Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 19-12-2011, 18:19   #3
Aschaar
Banned
 
Reputacja: 1 Aschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znany
Nie zaglądam do działu wieści wcale.
Ponieważ:
- Omijam dział bo newsy są mało ciekawe/wybiórcze/spóźnione
- Brakuje mi kategorii, informacji z dziedzin, które mnie kręcą.
- Czytam gdzie indziej, np. na portalach temu poświęconych.
Tak, zastanawiałem się nad publikacją newsów jako użytkownik lub newsman i odrzuciłem tą opcję.

Szerzej:
Powiedzmy sobie szczerze na forum poświęconym graniu w RPG newsy dotyczą: literatury, filmu, gier komputerowych. Dwa newsy dotyczą promocji wydawnictw RPG. Newsy są spóźnione (zamieszczenie informacji o chyba 14dniowej promocji Robotici na dzień przed jej końcem...). Nie interesują mnie również kolejne przedruki czy przedruki z przedruków. Wystarczy zasubskrybować sobie RSSa z Empiku, aby wiedzieć co pojawia sie w księgarniach. Takie świeże newsy (okraszone być może jakąś wstępną krótką recenzją) i taka forma ich dostarczenia jest dla mnie odpowiednia. Z niewiadomych dla mnie przyczyn wieści są rozrzucane po kilku działach. Niby są wieści, ALE w dziale Tokyo Underground pojawiają się trailery, zwiastuny, etc. Podobnie w kufrze skarbów wylądowały informacje o materiałach dla MG (wątek ten miesza na dokładkę systemy). Takie szukanie po całym forum dodatkowo powoduje, że dział wieści po prostu się olewa, ponieważ interesujące materiały i tak znajdują się gdzie indziej.

Przejrzałem również kilka newsów i - może pobieżne i wybiórcze - wnioski:
A) Tytuł newsa pasuje jak pięść do nosa przypominając tytuły na portalach plotkarskich (vide: [Materiały RPG] Promocje, Zapowiedzi, Premiery). Co w środku? Info o systemie, settingu innego systemu i dodatku jeszcze innego systemu. Dla mnie to bardziej podręczniki, a nie materiały senso stricte, ale... Płynnie przechodzimy do:
B) Newsy w ogóle nie są newsami. Zamiast informować o konkretnej, wyselekcjonowanej, rzeczy - wrzucają w jeden worek średnio powiązane z sobą informacje. Zaczynając czytać o systemie SF nie spodziewam się przejścia do D&D...
C) To co czytam w newsach nie ma żadnej wartości dodanej. Jeżeli interesuję się przedmiotem to obszerniejszą informację już dostałem innym kanałem.
D) Bezsensowne ciągnięcie historii (vide: [Literatura] Wydawnictwo Ifryt - zapowiedzi 2011). News z lipca ostatnio edytowany... w końcu października. Na dodatek czym? Informacją średnio związaną z tematem newsa (punkt B)

Jak wg mnie powinien wyglądać dobry NEWS?
1. Mieć headline - tytuł informujący o zawartości np: "[D&D] Promocja podręcznika". Coś, co pozwoli czytelnikowi szybko ocenić, czy informacja w ogóle go interesuje. Nie czytam newsów z tytułem: "Wewnątrz informacja, która na pewno cie zainteresuje" czy "[Literatura] Promocja wydawnictwa".
2. Być krótkim i treściwym. Dwie, trzy linijki suchej informacji.
3. Posiadać link do artykułu źródłowego, strony promocji, bloga, czegokolwiek co pozwala na zweryfikowanie informacji lub jakieś dalsze zajęcie się nią.
4. Ewentualnie posiadać link do recenzji, opinii, etc.
5. Zamkniecie. Żadnych komentarzy, updateów po miesiącu, dokładek, etc. News jest ważny przez kilka dni, nie miesięcy.


Przykład (news z wygrzebanego w googlach hasła):


[RPG na wesoło] K&K RPG czyli Kolędy i Karpie RPG.

Święta okazują się okazją do sprzedania dosłownie wszystkiego, nawet... chrześcijańskich kości d6.



Zastosowań jest kilka, Adriano na swoim blogu stworzył system RPG K&K

Recenzji systemu K&K, pozwolicie, nie przedstawię, choć kilka zasad opcjonalnych (zaawansowanych) już chodzi mi po głowie (+10 punktów za 3 godzinne blokowanie windy, aby wwieźć "choinkę" na drugie piętro w 11 piętrowym bloku (dodatkowe 10 punktów, gdy druga winda jest zepsuta)).

Kości natomiast będą niewątpliwą pomocą dla tych, którzy chcą przy wigilijnym stole zabłysnąć tematycznym cytatem. Ja osobiście czekam na d20 - wydaje się, ze taki kawał drewna doskonale będzie się spisywał jako broń obuchowa...
 
Aschaar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem