Wątek: Strategia PBF
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 18-09-2012, 22:12   #1
Chudy1551
 
Chudy1551's Avatar
 
Reputacja: 1 Chudy1551 nie jest za bardzo znany
Strategia PBF

Witam. Tworzę system strategicznej gry forumowej. Staram się stworzyć coś w miarę przystępnego i możliwego do prowadzenia przez jedną osobę (czyli "mała" ilość szczegółowych statystyk bądź innego zalewu cyfr i informacji).

Co do samej gry. W założeniach może przypominać znaną grę Civilization. Gracze wcielają się w "ducha narodu", który przewodzi swoją nacją na przestrzeni lat. Głównym celem gry jest stworzenie imperium, które przetrwa określoną liczbę tur bądź wykonanie zadań pobocznych takich jak zdobycie określonej liczby różnych osiągnięć. System stawia na jak najmniejszą liczbę mikro zarządzania, skupiając się na makro zarządzaniu. Rozgrywka zaczyna się od etapu plemion (gracz rządzi plemionami - nie jednym plemieniem - które technicznie tworzą jedną nację) a skupia na rozwoju republik bądź monarchii (zależne od obranej ścieżki) z możliwością utworzenia cesarstwa i koniecznością dążenia do imperium (chyba, że zasady są inne). Państwo opiera się na 4 głównych parametrach punktowych, jakimi są Bogactwo, Potencjał, Gospodarka, Nauka. Odzwierciedlają one ogólny stan skarbca, ludności z jej możliwością stawienia się do walki, rozwoju gospodarki oraz prędkość wdrażania nowych rozwiązań technologicznych. Gra opiera się na systemie turowym. Dwie tury stanowią porę roku więc osiem to cały rok. W ciągu jednej tury można wykonać określoną liczbę akcji, które dzielą się na akcje militarne, gospodarcze, naukowe oraz państwowe. Liczba możliwych akcji zależy od państwa, które się stworzyło czyli od wybranej (po fazie plemiennej) formy rządów (monarchia lub republika) oraz rodzaju reżimu (demokratyczny, autorytarny, totalitarny). Każdy z nich daje określone bonusy do standardowej puli, która dla każdego gracza jest taka sama.

Każda z tych gałęzi jest istotna dla rozwoju toteż należy balansować między nimi z nich. Dla przykładu: mapa podzielona jest na prowincje, które zajmują gracze. Każda z nich generuje punkty bogactwa (docelowo 1 lecz możliwe jest, że więcej ze względu na wydarzenia losowe). Zbyt duża ilość prowincji wpływa jednak negatywnie na rozwój państwa dlatego wymagana jest odpowiednia technologia w dziedzinie administracji, która umożliwi łączenie trzech prowincji w jedną dzielnice. Wpływa to jednak na generowane pieniądze. Trzy prowincje dają przychód 3 punktów bogactwa zaś jedna dzielnica 2 punktów bogactwa umożliwiając jednak dalszą ekspansję. Nad dzielnicami stoją wyżej regiony zaś na samym szczycie prefektury, które tworzyć może tylko nacja o statusie imperium.
Co do walk obmyślam jeszcze sposób ich prowadzenia tak aby nie opierała się na dwudziestu wartościach przypisanych do jednej jednostki ale na zróżnicowaniu kilku typów jednostek z prostymi wartościami, gdzie na statystyki jednostek wpływ ma nie władca ale technologie oraz ogólny typ państwa i panujące w nim zwyczaje.
 
Chudy1551 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem