Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 06-04-2012, 23:15   #27
Yzurmir
 
Yzurmir's Avatar
 
Reputacja: 1 Yzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie coś
Malahaj, była dziesięcina! A religia i tak kwitła. Nie sądzę, żeby, tym bardziej w Warhammerze (to już do Anonima), religia naprawdę wydawała się ludziom "nakazem oprawców". Bogowie tam nie tylko dają komfort mentalny, ale przede wszystkim stanowią byty, które faktycznie pomagają ludziom poprzez cuda i inne błogosławieństwa i stanowią coś, co łączy wszystkich Imperialczyków razem w starciu z oblegającymi ich mrocznymi siłami. Oczywiście rozumiem to, że masz własną wizję świata; po prostu myślę, że ostatecznie większość ludzi i tak zwraca się do jakichś sił nadprzyrodzonych.

Poruszając inny temat, odnoszę wrażenie, że my -- Polacy, wśród których zapewne mało kto miał faktyczne doświadczenie z wyznaniami politeistycznymi -- patrzymy na religię w Warhammerze przez pryzmat naszych monoteistycznych doświadczeń. Być może dlatego ciężko jest nam zaakceptować to, że dla mieszkańca Imperium każdy bóg może być równy. Wiem, że dla mnie jest to dość trudne. Zazwyczaj instynktownie próbuję wyodrębnić dominujące bóstwo, na przykład wybrane przez moją postać, i marginalizuję pozostałe. Ale człowiek ze świata Warhammera nie ma moich doświadczeń, które ograniczają się właściwie tylko do chrześcijaństwa. Dla niego od zawsze było dziesięć albo więcej bóstw i on o tym pamięta.

Po wypowiedziach paru osób tutaj wnioskuję, że znajomość bogów jest postrzegana jako kwestia wiedzy, tymczasem naprawdę jest to kwestia wierzeń -- jak powiedział malahaj: jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Religia w Imperium to nie jest coś, co sprowadza się do listy imion, domen i zaklęć kapłańskich -- to jest mitologia, prawdopodobnie dość bogata, którą każdy mieszkaniec zna. Na przykład podręcznik do II edycji mówi, że Manann jest synem Taala i Rhyi. Opowieści o poszczególnych bóstwach tworzą większą historię całego panteonu. Z pewnością poszczególne mity różnią się w zależności od regionu -- nad Morzem Szponów Manann może być bardzo prominentny, w Reiklandzie raczej pomijany -- ale nie wierzę, że ważne bóstwo miałoby całkiem zniknąć ze zbiorowej świadomości tylko dlatego, że akurat ludzie z tej wioski raczej nie pływają.
 
Yzurmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem