Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 22-09-2009, 20:20   #51
Tadeus
 
Reputacja: 1 Tadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputacjęTadeus ma wspaniałą reputację
Wracając do głównego tematu...

Jeśli chodzi o mechanikę, to zdecydowanie wolę drugą edycję. Mamy tu większe znaczenie zbroi, mniejsze wytrzymałości. Do tego uporządkowane akcje i większe znaczenie umiejętności (a nie tylko cech). Jak dla mnie ta mechanika się sprawdza, i w przeciwieństwie do pierwszej edycji, nie trzeba już nic poprawiać. Poza tym, po prostu miło się rzuca i walki są emocjonujące

Jeśli zaś chodzi o świat, to obie edycje mają wady i zalety. W nowej podoba mi się mocno wyeksponowany wątek sigmarycko-patriotyczny, w starej więcej odcieni szarości i bardziej "spokojny" realistyczny świat.

Sama idea Burzy Chaosu jest fajna. Północne Imperium leży w gruzach, wszędzie pełno uciekinierów... Ale sam przebieg Burzy jest typowo bitewniakowy i zupełnie nie pasuje do klimatu RPGa. Dlatego najlepiej przemilczeć sam przebieg i skupić się na skutkach.

Co do nowej magii. Też mam mieszane uczucia. Kolegia mi się nie podobają. A opis ich siedzib w Altdorfie to już w ogóle koszmar. To po prostu jakieś zwariowane high fantasy, wyciągnięte na żywca z kolorowego bitewniaka (albo Pratchetta) do szarego RPGa. Ble.

Co do systemu magii. Jest fajny i grywalny. Ale jak dla mnie chyba zbyt grywalny. Wolę mieć magów jako niepraktycznych mędrców, siedzących w wieżach i zbierających składniki do tajnych rytuałów. Licencjonowani podróżnicy z niewyczerpalną pół-boską mocą jakoś do mnie nie przemawiają w tym settingu (no chyba, że jako wrogowie graczy ).

Fajny jest też balans ras. Różnice są teraz subtelne i nie można zrobić już przepakowanych elfów i krasnali. Razi tylko trochę niejasny podział elfów i ich słabo opisana rola w ludzkich siedzibach. Zbyt dużo tu nie wiadomo.
 

Ostatnio edytowane przez Tadeus : 22-09-2009 o 21:35.
Tadeus jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem