Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 21-12-2011, 02:18   #6
Campo Viejo
Northman
 
Campo Viejo's Avatar
 
Reputacja: 1 Campo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputacjęCampo Viejo ma wspaniałą reputację
Cytat:
Skoro już przywołujesz ten mistyczny „klimat grania” to dlaczego w zestawieniu nie pojawiają się newsy o muzyce? Bardzo często - podstawie klimatu? To byłby jednak argument za wybiórczością newsów. Zataczając szersze kręgi „wokół grania” z niecierpliwością czekam na newsa o nowej kolekcji foteli (wszyscy bowiem wiemy jak ważne dla klimatu sesji są wygodne siedziska)

Czy jest to offtop? To - wydaje mi się - może lekka przesada, ale na pewno nie jest to intop. Jakoś specjalnie mnie to nie boli, bo nie czytam newsów, ale - jak zauważyłeś - za mało o RPG za dużo o okolicach.
Racja. Za dużo o okolicach.
Ale o ile muzyka jestem tłem klimatu, może go wzbogacać, to książki fantasy, opowiadania, czy nawet gry są często podstawą świata gry, inspiracją do przygód, nowych systemów, etc. Jednak pomysł z muzyką do sesji nie jest zupełnie pozbawiony sensu, lecz ciężki do egzekucji. Owszem pasowałoby może promować/dzielić się informacjami o klimatycznej muzyce, ale raczej w innych działach forum, w materiałach do sesji, a nie w newsach. O gusta jednak nie należy się spierać i ciężko byłoby tu osiągnąć jakąkolwiek obiektywność. Dzielenie się informacjami o materiałach muzycznych, dźwięków do sesji byłby fajną działalnością użytkowników i może właśnie takiego tematu na forum brakuje. Dzięki Aschaar za kolejny dobry pomysł. Do newsów tego przypiąć jednak się nie da. Jest temat o muzyce, nawet chyba dwa. Ale nie kojarzę tego o konkretnej muzyce do sesji. Aż sprawdzę. Może już jest.

Nie wyobrażam sobie śledzenia kariery zespołów deathmetalowych opartych na mitologii Tolkiena lub Wikingów, a jest ich sporo. JUż prędzej takich twórców jak Posthumus czy Two Steps From Hell czy ścieżki dźwiękowe z filmów jak np Władca Pierscienia Howarda Shore’a. Jasne. Jest to temat rzeka. A muzyka jest tłem. Bardzo subietywnym. A wracajac do krzesła, które przytaczasz, to czemu nie? Również można pisać o nowych promacjach krakresów i piwa, które na sesjach też bywają nieodłącznym elementem klimatu Albo o najnowszych telefonach, dzięki którym można znacznie wygodniej grać w autobusie pbf z pominięciem innych przenośnych urządzeń multimedialnych wi-fi. Nie dajmy się jednak zwariować. Żart odnotowany. Jak również pomysł o muzyce do sesji (o ile już takiego tematu na forum nie ma. edit: w materiałach do Deadlands jest coś podobnego).
Cytat:
Sam piszesz, że w jednych działach taki temat pomocowy jest, a w innych nie ma. Tu tkwi problem. Jako początkujący MG zajmujący się konkretnym (może pierwszym) systemem szukam pomocy i materiałów w dziale o takim systemie. Jeżeli go nie ma, to w dziale „pozostałe” lub w ostateczności „ogólnie” (bo może znajdę jakieś ogólne porady). Ale nie w „kufrze skarbów”, który mnie kojarzy się z agorą: kupię / sprzedam / zamienię / znalazłem przez przypadek / słitaśne / może komu się przyda. Miejsca, które z założenia ma z forum tyle wspólnego co HydePark. To taki stary dowcip o cukrze, który (przecież to oczywiste!) jest w puszce po kawie z naklejką „sól” wstawioną w szafkę z makaronami.
Fajny przykład. Nie twierdzę, że Kufer Skarbów jest jedynym i najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli to jest problem to na szczęście łatwy do rozwiązania. Oryginalnie założyłem temat w Rozmowach ogólnych... potem został przeniesiony tam gdzie jest obecnie zgodnie z sugestią innych, których pytałem o zdanie. Przyznaję się, że nie byłem pewien, czy zakładać w działąch coraz to nowe, czy wystarczy jeden, do którego zajrzy może więcej ludzi. Na razie o tyle jest dobrze, że w Kufrze wieje pustkami jeśli chodzi o nowe w nim posty, więc materiały leżą dzięki temu bardzo długo na wierzchu, na pierwszej stronie forum. Łatwo jest je poprzenosić jak już pisałem wcześniej, więc problemu nie ma. Nikt inny się nie wypowiada w tej sprawie, więc albo wszystkim jest to bez znaczenia, lub nie wyrażają sprzeciwu zgadzając się z sugestią rozdzielenia po działach. Ja jednak czytać w myślach nie umiem.
Cytat:
Jako zaawansowany MG takich tematów po prostu nie szukam, bo wiem gdzie znaleźć informacje o swoim „ulubionym” systemie i wolę korzystać z materiałów z pierwszej ręki i/lub te materiały nie mają dla mnie nic odkrywczego (po kilkunastu latach prowadzenia potrafię z marszu napisać 100 zawiązań akcji w każdym systemie, a 500 napiszę po trzech godzinach).
Materiały są tworzone dla wszystkich, tak dla Wielkich Szu jak i newbies, ale dzięki za subiektywny input. Ja tam za matoła bez wyobraźni się nie uważam, ani nikogo takowym nie nazywam, ale coś co zostało opracowane przez równie doświadczonych (albo trochę mniej niż Ty) i podane gotowe, zaoszczędza jednak czas, nie wspominając już o tym, że co dwie głowy to nie jedna.
Cytat:
Druga sprawa - znów nazewnictwo. Szukając czegokolwiek o SR wpisuję w wyszukiwarkę "SR" lub "Shadowrun" nie: "shadowik", "run", "materiały" czy "dla MG". Oczywiście mogę zaznaczyć "przeszukaj posty" i dostać w wynikach post typu: "zagrałbym w shadowruna".
Pod tym kątem nigdy się nie zastanawiałem. Dzięki. Kolejny dobry argument do rozbicia tematu na pomniejsze w osobnych działach. Ile to się jednak naskakać będzie musiał MG, który sam nie wie czego szuka do końca, bo i tak może być Mając wszystko w jednym miejscu ma wybór, porównanie i być może inspirację. A jak już coś znajdzie to zawsze będzie wiedział gdzie ta pomoc przy prowadzeniu jest.
Cytat:
Campo, z ręką na sercu - przeglądasz cały artykuł jeżeli jego pierwszy akapit Cię nie zainteresuje? Czy dajesz "cofnij" lub zamykasz kartę? Ja zamykam kartę, bo - jak napisałem - nie spodziewam się D&D po wstępie z Robotici.
Szczerze, to ja jestem wzrokowcem. A jak czytam to często opieszale. Jak widzę nagłówki i podtematy oraz grafikę, która jest tym co mnie zainteresuje lecz jak jest to napisane, tak, że wyjdź stąd, to jadę przez artykuł najwyżej skacząc po akapitach. Jeżeli jednak czegos szukam to nie wycofuję się od razu. Zazwyczaj nie mam czasu na czytanie czegos co może mnie potencjalnie zainteresować. Zatem przyznaję Ci rację, że przyciągnięcie uwagi jest kluczowe. Czy to, że pod informacją o Robotice jest w dalszej częsci oddzielonej linią news o DnD może zniesmaczyć? Nie wiedziałem. Teraz wiem, że może.

Dalej to jest jednak sprawa łączenia newsów albo nie. Czasami jest tak, że wrzucając trzy newsy jeden po drugim w tym samym temacie, jeden lub dwa z nich mogą skończyć na przedostatniej stronie. A często czyta się tylko ten ostatni wpis pomijając powyższe choćby były z kilkunastu minut wcześniej. Zgadzam się, że przy pisaniu każdego newsa jako osobny artykuł problem mógłby się rozwiązać, jeśli skrypt zaakceptowałby więcej artykułów na pierwszej stronie. Teraz jest chyba niecałe trzydzieści. Prawdopodobnie newsy sprzed nieco ponad tygodnia spadałyby na drugą - nie oszukujmy się - na nie oglądaną stronę. Śmiem twierdzić, że samo skrolowanie działu na dół działa tylko u tych co regularnie do niego zaglądają.
Cytat:
Bądźmy szczerzy - skoro posługujemy się terminem “theme” to można wszystko wrzucić w jedną wieść - wspólnym theme będzie: RPG i okolice. Chyba lekko nie o to idzie.
RPG i okolice to jest to forum. Po to jest pozycjonowanie aby jednak wyłonić jakieś dziedziny. To chyba nie jest zbyt skomplikowane do zrozumienia, nawet jeżeli słowo "theme" wg Ciebie mogłem zastąpić innym. Fajnie się z Tobą rozmawia, masz dużo ciekawych spostrzeżeń, lecz nie umyka Ci to co najważniesze. Chyba, że mnie podpuszczasz specjalnie lub uprawiasz czepiactwo.
Cytat:
Jakikolwiek grupowanie komplikuje przekaz - komunikat staje się niejasny i ciężko go zrozumieć, a co za tym idzie - ocenić jego przydatność. Przykład: Który komunikat jest bardziej zrozumiały: “sprzedam szpej” czy “sprzedam replikę i oprzyrządowanie ASG”? Wystarczy zapytać każdego ASGowca - to jest ten sam komunikat. Tak samo zrozumiany przez nie-ASGowców? Nie sądzę.
Zaraz. Bo nie wiem czy do końca rozumiem o co Ci chodzi. Do logicznych, oczywistych wniosków posługujesz się mireznymi przykłądami.
Wg Ciebie używanie skrótów jak RPG, MG czy BN w tematach nie powinno być na forum poświęconych grom fabularnym używane, mieć miejsca, bo trąca żargonem, sztucznym językiem technicznym, który może nie być zrozumiały babci Jadzi, która przez pomyłkę tutaj weszła, zamiast na forum o szydełkowaniu?
„Oprzyrządowanie ASG”? Idąc takim rozumowaniem, nie powinno posługiwać się terminem ASG również?
Mając RPG w nazwie tematu na forum, które jest społecznością RPG, nie jest niezrozumiałe. A przykład chybiony. Co innego gdyby taki zapis miał się pojawić w ogólnopolskiej gazecie. Wtedy owszem z pewnością zostałaby użyta inna forma. Ale my jesteśmy niszowym forum i naszym celem są miłośnicy fantastyki. Bez sensu pisać news dla fana fantasy z myślą o tym aby przypadkiem nie powstał cień ryzyka, na to że zostanie niezrozumiany przez kibola z żylety albo pana Staszka ze środkowej klatki, który umiłował wędkarstwo. Pisząc ma się zawsze jakieś tam "audience". Zawsze tak było i będzie. W zależności co i gdzie.
Cytat:
Co zaś do struktury działu wieści - uważam, że zdecydowanie lepiej dział ten spisywałby się jako zwykły niekategoryzowany dział taki jak wszystkie inne. Jedynie z wątkami zamykanymi dla edycji po umieszczeniu pierwszego posta. Dział sortowany po dacie ostatniego posta. Mogę tedy bez kombinowania zobaczyć najświeższe informacje, a nawet działa mi filtr jaki określiłem dla całego forum (wyświetlaj wątki z ostatnich 45 dni).
Tak. Też o tym myślałem i doszedłem do wniosku, że jeżeli coś można zrobić z obecnym układem artykułów, to jednak obecne miejsce lepiej by to się spisało na swoistą kolumnę informacyjną. Kolejny dział, taki jak inne, kojarzyłby się raczej z cmentarzyskiem zamkniętych tematów, bo ich otwarta forma naturalnie zachęcałaby do dyskusji. Ale mogę się mylić.
Cytat:
Nie widzę żadnej wartości dodanej (co więcej to raczej przerost formy) w obecnym układzie działu wieści... Co robi cała ta kategoryzacja poza wyświetlaniem ikony? Jednej z dwu (flaga Japonii i karta z piórem) na dobrą sprawę (innych nie dostrzegłem)?
Wartością dodaną są newsy Aschaar. A forma miała pomóc a nie zniesmaczyć. O celu tego też już pisałem wyżej. Sam dostrzegam obecne wady tego rozwiązania. Ktoś szukający nowej informacji o zapowiedzi dodatku do systemu na który czeka, nowego filmu lub co go tam kręci, nie dowie się od razu przy tym układzie bez wejścia w pogrubiony temat kategorii. Gdzie pogrubienie jest sygnałem, że jest coś nowego. Ale na rozwiązanie tego podałem już jakiś tam pomysł wyżej. Czy możliwy do zrealizowania? Nie wiem. Bzdurne reputacje wywołały niemal burzę na forum a ich stopień skomplikowania w skrypcie okazuje się być wyższą matematyką.

No a czy to, że nie mogę/nie umiem/nie działa, ilekroć próbuję, dodać żadnej nowej ikony przy temacie, jest wystarczającym powodem do tego, aby wszystkie newsy były rzucone na tapetę oddzielnie? Nie sądzę. Jeśli już to przemawiałby za tym inne argumenty. Szkoda, że nikt inny się nie wypowiada. Przecież nikt tu na siłę do niczego upierać się nie chce. Po to założona dyskusja do sondy, aby zobaczyć czego chcecie. Póki co nie licząc pierwszego wpisu, jest obszerna, konstruktywna krytyka osoby, która i tak do działu nie zagląda.
Cytat:
Przykro, ale widzę tutaj sprzeczność logiczną. Albo tworzę newsa, albo artykuł. Jeżeli tworzę newsa to robię to tak jak nakazuje sztuka - krótko i treściwie, bez dodawania czegoś od siebie. Albo tworze artykuł - znów zgodnie ze sztuką dodając ocenę, opinie, etc. Hybrydy może i są jakaś ciekawostką, ale... ludzie się przyzwyczajają do pewnych rzeczy i: news to news.
Zwłaszcza, że to “wiecej”, które postrzegasz jako atut dla mnie jest przeszkodą. Dlaczego? Spójrzmy:

Cytat:
PÓŁŚWIATEK LYONESSE

Na serwisie Wolsungeria jest nowy, darmowy materiał źródłowy dla Mistrzów Gry w artykule Półświatek Lyonesse.

Znajdziecie tam sześć dokładnie rozpisanych postaci bohaterów niezależnych do świata gry, w nowo powstałym cyklu Wolsungerii: Kronika Towarzyska. Jest to materiał rozszerzający podręcznik i dodatki, w których autorzy nie byli w stanie pomieścić wszystkich pomysłów na bohaterów drugoplanowych.
Czego dowiadujemy się z tej informacji? Że jest nowy materiał źródłowy, dokładniej sześć postaci bohaterów. Tyle mi wystarczy jako news. Dodatkowo dostaję coś co w zasadzie jest truizmem (oczywiste, że jeżeli coś jest nowe to jest rozszerzeniem; nie czarujmy się też, że czegoś nie zmieszczono - system żyje i założę się, że to zupełnie nowe pomysły - zwłaszcza, jeżeli są one niezależne od świata gry). Nie mówię tutaj uprawianiu dziennikarstwa prawdziwego, ale znacznie lepiej (jeżeli już chce coś dodawać) prezentowała by się zupełnie inna informacja: “Zgodnie z tytułem w dodatku znajdziemy bohaterów pasujących raczej do miejskiego klimatu Lyonesse, niż do intrygi rozgrywanej na wielkich salonach. Trochę szkoda, że spośród sześciu (przyznaję: interesujacych) postaci znajdujemy tylko jedną postać kobiecą...”
Bardzo fajnie to ująłeś. Tutaj to akurat nie zostało zbyt wiele dodane od siebie. A materiał nie jest ani typowym newsem, ani artykułem. Ot informacja. To, że materiał jest darmowym rozszerzeniem, i że nie znalazł się w dodatku, to jest parafraza autorów. Jest to również dosyć istotna informacja dla czytających dalej, gdzie są materiały również darmowe do pobrania, lecz zamieszczone w dodatku. Nowy jest materiał, bo sprzed kilku dni. Nowy też jest cykl, bo to pierwszy materiał do niego. Jeżeli ktoś podręcznik/dodatek ma/będzie miał/planuje mieć, to jest to zasadnicza różnica. Nie zainteresuje się czymś co już jest zawarte w wydanym, posiadanym produkcie uważając, że już ma/będzie miał do tego dostęp. Dlatego ten fragment został specjalnie wyróżniony spośród innych darmowych materiałów. Że zapowiada nową kategorię serwisu, czyli Kronikę Towarzyską. Jak piszą autorzy taki rozdział jest w podręcznikach drukowanych. W serwisie pod tą samą nazwą rusza materiał, którego w druku nie ma. I stąd ta wzmianka. Gdybym chciał zrobić z tego newsa, to choć informacja jest sprzed kliku dni, to przede wszystkim napisałbym też o materiale z dziewiętnastego, czyli dnia w którym pisałem post, a nie podawałbym tylko do niego link ogólny. Zamieściłbym też w dziale wieści i podrzucił link do tego posta, co planuję zrobić jak znajdę na to czas. Także, raczej żadnej recenzji ani próby kuszenia się o dziennikarstwo w przytoczonym przykładzie raczej nie było. A krytyka choć się chwali to chybiona. Było przeczytać wszystko do końca, a może okazałoby się mniej banalnie? Tutaj chodzi jednak o coś innego. Czy jedno zdanie, które może Ci się nie podobać sprawi, że nie skorzystasz z materiału, albo nie zrozumiesz informacji, bo jest napisane, zgodnie z prawdą, że nowy materiał jest rozszerzeniem dodatku? Albo ja mam problemy z pisaniem, albo Ty z czytaniem. Albo jedno i drugie
Cytat:
Zupełnie na marginesie: dlaczego LI nie należy do przyjaciół Wolsungerii???
LI nie należy do przyjaciół bardzo wielu serwisów i portali. Nic w tym dziwnego. PR został wyłoniony dopiero koło miesiąca temu, więc pytanie aktualne będzie za jakiś czas. Wszystkiego od razu nie zrobi jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.
Cytat:
Jednak to trochę inny temat, nie uważasz? News spełnia rolę informacyjną, nie jest polemiką, czy dyskusją. Owszem z newsa może (ale nie musi) wywiązać się dyskusja, ale ona powinna się odbyć w innym - przeznaczonym do tego - miejscu. Inaczej - po co dział literatura skoro dyskusja na temat wydanej powieści odbywa się w wieściach?
Nie zrozumiałeś mnie? To, że skończyła się promocja gry na gitarze, nie znaczy, że wszystkie inne też. To, że spotkanie z Panem Twardowskim obyło się, nie znaczy, że nie będzie z innym Panem, np. Samochodzikiem. O to chodzi w pozycjonowaniu. Że jak jest temat spotkania autorskie – to tam się wrzuca nowe posty, a stare - w naturalny sposób usuwają się w otchłań kolejnych stron (a właściwie tak to bym chciał aby było, bo póki co jest odwrotnie i wychodzi, że temat jest "dyskusją do pierwszego newsu" O to Ci chodzi?). Czy to jest jedynie słuszna metoda? Na pewno nie jest. Czy w obecnym układzie wyświetleń pomaga? Tak, ale nie do końca, bo są elementy, które przeszkadzają. O nich już pisałem. Żeby w wieściach pojawiły się oddzielne działy na podręczniki, książki i filmy byłoby chyba przesadą. Zamiast zakładek i działów są po prostu tematy temu poświęcone w jednym wspólnym dziale wieści. Tak jak w gazecie. Informacje z kraju. Z zagranicy. Z miasta. Z polityki. Ze sportu. Z telewizji. Etc. Przynajmniej taki był zamysł. Czy teraz już wiedząc co miałem na myśli pisząc o pozycjonowaniu dalej uważasz, że nie ma ono sensu?

Reasumując:

Pisać newsy oddzielnie. - Przy obecnym układzie, czyli bez zmian - jestem skłonny przyznać Ci rację, choć nadal mam wątpliwości.
Zrobić z Wieści "zwykły dział tematyczny". - Nie jestem przekonany.
Segregować materiały RPG systemowo. - Jest mi to obojętne, nie mam nic przeciwko jeżeli to ułatwia większości a nie mniejszości.
Wyłączyć licznik w Wieściach. - Jest mi to obojętne, nie mam nic przeciwko.
Więcej newsów o graniu fabularnym. - Sto procent racji.
Najważniejszym chyba jednak wnioskiem z Twojej opinii jest, że cokolwiek się nie zrobi, to można to zrobić lepiej czego już kontemplować nie będę, bo każdy ma prawo do własnego zdania.
 
__________________
"Lust for Life" Iggy Pop
'S'all good, man Jimmy McGill

Ostatnio edytowane przez Campo Viejo : 21-12-2011 o 07:12. Powód: niektóre literówki i końcowy wniosek
Campo Viejo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem