Wątek: Steampunk
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 22-08-2009, 13:48   #9
Diriad
 
Diriad's Avatar
 
Reputacja: 1 Diriad jest jak niezastąpione światło przewodnieDiriad jest jak niezastąpione światło przewodnieDiriad jest jak niezastąpione światło przewodnieDiriad jest jak niezastąpione światło przewodnieDiriad jest jak niezastąpione światło przewodnieDiriad jest jak niezastąpione światło przewodnieDiriad jest jak niezastąpione światło przewodnieDiriad jest jak niezastąpione światło przewodnieDiriad jest jak niezastąpione światło przewodnieDiriad jest jak niezastąpione światło przewodnieDiriad jest jak niezastąpione światło przewodnie
To ja dorzucę kolejne tytuły, o których warto wspomnieć.

Po pierwsze:




The Secret of Zir'An

W sumie to nie do końca jest steampunk... Sami autorzy nazywają to "the future of fantasy". Tak, więc chodzi o odejście od barwnych, cudownych, niezwykle realistycznych światów, w których dziwnym trafem od tysięcy lat trwa średniowiecze i nikt nie wpadł na to, żeby posunąć cywilizację troszkę do przodu. Tutaj mamy czas odpowiadający, powiedzmy, samemu początkowi XX wieku - mniej więcej, bo w różnych rejonach świata różnie to wychodzi.

Przyszłość fantasy, a więc mamy to, co w średniowiecznych settingach - tzn. rasy ludzi, elfów, krasnoludów (odpowiednio Ianer, Zhalanti i Dolonorri), oraz dwie kolejne, też znane, choć nie aż tak sztampowe - Neolli, czyli "beastmen" - raczej w wersji dzikich, nie dosłownie zwierzoludzi, i ostatni - Gogachi - półorko-olbrzymy, które dla innych ras wydają się bezmózgami. W rzeczywistości okazuje się, że ich sposób myślenia jest odmienny od tych pozostałych, dlatego trudno im nawiązać społeczne kontakty. Świetnie za to radzą sobie w np. matematyce.
...mamy też magię oraz naukę. Samoloty, które w życiu nie miałyby szans polecieć gdyby nie pomoc Magii Runicznej (Rune Magic), Zeppeliny, zaklęcia, Magia Cienia (Shadow Magic - drugi rodzaj magii, o niezależnej mechanice - dość ciekawe rozwiązanie), pociągi...

Bardzo podobała mi się też strona mechaniczna, zwłaszcza tworzenie postaci oparte na "Skill Packages" - paczkach odpowiadających wykonywaniu rozmaitych zawodów itp. w określonym czasie (tak, każda "zjada" kilka lat z życia ) i zawierających związane z tym umiejętności itp. Ale to mechanika to już inna sprawa.

Sama klimatyka kojarzy mi się mocno z Indianą Jonesem
I jeszcze powiem, że napraaawdę podoba mi się ten system. Gdyby ktoś nie zauważył

No, i żeby nie było tak różowo - system tylko i wyłącznie po angielsku (ale to lepiej niż po, dajmy na to, fińsku, nie?).



*** Jeśli chodzi o coś więcej o Zir'An'ie to gdyby co śmiało pisać, czy bardziej ogólnie tu, czy mniej na PW.

--------------------------------------------------------------------------------------

Dobra, a teraz będzie krócej, bo o drugim z systemów nie wiem absolutnie nic poza tym, że istnieje



GURPS - Steampunk

Jest sobie takie coś, o okładce, która mnie nie zachęca - zwłaszcza, że nie znam samej mechaniki GURPS. Tak, więc sygnalizuję tylko, że coś takiego istnieje.
 
__________________
Et tant pis si on me dit que c'est de la folie - a partir d'aujourd'hui, je veux une autre vie!
Et tant pis si on me dit que c'est une hérésie - pour moi, la vraie vie, c'est celle que l'on choisit!

Ostatnio edytowane przez Diriad : 22-08-2009 o 13:50.
Diriad jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem