Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 17-08-2006, 14:06   #21
teryniusz
 
Reputacja: 1 teryniusz ma wyłączoną reputację
Zasadniczo wg mnie do nauczenia się jakiejś umiejętności konieczny jest nauczyciel i tego przestrzegam z kilkoma wyjątkami. Tzn. są umiejętności, których można nauczyć się z książek, trwa to odpowiednio długo no i taka książka wiele kosztuje i trudno ją zdobyć. Za naukę z książek pobieram standardowe ilości PDków.
Pozwalam też aby jedna z postaci uczyła drugą danej umiejętności jeśli sama ją posiada opanowaną w stopniu +10 (wg nowych zasad Warhammera, czyli posiadająca specjalizację). Dopuszczam nauki umiejętności pochodzących z innych profesji ale odpowiednio drożej (150 PDków jeśli ta sama klasa czyli np. uczony z umiejętności aptekarza i wszystkie postaci posługujące się IQ) oraz 200 PD jeśli umiejętność przypisana jest całkowicie innej profesji (np. czarodziej uczy się walki bronią dwuręczną). W przypadku bardzo unikatowych i potężnych umiejętności mogę zażądać nawet 300 PDków. Wszystko oczywiście kosztuje i wymaga nauczyciela. To się dobrze sprawdza, bo często przeprowadzam questy, w których drużyna poszukuje sobie nauczyciela. Jeśli umiejętność wymaga dłuższego czasu do nauki to zakładam, że postać uczy się tego między przygodami. W przypadku kampanii gdy gonią mnie terminy, to daję ultimatum – grasz dalej, albo pozostajesz w tym miejscu i nie uczestniczysz w następnej sesji (względnie grasz postacią zastępczą). Co ciekawe zdarza się, że gracze chcą wcielić się na jedną sesję w podstawionego NPCa żeby rozwinąć jakąś kluczową umiejętność.
 
__________________
TERYNIUSZ
=======
teryniusz@o2.pl
teryniusz jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem