Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 10-10-2011, 10:49   #27
Mivnova
 
Mivnova's Avatar
 
Reputacja: 1 Mivnova to imię znane każdemuMivnova to imię znane każdemuMivnova to imię znane każdemuMivnova to imię znane każdemuMivnova to imię znane każdemuMivnova to imię znane każdemuMivnova to imię znane każdemuMivnova to imię znane każdemuMivnova to imię znane każdemuMivnova to imię znane każdemuMivnova to imię znane każdemu
Cytat:
Mogę się zapytać na jakie doświadczenie empiryczne umożliwiło postawienie i udowodnienie tezy, że nic nie może się poruszać (z punktu logiki wszystko się rozbija o to zaprzeczenie) z prędkością nadświetlną.
To "nic" to przesada. Przez "nic" rozumiemy obiekt posiadający masę. Prędkość fazowa (fali) już ma prawo poruszać się szybciej niż światło. Jest też ciekawe założenie jakoby cząstki o masie urojonej mogły się poruszać szybciej niż światło, ale tym samym nie mogły się poruszać wolniej niż c (słynne tachiony będące pożywką dla fantastów). Gdyby neutrina nie miały masy, byłoby to dla nich wykonalne. Ale rzekomo mają, tylko nawet nie wiadomo jaką (!).

Bardzo mnie dziwi ta prośba, przecież teza została już udowodniona wielokrotnie. Nie jestem matematykiem, w tej sferze ufam bardziej biegłym od siebie, więc liczbowo nic nie przedstawię. Odpowiedź na to pytanie dał już Michalius, więc pozwolę sobie go zacytować:

Cytat:
A jakby wzór na dylatację czasu nie działał, to nie mógłbyś korzystać z systemu GPS (satelity muszą brać poprawkę na dylatację czasu, zegary atomowe czy jakieś takie tam zainstalowane przy komunikacji z ziemią pokazują faktycznie różnice a niwelowanie ich jest niezbędne by uzyskać dokładność lepszą niż do kilkuset metrów)
Jest to dowód empiryczny. Dylatacja może mieć miejsce tylko przy założeniu poprawności założenia. Wykorzystujemy ją w praktyce, no bardziej empirycznie się już nie da

Cytat:
CERN takim razie ma karygodną komunikację naukową. Przed potwierdzeniem niepowinne być, które nie posiadają conajmniej magisterki z odpowiednich specjalizacji, chyba że posiadają jakieś specyficzne i potrzebne do weryfikacji tego faktu kwalifikacji.
Ależ CERN podchodzi bardzo pokornie do swojego wyniku. Uczciwie puścili w świat: "Chłopaki, mamy coś dziwnego. Mogliśmy się walnąć w obliczeniach, sprawdźcie nas." Ich dystans jest jak najbardziej zrozumiały, no bo jakim prawem ich neutrina były szybsze od światła, skoro chociażby te docierające ze Słońca do Ziemi takiej sztuki nie potrafią? Nawiasem... myślę, że pracują tam ludzie o znacznie wyższych kwalifikacjach niż magisterka ze specjalizacji, jeśli ma to jakiekolwiek znaczenie

Cytat:
Co przez to rozumiesz?
To tak na poważnie? Rozumiem przez to, że jeśli doświadczenie zostanie potwierdzone (choć jak już zaznaczałem, ja jestem sceptyczny), będzie to przełom. Elaboratu na temat jak przekroczona c wpłynie na mentalność statystycznego mieszkańca ziemi pisać jednak nie będę
 
Mivnova jest offline