najbardziej zaawansowanego technologicznie (podobno) państwa w Starym Świecie. Spowodowane też schizmami, nieudolnością władców, wojnami domowymi, wreszcie - niewielką liczbą ludności. Czytałem zestawienia traktujące o liczebności populacji ludzkiej SŚ, czy raczej próby oszacowania. Rozpiętości były ogromne, a dodatki starannie wyliczające miasteczka, zamki i wioski podlegające pod władców poszczególnych prowincji wcale nie pomagają w usystematyzowaniu problemu. Wygląda na to że takie Nuln jest "obsługiwane" przez 3 mniejsze miasteczka (nawet nie miasta) i ze 20 wiosek. Ludzie! Przecież ludność takiej Italii pod koniec średniowiecza zadeptałaby cały Stary Świat!
- I wreszcie - alternatywy, konkretnie: magia. Część zdolnych, potencjalnych wynalazców (zauważmy - ludzi wykształconych, i których rodziny stać na opłacenie tejże nauki) zostaje magami. Co się w tym momencie dzieje? Po co wymyślać żarówkę, zaprezentowaną przez Johna5 w poście na górze, kiedy łatwiej użyć czaru Światło i dysponuje się przez całą noc doskonałym oświetleniem, które sprawia że wzrok się nie męczy nad zmurszałymi księgami? A że pospólstwo i biedni żacy ślepią przy łojowych ogarkach - kogo to wzrusza? Mogli urodzić się bogaci Krasnoludy, podobnie, korytarze swych twierdz oświetlają wiecznie lśniącymi kryształami - podejrzewam że to efekt użycia magii runów. Fakt, trudno je wykonać, ale za to świecą przez setki, tysiące lat...

Zdaję sobie sprawę że temat jedynie "liznąłem" po wierzchu, jednak wydaje mi się że podążam właściwym tropem, a nikt wykładu nie potrzebuje. Jeśli ktoś ma inne poglądy - zapraszam do dyskusji.

Na koniec zaś jedna uwaga, właśnie w związku z krasnoludami. Wiele złego, wydaje mi się, narobiła seria Zabójcy Trolli, konkretnie wynalazki Malakaia czy jak go tam zwał. Latający okręt, pokryty żelazem, wyposażony w baterie dział organowych, dodatkowo mający na pokładzie (i to już po załadowaniu ocalałych z Karag Dum i ich skarbów!) 4 żyrokoptery "wyskakujące" w locie.... I dziwić się że po czymś takim jeden z krasnoludów z którymi miałem przyjemność krótko grać dźwigał na plecach kompletną katapultę (tzn. rozłożoną na belki i takie tam, ale gotową do złożenia)... Poza tym dodatek Dwarves: Stone and Steel (jeśli dobrze pamiętam) zwłaszcza pod względem artylerii (przypominającej wręcz działa Kruppa z wojny francusko-pruskiej, a nawet bardziej zaawansowane - hydrauliczne podesty, coś w tym stylu) również aż za bardzo wybiega w przyszłość, moim zdaniem. Okręty podwodne, napęd śrubowy, w dodatku do potężnej magii runów...
 
__________________
Why Do We Fall? So We Can Rise
Romulus jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem