Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 06-04-2012, 21:50   #25
Anonim
 
Reputacja: 1 Anonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputację
Cytat:
Napisał Yzurmir Zobacz post
Anonim, sugerujesz, że wieśniacy w średniowieczu nie znali własnej religii? Nie mieli dostępu do Biblii, ale to nie znaczy, że nie znali historii Jezusa, podstawowych doktryn albo różnych świętych. Podobnie chłopi w Imperium nie będą znali wszystkich zawiłych teologicznych teorii i systemów filozoficznych, ale będą wiedzieli jaki bóg odpowiada za jaką dziedzinę, w jaki sposób się do niego modlić itd. To że farmer żyjący w głębi Imperium nigdy nie widział oceanu, ani go nigdy nie zobaczy, nie oznacza, że jest klinicznym idiotą i nie wie, co znaczy słowo "morze". Nie będzie aktywnie wyznawał Manaana (bo "nie ma po co"), nie będzie zaznajomiony z jego obrzędami, ale będzie wiedział, że na północy Imperium ludzie się do niego modlą.
Nic nie sugerowałem. Napisałem, że nie znali wszystkich kanonów - zatem m. in. "zaawansowanych doktryn". Ale wracając do Warha: czemu będzie wiedział, że na północy ludzie się do neigo modlą? Czy ten wieśniak kiedykolwiek spotkał kogoś z północy? Może i wie co to morze, ale nadal nie bardzo rozumie czym to się różni od pobliskiego stawu - ot duży staw i tyle. Oczywiście zależy to od konwencji. W moim Warhu wszystkie osady są otoczone palisadami, w lasach grasują zwierzoludzie, a w kanałach miejskich skaveni. W nocy nie tylko ludzie znikają, ale i się pojawiają - zazwyczaj w kawałkach. Każdy cień i drzewo są tak groteskowe w nocy, że wydaje się, że same w sobie mogą pochwycić człowieka. Cały system Imperium utrzymuje się dzięki moralnej korupcji arystokracji, która niesamowicie okrutnie uciska lud pracujący wsi. Religie nie są źródłem komfortu, a raczej nakazem oprawców.
 
Anonim jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem