Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 20-05-2011, 10:15   #31
Sayane
 
Sayane's Avatar
 
Reputacja: 1 Sayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputację
Z okazji dzisiejszej Nocy Muzeów w Krakowie, manggha otwiera swe podwoje i oferuje szereg wystaw oraz wydarzeń:


20.00 – 2. 00
Wystawa: Japonia spogląda na Zachód: Wpływy zachodnie w sztuce japońskiej w okresie 1700–1900”
Często mówi się o tym, że po zamknięciu granic Japonii w okresie Edo (1600–1868), wymiana kulturalna między tym krajem a państwami zachodnimi niemal zamarła. Kontakty ograniczono do handlu z Holendrami i Chińczykami pod ścisłym nadzorem rządu japońskiego. Wystawa w Muzeum Manggha pokazuje, że w rzeczywistości wpływy europejskie na sztukę i życie były znacznie większe niż mogłoby się wydawać. Przez ponad dwieście lat importowano do Europy wyroby produkowane specjalnie na zamówienie (głównie ceramikę, lakę, tkaniny), a także przewożono przedmioty codziennego użytku do Japonii. Przedmioty te – takie jak okulary czy zegary – wpływały również na japońską sztukę i kulturę przed i po przewrocie Meiji (1868). Otwarcie japońskich granic spowodowało ogromny przepływ dóbr kultury w obu kierunkach, co w Europie i Ameryce wpłynęło na powstanie dzieł sztuki, w stosunku do których używa się dziś określenia „japonizujące”. Wystawa pokazuje ten drugi aspekt – wpływ kultury zachodniej na sztukę japońską. Obiekty z kolekcji Japanese Gallery Londynie pozwalają nam zaprezentować niektóre z tematów, w których pojawiają się zachodnie elementy w kulturze i sztuce Japonii okresu 1700–1900.

20.00 – 21.00
Eddy Toshi Ishikawa Wertheim (Japanese Gallery Londyn)
Wykład i prezentacja: Jak oceniać i doceniać japońskie drzeworyty?

20.00 – 22.30
Warsztaty towarzyszące wystawie – w japońskiej kulturze funkcjonuje wiele znaków przynoszących szczęście – będziemy je wykorzystywać w tworzeniu figurek (breloczki, wisiorki), znaków, pocztówek.

20.00 – 2.00
Wystawa: Jan Pappelbaum: Sceny / Stages
Jan Pappelbaum jest jednym z najważniejszych i awangardowych scenografów współczesnego teatru europejskiego. Jego prace uchodzą za oryginalne dowody na rozwój współczesnego teatru.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie prezentuje po raz pierwszy w Polsce wystawę, którą wcześniej pokazano w Muzeum Architektury w Oslo. Ekspozycję tworzy wyjątkowy materiał zdjęciowy i filmowy z ponad 80 produkcji tego niezwykłego kreatora przestrzeni i scenografa. Wybrane modele scen do spektakli „Nora” i „Budowniczy Solness” Ibsena, „Hamlet” i „Otello” Shakespeare’a oraz fragmenty zapisów filmowych spektakli dowodzą, jak różnorodne są jego scenografie i jak pomysłowo łączą się z zamysłem reżyserskim i aktorskim inscenizacji. Główną atrakcją wystawy jest instalacja audio-wideo do spektaklu w reżyserii Thomasa Ostermeiera z 2005 roku pt. „Hedda Gabler”.

20.00 – 2.00
Wystawa: STO LAT TOKIO
Na początku XX wieku Tokio, jeszcze trzydzieści lat wcześniej zwane Edo, było już ponad milionową metropolią. Tętniące życiem tokijskie ulice były jaskrawym odzwierciedleniem zmian związanych
z westernizacją kraju i oczarowaniem Japończyków licznymi nowinkami technicznymi.
Gwałtowny rozwój fotografii prasowej, który nastąpił w latach 30. XX wieku, sprawił, że bystre oko japońskich reporterów rejestrowało aktualne zjawiska tamtego czasu; obraz stolicy kraju nieuchronnie zmierzającego ku wojnie i skalę jego późniejszej klęski.
Fotografie z lat 50. i 60. prezentują miasto i jego mieszkańców powoli otrząsających się z wojennej traumy oraz nowe pokolenie tokijczyków śmiało spoglądających w przyszłość. W grupie tej nie brakuje znaczących wydarzeń tamtego okresu, takich jak ślub następcy tronu (dzisiejszego cesarza Akihito), studenckie zamieszki, baby boom lat 60., a także przyjazd do Japonii zespołu The Beatles.
Przełomowym momentem w rozwoju stolicy były Igrzyska Olimpijskie z 1964 roku, których organizacja stała się kołem zamachowym gwałtownej modernizacji miasta. Zakrojone na szeroką skalę inwestycje zainicjowały wieloletni intensywny rozwój regionu. Dzisiaj Tokio należy do najnowocześniejszych metropolii na świecie.
Prezentowane fotografie są dziełem 40 wybitnych japońskich fotografików i wchodzą w skład kolekcji muzeum fotografii powstałego przy JCII (Japan Camera and Optical Instruments Inspection and Testing Institute) Photo Salon w Tokio.


20.00 – 22.00
Turniej shogi
W celu popularyzacji shogi – japońskiej formy szachów zapraszamy na turniej, poprzedzony krótkim przedstawieniem zasad gry:
20.00 - zapoznanie z zasadami gry, planszą i pionkami
20.30 - I Nocny Turniej Shogi o puchar Prezesa Małopolskiego Związku Szachowego
Tempo gry 10’ + 30’’ byo-yomi.
Ilość rund w zależności od ilości uczestników, system kołowy lub szwajcarski, maksymalnie 5 rund. Sprzęt zapewniają organizatorzy.


20.00 – 22.30
Ceremonia herbaciana przygotowana przez Stowarzyszenie Senshinkai Chadou Urasenke Tankoukai Kraków

24.00
Koncert w wykonaniu Masashi Hamauzu (kompozytor muzyki do Final Fantasy) i Miny Sakai. Impreza towarzysząca Festiwalowi Muzyki Filmowej
Wstęp wolny – prosimy o odebranie wejściówek w recepcji Muzeum Manggha

<cyt. za fb>
 
Sayane jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem