Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 12-12-2006, 18:01   #9
Bortasz
 
Reputacja: 1 Bortasz ma wspaniałą reputacjęBortasz ma wspaniałą reputacjęBortasz ma wspaniałą reputacjęBortasz ma wspaniałą reputacjęBortasz ma wspaniałą reputacjęBortasz ma wspaniałą reputacjęBortasz ma wspaniałą reputacjęBortasz ma wspaniałą reputacjęBortasz ma wspaniałą reputacjęBortasz ma wspaniałą reputacjęBortasz ma wspaniałą reputację
- To obraz. Magyczny ale obraz. Można go zmieniać podle swej woli jednak „okna” nie da siÄ™ otworzyć.
Abadon podszedł do okna zapukał i ukazał się nowy widok.



Odwrócił się i usiał na parapecie.

-Zemdlałeś po wylądowaniu. Musze przyznać że majestatycznie upadłeś. Ja cię klepnąłem a ty powoli runąłeś niczym ścięte drzewo. Nic ci nie będzie, oprócz tego guza. Uprzedzając kilka wątpliwości. To twój pokuj. Za tymi drzwiami jest salon prawe drzwi w salonie prowadzą na zewnątrz moich pokoi. Z kolei po lewej prowadzą do mej sypialni a te na wprost do laboratorium. Prosiłbym jednak byś nie wychodził z tego pokoju bez mojej obecności. Co do przedmiotów w tej sali to są to przede wszystkim książki. Podzielone są według prostej zasady. Najpierw masz zbiór wiedzy ogólnej. Opisane są płytko i po trochu ze wszystkiego.

I wskazał cała ścianę z oknem. Miła ona z 8 metrów szerokości i ponad 3 wysokości. Oprócz okna, metr na dwa, jedynie książki się na niej znajdowały.

- Następnie są książki specjalistyczne. Ułożone tematycznie, tematy poznasz z pierwszego zbioru.

Cała ściana z kominkiem. Przeszło 20 metrów szerokości i 3 wysokości. Duży kominek nie był nawet znaczącą jej częścią.

- Później jest zbiór książek filozoficznych na wszelkie tematy, także podzielony tematycznie. Te zgromadziłem dla własnej przyjemności. Lubię czytać. Jak skończysz z częścią obowiązkowych pozycji mam nadzieje że je przejrzysz.

I uśmiechnął się z rozbrajającą szczerością.

- Czytać już umiesz. To dobrze. Po za tym zaszczepiłem ci parę języków wiec póki będziesz czytał w tej sali wszystkie książki będą dla ciebie zrozumiałe. Jednak po za nią już nie. Magya jednak ta ułatwi ci nauczenie się ich. Jak przebrniesz przed podstawy powinieneś już umieć czytać i mówić w dwóch, trzech z przeszło ponad dwudziestu języków tu zgromadzonych. Nauka będzie dyskusją ty pytasz ja odpowiadam, plus eksperymenty z tym że te będą wprost proporcjonalne do twej wiedzy, czyli im więcej będziesz wiedział tym większe i ciekawsze rzeczy będziemy robić. Nie znajdziesz tutaj nic o Magyi od razu uprzedzę. Jest to wiedza której się nie spisuje a jeżeli już to w sposób który wybitnie utrudnia czytanie że o zrozumieniu nie warto wspominać. Tę wiedze przekażę ci gdy już będziemy mogli po dyskutować. No cóż miłego czytania. A to na taka mała zachętę.

Znowu podszedł do okna i zapukał.



Obrócił się na pięcie i wyszedł nie oglądając się za siebie.
Iustus staÅ‚ poÅ›ród tego caÅ‚ego ksiÄ™gozbioru, co chwila zerkajÄ…c na widok rozpoÅ›cierajÄ…cy siÄ™ za „Oknem” i siÄ™ zastanawiaÅ‚.
Jak ja to wszystko przeczytam?

Dokładnie i starannie.
Padła prosta acz treściwa odpowiedzi.
-Kto to powiedział?
Ja.
-Co za ja? I gdzie jesteÅ›?
Jestem wszędzie. Jestem domem.
-Domem?!
Tak. Nazywają mnie Bastionem. Miło mi cię poznać Iustusie. Jesteś uczniem ArcyMistrza Abadona, dobrze przypuszczam?
-Tak masz racjÄ™
Cieszy mnie to. ArcyMistrz Abadon był tak smutny ze myśleliśmy że już nikogo nie będzie uczył.
- A co się stało?
Zapytaj ArcyMistrza. Nie mam prawa wtrącać się do spraw miedzy wami. Jednak mogę i właściwie mam ci pomóc przeczytać i zrozumieć większości z tych książek.
-Jak ma mi pomoc Dom? Przecież ja nawet cię nie widzę!
A czy musisz mnie widzieć? Wystarczy że słyszysz. Jako uniwersytet Hermetycznych mam wiedze rozległą zarówno w dziedzinie magyi jak i zwykłych nauk. Mam ci objaśnić to i owo. Jest to moja dodatkowa funkcja.
Zbyt oszołomiony Iustus nie był wstanie jeszcze dojść do siebie. Rozmawiał z domem!
- A jaka jest twoja główna funkcja?
Mam pilnować by nikt nie powołany nie zakłócał spokoju w mym wnętrzu. Jednak nie jest twoim zadaniem wypytywac mnie o moje funkcje lecz zacząć studia nad najtrudniejszą ze sztuk. Do kolejne moje zadanie mam przypominać Uczniom i akolitom o ich obowiązkach.
Bastion okazał się istną skarbnicą wiedzy. Jednak by coś sensownego od niego wyciągnąć trzeba było zadać bardzo konkretne pytanie, że o odpowiednich słowach tez wypada wspomnieć. Efekt był taki że jedna jego odpowiedzi skłaniała do przeczytania następnej książki. Pytanie dotyczące owej z kolei prowadziła do następnej ta do następnej i tak bez końca. Nawet się nie zorientował jak przeglądał trzy książki na raz, siedząc na pięciu już przeczytanych.


- Widzę że Bastion jak zawsze wypełnia swe obowiązki co do joty. Jednakże czego innego oczekiwać od jedynej osoby w tym całym budynku która wie co tu właściwie robi.


Abadon stał w drzwiach z uśmiechem na twarzy.

- Kiedy uniwersytet się przebudził nie mogliśmy znaleźć lepszego Bibliotekarza czy odźwiernego, że o wspaniałym stróżu studentów nie wspomnę. Jak mu idzie?
Pytanie było skierowane do ściany która odpowiedział uprzejmym tonem.
Całkiem dobrze ArcyMistrzu, jest już prawie po szóstej książce.
- Po szóstej? To bardzo dobrze. Jednak teraz troszeczkę wykładów. A zatem najpierw podstawy Magyi. Czym jest magya? Jest to sztuka kształtowania rzeczywistości. Czym jest rzeczywistości? To wszystko co nas otacza. Jest nią powietrze którym oddychamy. Jest nią woda która pijemy, ziemia po której chodzimy jesteśmy nią my. Mag uczy się jak swoja wolą nie tyle kontrolować rzeczywistości co ją pleść. Spójrz jeżeli mamy tu gobelin... a tak już.



i teraz to jest rzeczywistości. Jeżeli dla przekładu chciałbym zniszczyć ten most kula ognia rozprułbym gobelin w tym miejscu i zaczął go składać z powrotem z tym ze teraz innymi nićmi i tak by nie było mostu. Rozymiesz?


- Tak mistrzu.

- A w czym tkwi trudności wiesz?
 
__________________
Właściwością człowieka jest błądzić, głupiego - w błędzie trwać.— Cyceron
Mędrzec jest mędrcem tylko dlatego, że kocha. Zaś głupiec jest głupcem, bo wydaje mu się, że miłość zrozumiał.— Paulo Coelho

Ostatnio edytowane przez Bortasz : 27-08-2007 o 18:12.
Bortasz jest offline