Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 30-12-2011, 08:20   #1
Lucifer oO
Konto usunięte
 
Lucifer oO's Avatar
 
Reputacja: 1 Lucifer oO jest godny podziwuLucifer oO jest godny podziwuLucifer oO jest godny podziwuLucifer oO jest godny podziwuLucifer oO jest godny podziwuLucifer oO jest godny podziwuLucifer oO jest godny podziwuLucifer oO jest godny podziwuLucifer oO jest godny podziwuLucifer oO jest godny podziwuLucifer oO jest godny podziwu
System Procentowy Pod Storytelling, 10 Poziomów Postaci

„SYSTEM”
Nie mam bladego pojęcia czy ten system był już gdziekolwiek wcześniej stosowany, więc nie wiem jak działa tak naprawdę bo wpadłem na pomysł spisania tego przed chwilą w nadziei na wymyślenie w miarę sprawnego systemu umożliwiającego połączenie storytelling’u z rozwijaniem statystyk postaci. Oczywiście całość musi działać na tyle sprawnie by wciąż miało to ręce i nogi przy snuciu opowieści, dlatego domyślam się () że system który tutaj prezentuję musi opierać się na wspólnym zaufaniu, między MG a graczami tak by wszystko mogło działać płynnie. Całość jest na tyle prosta i ograniczona liczbowo by nie trzeba było rozbijać się na zbyt wiele detali, dlatego mam nadzieję że w końcowej fazie zadziała to tak jak sobie to wymarzyłem hehe

„ZDOLNOŚCI”
Umiejętności tworzy się zgodnie z realiami panującymi w obranym przez MG settingu. Każda zdolność musi być zgodna z panującymi w świecie zasadami, musi być logiczna, przemyślana i odpowiednio wyważona, co muszą ustalić gracze wspólnie z MG.
Każdą zdolność można rozwinąć maksymalnie do 5 poziomu, przy czym każdy punkt daje 10% szans na powodzenie w testach danej zdolności. Tym sposobem zdolność rozwinięta na maxa sama w sobie daje 50% szans na powodzenie przy teście. Pozostałe 50% pochodzi z jednego z wybranych atrybutów, które również można rozwinąć maksymalnie do 5 poziomu. To na jakim atrybucie będę opierał testy ustalimy zgodnie z systemem d20 a przede wszystkim z logiką :P Czyli dla prostego przykładu gracz wybiera zdolność walka bronią białą z nastawieniem na ciężkie bronie, jako atrybut posłuży mu więc siła. Jeśli wybierze walkę białą bronią z nastawieniem na bronie lekkie wówczas przyda mu się zręczność. Dodatkowym aspektem są usprawnienia dla zdolności które będziecie mogli nabyć jedynie w trakcie dokonywania wyborów fabularnych. Każde z tych usprawnień dodaje +1 do mocy, co równa się w dodatkowych 10% szans na powodzenie danej akcji. Dla przykładu po wyborze walki bronią białą z nastawieniem na siłę postać gracza ma 2 punkty, do tego dochodzą dajmy na to 4 punkty z atrybutu co łącznie daje 60%, jednakże po napotkaniu na swej drodze mistrza miecza dwuręcznego i po otrzymaniu od niego nauk, postać nauczyła się władać tą bronią na tyle dobrze że otrzymuje dodatkowy punkt dający jej łącznie 70% szans na powodzenie w walce przy użyciu miecza dwuręcznego. Dodatkowe usprawnienia gracze mogą otrzymać już na samym początku za ciekawie napisany a przede wszystkim racjonalnie wyważony profil, jako forma nagrody za stworzenie wiarygodnej postaci, bo na tym nam zależy najbardziej :P

„ATRYBUTY”
Poziom poszczególnych atrybutów można zmieniać jedynie tymczasowo, zwiększając je nawet do ponad 5, dzięki czemu przy testach można osiągnąć 100% opierając się na samym usprawnionym atrybucie. Podnoszenie atrybutów zapewnia przede wszystkim magia, alchemia oraz artefakty. Każda z tych rzeczy działa w inny sposób, przy czym artefakty są najpotężniejsze bo ich moc działa dopóty dopóki postać jest w ich posiadaniu, czyli posługuje się daną bronią w walce lub nosi na palcu pierścień dla ochrony.

Skala
0 - Ułomny/Kaleka
1 - Poniżej Przeciętnej
2 - Przeciętny
3 - Dobry
4 - Bardzo Dobry
5 - Genialny

15 punktów do rozdania

Siła
Zręczność
Witalność
Charyzma
Intelekt
Roztropność

„POZIOMY”
Gracze mogą zdobyć maksymalnie 10 poziom. Powyżej 10 poziomu są półbogowie i demony tak dla porównania. Każdy poziom w tym wypadku oznacza jakieś ważne wydarzenie lub osiągnięcie które uda się osiągnąć postaci. To do MG należy decyzja czy dane osiągnięcie zasługuje na awans, bo to MG wie jak daleko zostało do końca fabuły i musi rozplanować te wydarzenia tak by miały miejsce w jakiś sensownych odstępach czasu w grze. Co poziom gracze mają do rozdania 5 punktów zdolności. Co dwa poziomy gracze otrzymują punkt wytrzymałości która jest jedyną zdolnością rozwijającą się samoistnie. Na 5 i na 10 poziomie gracze otrzymują dodatkowy punkt na rozwinięcie atrybutu. Podsumowując postać na 10 poziomie będzie mogła dodać 2 punkty do atrybutów, osiągnąć 40% wytrzymałości (pozostałe 10% dochodzi powyżej 10 poziomu a drugie 50% to kondycja) 10 zdolności na maxa, przy czym każda zdolność jest na tyle ogólna że daje spore pole manewru. Jak w przypadku podawanej wcześniej dla przykładu walki bronią białą z nastawieniem na siłę, do tej umiejętności można zaliczyć wszystko czym da się wyrządzić krzywdę a co wymaga użycia dwóch rąk. Teoretycznie więc postać posiadająca taką zdolność rozwiniętą na maxa z maksymalnie rozwiniętą siłą będzie potrafiła posługiwać się w śmiercionośny sposób ławką, deską czy chociażby miotłą. Im więcej procent tym większa kreatywność

„TESTY”
Jak będą prowadzone testy? Naturalne jest to że większość sytuacji można sobie darować przy sprawdzaniu ile procent potrzeba na wykonanie skoku z budynku na budynek nad metrową szparą, co innego w momencie gdy przestrzeń jest na tyle duża że wymaga wykonania testu na umiejętność. Wówczas przed odpisem gracz pokrótce streszcza mi jaką akcję chciałby wykonać, ja wykonuję test jeśli jest potrzebny (czasem mogę nie mieć wątpliwości że coś się uda i nie potrzeba mi do tego testu, w wypadku wysokiej szansy wynikającej ze statystyk postaci) i daję graczowi odpowiedź w jak finezyjny lub skromny sposób musi opisać swoją akcję zależnie od tego ile procent udało mu się uzyskać. Aby test się powiódł trzeba osiągnąć mniej lub tyle samo procent ile ma się w umiejętności, wyjątkowe okoliczności wynikające z sytuacji mogą dodawać -10%, -20% itd... są to modyfikatory które mogą zwiększać trudność i które MG bierze pod uwagę przy sprawdzaniu jaki rezultat udało się postaci osiągnąć.



Chętnie odpowiem na pytania i wysłucham sugestii. Dodam tylko że system może znaleźć zastosowanie w praktycznie każdym settingu, wszystko zależy od inwencji i pomysłów na wplątanie go w wybrane realia
 

Ostatnio edytowane przez Lucifer oO : 30-12-2011 o 19:18.
Lucifer oO jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem