Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 11-10-2009, 19:13   #7
behemot
 
behemot's Avatar
 
Reputacja: 1 behemot jest godny podziwubehemot jest godny podziwubehemot jest godny podziwubehemot jest godny podziwubehemot jest godny podziwubehemot jest godny podziwubehemot jest godny podziwubehemot jest godny podziwubehemot jest godny podziwubehemot jest godny podziwubehemot jest godny podziwu
Ostatnio szukałem różnych mechanik do Star Wars, odświeżyłem sobie d6, przejrzałem w końcu d20, a nawet znalazłem nakładkę Savage Worlds. Oto i wnioski:

Star Wars d6 (WEG) 2nd rev
+ Bardzo elastyczny system tworzenia postaci, można zrobić dojrzałą postać (znaczy tzw. specjalistę) i prawie dowolną kombinację. A jak ktoś lubi to zawsze są szablony (dużo szablonów) więc tworzenie jest jeszcze prostsze.
+ Intuicyjna mechanika, rzucamy, zliczamy, porównujemy z progiem.
+ System Mocy jest dość elastyczny i czuć pokusę Ciemnej Strony.
- Dość szybko można wejść na wysokie pule, początkowa postać może mieć nawet 7k6 (i ciągle rośnie). A to już jest uciążliwe w zliczaniu.
- Cechy i Umiejętności są słabo zbalansowane, niektóre z nich są bardzo ogólne (typu Blef) a inne niezwykle wyspecjalizowane (naprawa droidów), niepotrzebnie też rozdrabniają się na kilka rodzajów strzelania (w zależności od broni) czy różne uniki (wręcz i na dystans).

Star Wars (WotC) Saga Edition
+ Prostszy system umiejętności niż w dnd 3.5, umiejek jest mniej i kupuje się nie punkt po punkcie, tylko większymi partiami.
+ Jedna kosteczka k20 do większości testów, - ale do obrażeń będzie już potrzebna inna.
- System klas, których jest niewiele (5).
- Na siłę przenoszenie zasad z podziemnych smoków, np szmugler może uzyskać zdolność "sneak attack".
- Mangowe ilustracje.
- Sztywny system Mocy bardzo podobny do magii z DnD.

Savage Sar Wars a tu test drive.
+ Prosta mechanika, proste rzuty, jedna/dwie kostki, krótka lista umiejętności/cech. Filmowy charakter.
- Słabo rozwinięty setting, w tym również zasady Mocy.

No i tyle. Niestety dla mnie w tej chwili żadna mechanika nie jest wystarczająco dobra.
 
__________________
Efekt masy sam się nie zrobi, per aspera ad astra
behemot jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem