Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 05-07-2009, 11:56   #16
lehr
 
lehr's Avatar
 
Reputacja: 1 lehr nie jest za bardzo znany
Witajcie, mam nadzieje że nie robię źle odkurzając ten temat, ale może powiem coś przydatnego:

Ja widzę trzy opcje, w tym każda kolejna trudniejsza:

1. OpenOffice Writer 3: Naprawdę dobry i wystarczający edytor do tego
2. Wielka Otwarto źródłowa trójca: Grafika rastrowa w GIMP, grafika wektorowa w Inkscape i skład tekstu i grafiki w jedną całość w Scribusie.
3. Latex - dzięki temu środowisku można dosłownie dwoma kliknięciami stworzyć z naszego tekstu plik PDF, HTML, DOC, ODF, TXT z ODPOWIEDNIM FORMATOWANIEM (czyli dodane grafiki, czcionki, akapity, style, spisy treści, tabel, definicji itd...) ale niestety trzeba naprawdę nauczyć się latexa używać, nie jest to proste jak dwie powyższe opcje...

Wydaje mi się że jeżeli praca nie jest duża (poniżej 100 stron) to pierwsze dwie opcje są najlepsze. Jeżeli praca jest obszerna, albo autor pracy jest pedantem, lubi porządek lub też jest wielu edytorów (ludzi którzy edytują) to latex jest naprawdę doskonały o latexu proponuję poszukać informacji na wikipedii i google.

Największymi zaletami wszystkich tych trzech opcji jest:
-Możliwość działania na każdej platformie (Linux,MacOS,Solaris i Windows)
-Całkowity wolny i darmowy wybór (możesz za darmo ściągnąć te programy i możesz z nimi robić praktycznie co chcesz - jeżeli potrafisz programować możesz je nawet modyfikować pod własne potrzeby)
-Masa materiałów które pomogą Ci się w tym odnaleźć i masę ludzi którzy Cię naprowadzą (wystarczy zapytać google, albo kogoś kto tego używa, np. mnie.)
-Dobra możliwość współpracy pomiędzy wszystkimi tymi programami (możesz część zrobić w gimpie, część w inkscape, część w latexu itd.. a to wszysto wspólnie pięknie zagra...)
 
lehr jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem