Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 08-11-2009, 15:12   #16
Alaron Elessedil
 
Alaron Elessedil's Avatar
 
Reputacja: 1 Alaron Elessedil ma wspaniałą reputacjęAlaron Elessedil ma wspaniałą reputacjęAlaron Elessedil ma wspaniałą reputacjęAlaron Elessedil ma wspaniałą reputacjęAlaron Elessedil ma wspaniałą reputacjęAlaron Elessedil ma wspaniałą reputacjęAlaron Elessedil ma wspaniałą reputacjęAlaron Elessedil ma wspaniałą reputacjęAlaron Elessedil ma wspaniałą reputacjęAlaron Elessedil ma wspaniałą reputacjęAlaron Elessedil ma wspaniałą reputację
Jak dla mnie jedno nie wyklucza drugiego.
Kto powiedział, że sztuka walki nie może być tańcem i taniec sztuką walki?

Bynajmniej nie twierdzę, iż walc wiedeński może być traktowany jako sztuka walki. Mimo wszystko myślę, że każdy zrozumiał o co mi chodziło.

Ja uważam, że Capoeira to zarówno sztuka walki jak, a także taniec.

Spójrzmy najpierw na definicję tańca.
Jest to zbiór elementów ruchowych, wykonywanych, najczęściej, w rytm muzyki. Bywa również związany z kulturą oraz środowiskiem.

Nie jestem w stanie dostrzec, którego elementu capoeira nie spełnia. Dlatego też twierdzę, że jest to taniec.

Teraz spójrzmy na definicję sztuki walki.
Jest to samoobrona, polegająca na opanowaniu ciosów oraz elementów walki związanych z danym systemem poprzez trening, dyscyplinę. Ponadto uczy opanowania agresji, a także poprawia wydolność organizmu.

Którego elementu capoeira nie spełnia, bo tego również nie widzę?
Twierdzę, że jest to sztuka walki.

Na tej podstawie uważam, że Capoeira jest zarówno systemem walki jak i tańcem.

Nie mniej jednak nie mogę się powstrzymać od jednego komentarza, dotyczącego tego, co już było powiedziane.
Chodzi o fragment, w którym zatoichi powiedział, że "dobry capoeirista nie musi uderzać, żeby wiedzieć, że trafił".
Według mnie? Totalna bzdura połączona z niepotrzebną, zgubną arogancją.
Dlaczego? Nigdy nie można być niczego pewnym. Może w tym czasie przeciwnik potknie się i kopnięcie nie trafi?

W walce ze zwykłym dresem, który nic nie potrafi, szanse na trafienie są bardzo duże, ale może ten jeden raz będzie szybszy i da radę się zasłonić?
Podczas pojedynku z osobą dobrą w innej sztuce walki, te szanse maleją.
Nigdy nie można być pewnym, że się trafi, dopóki się tego nie zrobi.

Zatoichi właśnie przeprowadził, swego rodzaju reklamę capoeiry, co bynajmniej nie jest złe.
Chodzi bardziej o to, że reklamuje się "swój produkt", samo to może sugerować, że ta osoba miała związek z tą sztuką walki.
Przez to jest dla mnie mniej wiarygodny w niektórych kwestiach, przykładowo takich jak owa nieszczęsna pewność trafienia przed uderzeniem czy propagowanie uczestnictwa w danej sztuce walki.

Równocześnie zwiększa to wiarygodność w pozostałych elementach.

Cytat:
Capoeira ma bardzo bogatą historię, wiele szkół i styli. Ale zawsze jest to Capoeira! Polecam każdemu, jako sposób utrzymania formy, sposób na schudnięcie, sposób walki, a dla niektórych sposób na życie!
W to jak najbardziej wierzę, tym bardziej, że zostało wypowiedziane przez osobę, która się na tym zna.

Cytat:
Jest najniebezpieczniejszym tańcem i najpiękniejszą sztuką walki.
O ile w pierwszą część byłbym w stanie uwierzyć, o tyle w drugą, nigdy w życiu. To są subiektywne odczucia, a ja wierzę w obiektywizm.
Wiele osób trenujących kung fu może powiedzieć to samo o swoim systemie. Podobnie ćwiczący aikido, tai chi czy inne.
 
__________________
Drogi Współgraczu, zawsze traktuję Ciebie i Twoją postać jako dwie odrębne osoby. Proszę o rewanż. Wszystko, co powstało w sesji, w niej również zostaje.
Nie jestem moją postacią i vice versa.
Alaron Elessedil jest offline