Wątek: SoD
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 14-09-2010, 22:03   #7
Aschaar
Banned
 
Reputacja: 1 Aschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znany
Cytat:
Napisał Fellaroth
Jeśli chodzi o słowo "książkowy" to miałem na myśli fakt, że wg. mnie błędnym jest nazywanie takich gier po prostu grami fabularnymi. Warto zaznaczyć, bo niektórzy w ogóle sobie z tego sprawy nie zdają, że każda gra, nie ważne czy jest z podręczników, czy na pc, tu też konsoli, jeśli ma fabułę (mam na myśli scenariusz, a nie proste założenie - czyt. np. gra Quake) jest grą fabularną. Autorskie systemy są grami książkowymi, ew. podręcznikowymi i to jest fakt, pozwoliłem sobie delikatnie zmienić nazwę, bo lepiej sklasyfikować takową grę jako coś odrębnego, a nie wrzucać do jednego worka.
No i tu niestety kolego się mylisz. Jak podejrzewałem - po prostu mieszasz pojęcia.

Dlatego, iż (definicje za wikipedią polską):

Gra fabularna (inaczej RPG, z ang. role-playing game, nieraz zwana grą wyobraźni, potocznie erpegiem lub rolplejem) – gra, w której gracze (od jednego do kilku) wcielają się w role fikcyjnych postaci. Cała rozgrywka toczy się w fikcyjnym świecie, istniejącym tylko w wyobraźni grających. Jej celem na ogół jest rozegranie gry według zaplanowanego scenariusza i osiągnięcie umownie określonych lub indywidualnych celów, przy zachowaniu wybranego zestawu reguł, zwanego mechaniką gry.

Gra paragrafowa - gra książkowa (gamebook), oparta na wyobraźni gracza, podobna do gry fabularnej, ale przeznaczona wyłącznie dla jednej osoby. Inne nazwy gier paragrafowych to fantasolo (nazwa używana w Polsce w latach osiemdziesiątych) lub paragrafówki.
Gra polega na czytaniu opisów i dokonywaniu wyborów, z których każdy odsyła nas do innego paragrafu w książce (stąd nazwa). W trakcie gry można zbierać przedmioty (swój stan posiadania gracz przeważnie zapisuje na osobnej kartce) i ich używać, zmieniają się także takie wartości jak siła czy punkty życia.


Różnica jest chyba widoczna?

Piszesz więc o grze fabularnej - niezależnie czy Ci się to podoba czy nie. I niezależnie od tego czy polskie tłumaczenie terminu RPG jest dobre czy nie. Niestety nie jesteś na tyle znanym autorem, aby wprowadzać własne standardy nazewnicze, ale szczerze tego życzę.

Co zaś do reszty - kolega Radagast mnie ubiegł.
 
Aschaar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem