Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 09-11-2011, 22:59   #24
traveller
 
traveller's Avatar
 
Reputacja: 1 traveller ma wspaniałą reputacjętraveller ma wspaniałą reputacjętraveller ma wspaniałą reputacjętraveller ma wspaniałą reputacjętraveller ma wspaniałą reputacjętraveller ma wspaniałą reputacjętraveller ma wspaniałą reputacjętraveller ma wspaniałą reputacjętraveller ma wspaniałą reputacjętraveller ma wspaniałą reputacjętraveller ma wspaniałą reputację
Zależy od tego czy to film/gra/serial. Jakich zatrudniono aktorów do dubbingu. Jaki głos ma lektor. I od wielu innych rzeczy.

W większości przypadków wolę słuchać oryginalnie wypowiadanych kwestii. Nie wyobrażam sobie dubbingu/lektora pod głos Gandalfa w Morii, szalonych kwestii Jokera z Mrocznego Rycerza czy pijackiego bełkotu Jacka Sparrowa. To w sumie dość klasyczne przykłady, ale pewnie byłoby ich o wiele więcej np. Phillip Seymour Hoffman w "Capote". Sam sposób wypowiadania kwestii przez aktora w oryginale czasami stawia nam cały film w zupełnie innym świetle. Jeśli ekranowa postać słabo mówi po angielsku, jąka się, odgrywa jakieś emocje to lektor nie odda tej istoty. Dubbingowani aktorzy mogą próbować, ale jak wyczuwam w ich głosach fałsz to stwierdzam, że lepszy z dwojga jest już lektor.

Natomiast w filmach na które nie jestem zbytnio nakręcony wcześniej chętnie używam lektora. Wygodniejsze to jednak jest, zwłaszcza jak film ogląda z Tobą kilka osób.
Dubingi? Jakoś pozytywnie kojarzą mi się tylko z animacjami vel. Shrek i z grami.
Gry to już zupełnie inna półka, ale jeśli mamy z czego być dumni to właśnie z polskiej szkoły dubbingowania. Nie wiem do końca jak to wygląda z nowymi tytułami, ale dla mnie np. taki Jarosław Boberek w Uncharted brzmi lepiej niż aktor podkładający głos Nathana Drake'a w angielskiej wersji. I chyba całe życie będę pamiętał genialnych aktorów zatrudnionych do zdubbingowania Baldurs Gate. Chociaż w sumie nawet w takim Diablo, gdzie pozornie nie było to ważne... Do tej pory pamiętam zamyślony i zmęczony latami głos Decarda Caina: "Kostka Horadrimów, którą posiadasz to wielki skarb..."
 
__________________
"Tak, zabiłem Rzepę." - Col Frost 26.11.2021
Even a stoped clock is right twice a day

Ostatnio edytowane przez traveller : 09-11-2011 o 23:01.
traveller jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem