Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 19-01-2010, 01:18   #21
Nars
 
Reputacja: 1 Nars nie jest za bardzo znanyNars nie jest za bardzo znany
Na początku jest pomysł. Inspirowany w moim przypadku czymkolwiek a najczęściej filmem, komiksem (ostatnio np. narodziła się w mojej grupie przyjemna kampania po przeczytaniu komiksu "Szninkiel") lub nawet gapieniem się w okno podczas godzinnej jazdy autobusem.

Kiedy po kilku dniach pomysł zostaje w głowie dopracowany (znam już zarys historii i świata w jakim będzie ona przedstawiona, wiem jaki będzie jej cel oraz jestem w stanie sobie wyobrazić pierwszą sesje) zbieram całą ekipe do kupy i proszę ich o przemyślenie postaci. Wtedy na kartce dostaje od nich poza rasą, klasą itd. rozpisane cechy charakteru, wygląd, ambicje, marzenia oraz w kilku zdaniach historię postaci. Za nim zbiorę je od wszystkich wymyślam i zapisuje kilka zarysów kolejnych 3-4 sesji po czym dostosowuje całą historię do postaci, do suchych podpunktów wydarzeń, walk, npców dodaję motywy powiązane z postaciami, kreuję krajobrazy itd. Kiedy wszystko jest gotowe (a na jedną sesje zapisuje średnio 5 stron a4 + 3 ze statystykami itd.) tworzę kilka mapek, planszy miejsc w którzych toczyć będzie się walka, dobieram do różnych npc cytaty i sprawdzam czy to wszystko trzyma się kupy oraz staram się podkreślić to czego nie powiedzieć graczom co zepsułoby rozgrywkę lub znacznie ją uprościło oraz to bez czego nie będą w stanie rozwiązać kolejnych intryg/śledztw. Dobieram odpowiednią muzykę do każdej sceny (polecam Davida Arkenstone'a, instrumentaliste, którego piosenki tworzą świetny klimat dla każdej scenerii, a płyty są tak nagrywane, że np. jedna dotyczy pustyni, następna dżungli a jeszcze kolejna miasta -tu próbka 1, a tu próbka 2 ) i szukam jakiś obrazków dopasowanych do najważniejszych npców co też wzbogaca klimat i działa na wyobraźnię.

Oczywiście próbuję wszystko ułożyć tak żeby nie zanudzić graczy. Najlepiej mi się mistrzowało i największe pochwały dostawałem za sesje 8 godzinne gdzie w sumie 2-3 godziny są poświęcone na walkę oraz pojawiały się tam elementy nie koniecznie klimatyczne ale na prawdę dające więcej frajdy (a przecież o to chodzi) jak różne łamigłówki, zagadki itd. Ciekawy dodatek wymyśliłem dla łotra - żeby rozbroić pułapkę musi w zależności od poziomu trudności i jego rzutu wygrać w sapera . Przegrana wiąże się z uaktywnieniem pułapki. Mam jeszcze kilka urozmaiceń ale nie będę wszystkiego zdradzał .

Przygotowanie całej kampani (15-20 sesji) zajmuje mi koło 10 godzin musze jednak jeszcze przed każdą sesją koło 1,5-2 nad nią posiedzieć. To jak dla mnie czyta przyjemność .

Dodam jeszcze, że przed pierwszą sesją kampani zawsze spotykam się sam na sam z każdym graczem żeby omówić jego postać oraz zrobić opisową półgodzinną sesje wprowadzającą - dobra sprawa np. na spacer po osiedlu lub piwko w pubie.

Mam nadzieje, że komuś się ten schemat przyda. BTW. witam wszystkich, jako że jest to mój pierwszy post na tym forum .
 
Nars jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem