Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 20-12-2011, 16:49   #5
Aschaar
Banned
 
Reputacja: 1 Aschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znany
Cytat:
Napisał Campo Viejo Zobacz post
Przecież newsy dotyczą tego wokół czego skupia się właśnie klimat grania. Uważasz, że informacje o filmach sc-fi, książkach fantasy, czy gry komputerowe rpg są offtopem? Czy chodzi Ci o dysproporcję, że za mało o RPG? To byłaby bardzo dobra uwaga.
Skoro już przywołujesz ten mistyczny "klimat grania" to dlaczego w zestawieniu nie pojawiają się newsy o muzyce? Bardzo często - podstawie klimatu? To byłby jednak argument za wybiórczością newsów. Zataczając szersze kręgi "wokół grania" z niecierpliwością czekam na newsa o nowej kolekcji foteli (wszyscy bowiem wiemy jak ważne dla klimatu sesji są wygodne siedziska)
Czy jest to offtop? To - wydaje mi się - może lekka przesada, ale na pewno nie jest to intop. Jakoś specjalnie mnie to nie boli, bo nie czytam newsów, ale - jak zauważyłeś - za mało o RPG za dużo o okolicach.


Cytat:
Napisał Campo Viejo Zobacz post
Postaram się wyjaśnić tajemniczość przyczyn.
Temat założony dla Mistrza Gry w Kufrze Skarbów (...) Nie mam racji?
Masz rację i jej nie masz jednocześnie. Tłumaczę dlaczego. Sam piszesz, że w jednych działach taki temat pomocowy jest, a w innych nie ma. Tu tkwi problem. Jako początkujący MG zajmujący się konkretnym (może pierwszym) systemem szukam pomocy i materiałów w dziale o takim systemie. Jeżeli go nie ma, to w dziale "pozostałe" lub w ostateczności "ogólnie" (bo może znajdę jakieś ogólne porady). Ale nie w "kufrze skarbów", który mnie kojarzy się z agorą: kupię / sprzedam / zamienię / znalazłem przez przypadek / słitaśne / może komu się przyda. Miejsca, które z założenia ma z forum tyle wspólnego co HydePark. To taki stary dowcip o cukrze, który (przecież to oczywiste!) jest w puszce po kawie z naklejką "sól" wstawioną w szafkę z makaronami. Jako zaawansowany MG takich tematów po prostu nie szukam, bo wiem gdzie znaleźć informacje o swoim "ulubionym" systemie i wolę korzystać z materiałów z pierwszej ręki i/lub te materiały nie mają dla mnie nic odkrywczego (po kilkunastu latach prowadzenia potrafię z marszu napisać 100 zawiązań akcji w każdym systemie, a 500 napiszę po trzech godzinach). Druga sprawa - znów nazewnictwo. Szukając czegokolwiek o SR wpisuję w wyszukiwarkę "SR" lub "Shadowrun" nie: "shadowik", "run", "materiały" czy "dla MG". Oczywiście mogę zaznaczyć "przeszukaj posty" i dostać w wynikach post typu: "zagrałbym w shadowruna".


Cytat:
Napisał Campo Viejo Zobacz post
Jeżeli zobaczyłeś coś takiego w jednym poście, to zostało oddzielone paskiem. Nie upodobałem sobie jeszcze techniki nabijania postów. Od tego są inne narzędzia jak zgadywanki czy przysłowia Jeżeli mam kilka rodzajowo tych samych informacji to nie dzielę ich podczas wrzucania na forum na trzy oddzielne artykuły lub posty. Łączy je wspólna dziedzina, theme, który pozwala katalogować je tematycznie.

To chyba raczej wynika z ograniczeń jakie narzuca struktura Działu Wieści.
Campo, z ręką na sercu - przeglądasz cały artykuł jeżeli jego pierwszy akapit Cię nie zainteresuje? Czy dajesz "cofnij" lub zamykasz kartę? Ja zamykam kartę, bo - jak napisałem - nie spodziewam się D&D po wstępie z Robotici.

Moim zdaniem - jeżeli "problemem" jest nabijanie postów - to co za problem dla działu wieści wyłączyć zliczanie? Tak jak jest to zrobione dla HydeParku? Dla czytelności wieści myślę można poświęcić 1 punkt reputacji po 1000 postach (wieściach), miejsca w bazie zajmie to dokładnie tyle samo. Bo akuratnie ten argument dla mnie przypomina zdanie o tym, że "wydamy dowolne pieniądze, aby zaoszczędzić dolara".
Bądźmy szczerzy - skoro posługujemy się terminem “theme” to można wszystko wrzucić w jedną wieść - wspólnym theme będzie: RPG i okolice. Chyba lekko nie o to idzie. Jakikolwiek grupowanie komplikuje przekaz - komunikat staje się niejasny i ciężko go zrozumieć, a co za tym idzie - ocenić jego przydatność. Przykład: Który komunikat jest bardziej zrozumiały: “sprzedam szpej” czy “sprzedam replikę i oprzyrządowanie ASG”? Wystarczy zapytać każdego ASGowca - to jest ten sam komunikat. Tak samo zrozumiany przez nie-ASGowców? Nie sądzę.
Co zaś do struktury działu wieści - uważam, że zdecydowanie lepiej dział ten spisywałby się jako zwykły nieskategoryzowany dział taki jak wszystkie inne. Jedynie z wątkami zamykanymi dla edycji po umieszczeniu pierwszego posta. Dział sortowany po dacie ostatniego posta. Mogę tedy bez kombinowania zobaczyć najświeższe informacje, a nawet działa mi filtr jaki określiłem dla całego forum (wyświetlaj wątki z ostatnich 45 dni). Nie widzę żadnej wartości dodanej (co więcej to raczej przerost formy) w obecnym układzie działu wieści... Co robi cała ta kategoryzacja poza wyświetlaniem ikony? Jednej z dwu (flaga Japonii i karta z piórem) na dobrą sprawę (innych nie dostrzegłem)?


Cytat:
Napisał Campo Viejo Zobacz post
Nie wiem czy czytasz newsy portali i blogów o wspólnej nam tematyce. Zazwyczaj staram się abyście mieli więcej informacji od innych i myślałem, że to byłby nasz atut. Gro innych portali ogranicza się do gotowego cytatu bez dodania niczego od siebie. Nie zawsze się to mi udaje, bo nikt tutaj o prawdziwe dziennikarstwo się nie kusi, ale czy dwa, trzy zdania to nie byłaby druga skrajność? Jeżeli chodzi tylko o konkretnosć i automatyczne odsyłanie do źródła, to się zgadzam. Czasami jednak tłumaczę materiały z angielskiego i słabo widzę podsuwanie pod nos wszystkim materiałów w obcym języku z wiadomych powodów.
Przykro, ale widzę tutaj sprzeczność logiczną. Albo tworzę newsa, albo artykuł. Jeżeli tworzę newsa to robię to tak jak nakazuje sztuka - krótko i treściwie, bez dodawania czegoś od siebie. Albo tworze artykuł - znów zgodnie ze sztuką dodając ocenę, opinie, etc. Hybrydy może i są jakaś ciekawostką, ale... ludzie się przyzwyczajają do pewnych rzeczy i: news to news.
Zwłaszcza, że to “wiecej”, które postrzegasz jako atut dla mnie jest przeszkodą. Dlaczego? Spójrzmy:

Cytat:
PÓŁŚWIATEK LYONESSE
Na serwisie Wolsungeria jest nowy, darmowy materiał źródłowy dla Mistrzów Gry w artykule Półświatek Lyonesse.
Znajdziecie tam sześć dokładnie rozpisanych postaci bohaterów niezależnych do świata gry, w nowo powstałym cyklu Wolsungerii: Kronika Towarzyska. Jest to materiał rozszerzający podręcznik i dodatki, w których autorzy nie byli w stanie pomieścić wszystkich pomysłów na bohaterów drugoplanowych.
Czego dowiadujemy się z tej informacji? Że jest nowy materiał źródłowy, dokładniej sześć postaci bohaterów. Tyle mi wystarczy jako news. Dodatkowo dostaję coś co w zasadzie jest truizmem (oczywiste, że jeżeli coś jest nowe to jest rozszerzeniem; nie czarujmy się też, że czegoś nie zmiesczono - system żyje i założę się, że to zupełnie nowe pomysły - zwłaszcza, jeżeli są one niezależne od świata gry). Nie mówię tutaj uprawianiu dziennikarstwa prawdziwego, ale znacznie lepiej (jeżeli już chce coś dodawać) prezentowała by się zupełnie inna informacja: “Zgodnie z tytułem w dodatku znajdziemy bohaterów pasujących raczej do miejskiego klimatu Lyonesse, niż do intrygi rozgrywanej na wielkich salonach. Trochę szkoda, że spośród sześciu (przyznaję: interesujacych) postaci znajdujemy tylko jedną postać kobiecą...”
Czytając, albo kończę po pierwszym zdaniu (informacja mnie nie interesuje), albo czytam dalej licząc na rozwinięcie i może - jakaś skróconą recenzję. Jeżeli chcę się bawić w dziennikarstwo i pisanie recenzji to lecę dalej: “Bardzo ciekawą postacią jest Szalony Kapelusznik, którego... bla, bla, bla. Dla odmiany postać Fox’a wydaje się miałka, ponieważ bla, bla, bla. W tej krótkiej ocenie nie można pominąć jedynej postaci kobieciej - bla, bla, bla. Reasumując: bla, bla, bla. Polecam nie tylko początkujacym MG” Tworzę wtedy pełny komunikat informacyjny: newsa, którego każdy szybko i poprawnie zinterpretuje oraz jego rozwinięcie.

Zupełnie na marginesie: dlaczego LI nie należy do przyjaciół Wolsungerii???

Cytat:
Napisał Campo Viejo Zobacz post
Zgadza się, że newsy są przemijalne, ale temat o którym traktują niekoniecznie.
Jednak to trochę inny temat, nie uważasz? News spełnia rolę informacyjną, nie jest polemiką, czy dyskusją. Owszem z newsa może (ale nie musi) wywiązać się dyskusja, ale ona powinna się odbyć w innym - przeznaczonym do tego - miejscu. Inaczej - po co dział literatura skoro dyskusja na temat wydanej powieści odbywa się w wieściach?
 
Aschaar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem