Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 23-09-2012, 12:14   #1
Sekal
 
Sekal's Avatar
 
[materiały][Cyberpunk 2050] The Big Apple

CYBERPUNK 2048

Kalendarium:

Październik 2016:
USA zostają zaatakowane Wirusem X, najnowocześniejszą bronią biologiczną. Prawdopodobnie za atakiem stoi korporacja Umbrella, która pracowała nad wirusem. W wyniku zarażenia nim ginie przynajmniej połowa ludności zamieszkującej Stany Zjednoczone; Sam wirus sprawia, że ludzie zamieniają się w pozbawione woli i kontroli nad głodem potwory; niektóre jego odmiany sprawiają także, że pojawiają się mutacje.

Listopad 2016:
Sytuacja zostaje względnie opanowana, szczpionka trafia do wszystkich, którzy jeszcze nie zostali zarażeni. Ci, którzy mieli już kontakt z wirusem są kierowani na kwarantannę, ci, którzy już nie panują nad ciałami są eliminowani. Sytuacja w samym USA wciąż niepewna.

Luty 2017:
Całkowite załamanie się rynków światowych, związane także z upadkiem dolara; Sytuacja na Bliskim Wschodzie zaognia się, ropa drożeje w niesamowitym tempie; Dopuszczenie do pełnego użytku samochodów na prąd i wodór w Europie; Umbrella rozbija się na cztery mniejsze korporacje, które próbują przejąć jak największą część wspólnego mienia.

Kwiecień 2017:
Oficjalne wytępienie ośrodków zarazy w USA, ludzie wracają do swoich domów - ci którzy przeżyli. Miasta częściowo zniszczone, teraz zaczynają być odbudowywane; załamanie rządu USA, masowy napływ imigrantów.

Sierpień 2017:
Wybuchają zamieszki na Bliskim Wschodzie; Masowe protesty na całym świecie, niepewny rząd USA zgadza się na pełną współpracę z korporacjami w celu odbudowania potęgi Stanów Zjednoczonych.

Grudzień 2017:
Koniec niepokojów na Bliskim Wschodzie, szejkowie zgadzają się na niepewny pokój pod naciskiem Rosji, Chin oraz NATO. Zanikają granice pomiędzy tamtejszymi krajami; Trwają intensywne prace nad nowymi technologiami energetycznymi, Gazprom upada, Rosja w kryzysie; Znów rośnie podział społeczeństwa na bogatych i biednych - najbardziej zmiany widoczne w USA.

Maj 2018:
Kolejny kryzys finansowy, upadają dziesiątki banków; Większość wykupywana jest przez coraz silniejsze korporacje; gwałtowny wzrost zaludnienia, USA zamykają granice, próbując zatrzymać napływ imigrantów - nieco za późno, liczbę ludności Stanów Zjednoczonych szacuje się na ok. 500 mln;

Styczeń 2019:
Pogłębiająca się urbanizacja, korporacje zarządzają już ok. 80% światowych finansów; opór stawia im tylko coraz silniejsza Unia Europejska oraz Chiny; Postęp w biotechnologii i klonowainu; pojawiają się plotki, że CORP-TECH sklonowało pierwszych ludzi.

Styczeń 2020:
Pierwsze bio-wszczepy, potrafiące dostosować się do nosiciela. Technologia pozwala już wymienić każdy organ człowieka na sztuczny; zaawansowane prace nad mikro i nanotechnologiami; pierwsza wojna korporacyjna w USA.
Sytuacja na świecie uspokaja się, ustanawiając nowe status quo.


Rok 2025:
Pierwsze udane wszczepy do mózgu; udane testy nanobotów; postęp w technologii sztucznej inteligencji i natychmiastowa reakcja rządów i korporacji - wprowadzony zakaz badań nad prawdziwą AI; Ekolodzy ogłaszają, że trwale uszkodzono ekosystem ziemi; postępujące skażenie; koniec zapasów węgla, na wyczerpaniu zapasy ropy i gazu - nowe miejsca do wydobycia nie są szukane - ludzie przechodzą całkowicie na energię odnawialną i nuklearną;

Rok 2030:
Postępująca globalizacja i urbanizacja; Ludność ziemi przekracza 10 miliardów i błyskawicznie rośnie; średnia wieku u tych, którzy mają dostęp do technologii wydłuża się do 90 lat; bio i cyberwszczepy stają się czymś zwyczajnym, co ułatwia życie nie tylko tym, którzy wcześniej mieli problemy ze zdrowiem - pojawiają się pierwsze osoby, które robią to tylko dla zwiększenia swoich możliwości; Wprowadzona zostaje nowa waluta światowa: Eurodolar, staje się oficjalną walutą w handlu, forsowaną przez korporacje; większość rządów staje się marionetkowa; wybucha kilka mniejszych wojen, głównie cybernetycznych; postęp technologii nano i holograficznej; pierwsze komputery holograficzne;

Rok 2040:
Unia Europejska oficjalnie staje się jednym krajem; wspólny język, przestają istnieć waluty inne od Eurodolara; Ludność świata przekracza 15 miliardów; wojny korporacji intensyfikują się; pierwsze androidy; powstaje technologia pola siłowego, broń pulsowa; postęp w technologii plazmowej.
Prowadzone są badania kosmiczne, ponawiane loty na Marsa, w celu szukania surowców. Pierwsze loty na księżyce Jowisza; wszystko na skale korporacyjną - każda z nich broni swojej wiedzy.
Do użytku wchodzą potężne bio-wszczepy potrafiące kontrolować ludzkie życie. Wydłużając je w nieskończoność lub niszcząc w jednej chwili.

Rok 2048:
Start sesji.


- Ludność ziemi szacowana jest na ok. 18 miliardów.
- Korporacje wciąż kontrolują ok. 80% światowych zasobów, większość rządów jest całkowicie marionetkowa, na czele z USA i Rosją. W miarę silne rządy utrzymują się w Unii Europejskiej i Chinach, choć rzecz jasna te kraje także są mniej lub bardziej uzależnione od korporacji.
- Technologia jest czymś zwyczajnym, choć korporacje uzurpują sobie prawo do jej badań i zakazują robić tego we własnym zakresie. Duży rozstrzał technologiczny przy porównaniu biednych i bogatych.
- Istnieje duży podział społeczeństwa, na slumsy i bogaczy, często pozamykanych w specjalnych dzielnicach.
- Nastąpiła niemal likwidacja państwowych służb zbrojnych, zastąpiona jest korporacyjnymi. Duży wzrost znaczenia najemników i wolnych strzelców. W slumsach niemal niekontrolowana wojna gangów, służby policyjne nie tykają się niektórych regionów.
- Cyberwszczepy są czymś zupełnie zwyczajnym, istnieje nawet specjalna moda na różne "dodatki" lub podmianę organicznych części ciała na technologiczne.
- Walutą jest Eurodolar; językiem "urzędowym" język angielski. Szacuje się jednak, że handel wymienny zajmuje dużą część rynku, a w samym USA przynajmniej 50% ludzi nie zna j. angielskiego, głównie ze względu na napływ imigrantów po roku 2016.
- Cztery korporacje tworzą główną siłę na świecie, niezależnie od istnienia innych. Są to: CORP-TECH, UMBRELLA, OI-TEK oraz KALISTO. Od nich pochodzi większość technologii, której pilnie strzegą. Dodatkowo duże znaczenie i wpływy posiada także piąta korporacja, GREEN-TECH.
- Obecnie ludność jest zmuszana do "przyjmowania" wszczepów, każde urodzony w szpitalu dziecko otrzymuje bio-wszczep mający kontrolować długość jego życia i uzależniać go od korporacji. Tworzy to natychmiast opozycję, podziemne szpitale etc.
- Klimat i zanieczyszczenie ziemi są na granicy "przesilenia", naukowcy zwiastują epokę lodowcową, co na razie objawia się krótkim dniem, dłuższą nocą i niższymi temperaturami.


Powszechnie znane informacje o korporacjach:

UMBRELLA (biotechnologia, genetyka, nanotechnologia)
Główna siedziba: San Francisco
Siedziba w Nowym Yorku: UMBRELLA BUILDING, Manhattan.
Logo: Symbol parasolki, czarno-czerwony

CORP-TECH (cybertechnologia, wszczepy, klonowanie)
Główna siedziba: Nowy York, CORP TOWER, Manhattan
Logo: litery CT, zielono-białe

OI-TEK (technologie mineralne, kosmiczne, wykorzystanie/wytwarzanie energii)
Główna siedziba: Detroit
Siedziba w Nowym Yorku: MINERAL BUILDING
Logo: litery OI zbudowane z zapisu "cząsteczkowego", kolor stalowoszary

KALISTO (nowoczesne technologie plazmowe, laserowe, nuklearne, robotyka, tarcze siłowe, magnetyzm)
Siedziba w Nowym Yorku: MIST - kopuła na wyspie pomiędzy Manhattanem a Brooklynem.
Logo: Biała błyskawica na czarnym tle.

GREEN-TECH (technologie ekologiczne)
Logo: liść dębu

Bankowość jest związana ze wszystkimi z tych korporacji, ale niewiele rzeczy dzieje się oficjalnie. Niektóre postaci będą miały szanse mieć dodatkowe informacje o tych korporacjach.

Ogólne przedstawienie wykorzystywanych technologii roku 2048:

Broń: Niewielkie pod tym względem zmiany w porównaniu z czasami obecnymi. Broń wciąż na kule, podobnego rozmiaru i kształtu, również zasięg praktycznie nie zwiększony. Poprawione znacznie celowanie, stabilność, zwiększona różnorodność kul. Powszechnie wykorzystywana broń bezprochowa i bezłuskowa, choć i takie się zdarzają na wyposażeniu ludzi nie związanych z korporacjami. Broń plazmowa, laserowa, gaussa etc istnieje, ale jest bardzo trudno dostępna i bardzo droga. Powszechne stało się łączenie broni z własnym ciałem przy pomocy cyberwszczepów, dla zwiększenia możliwości.
Pancerz: Znacznie rozwinięte możliwości ochrony osobistej, tarcze siłowe słabe, ale coraz bardziej dostępne mimo dużej ceny; kevlar zastąpiony nowocześniejszymi materiałami, najmocniejsze potrafią przetrać uderzenie dużego ładunku kinetycznego i wybuchowego bez zbytniego ograniczania ruchu noszącego; większość nowoczesnych rozwiązań niedostępnych poza konkretną korporacją.
Komputery: W powszechnym użytku technologia holograficzna, nawet malutki przekaźnik mieści pokaźnej mocy komputer. Operacje na danych liczone w petabajtach i wyżej, rozwinięta sztuczna inteligencja do poziomu poniżej ludzkiej, prawdziwa AI zabroniona. Sieć dostępna praktycznie z każdego miejsca na ziemi (nawet bez posiadania specjalistycznych urządzeń prócz samego komputera), prawie wszystkie urządzenia do niej podpięte - nawet te w sieciach wewnętrznych. Zwiększone znaczenie zabezpieczeń i ryzyko cyberwojen.
Medycyna: Biotechnologia, operacje na genach i cyberwszczepy powszechne, nanotechnologia wciąż połowicznie eksperymentalna i niedostępna poza korporacjami. Nawet rozległe obrażenia możliwe do szybkiego wyleczenia; szpitale publiczne i korporacyjne; publiczne mają możliwości tylko trochę wyższe niż obecnie. Oba rodzaje szpitali od 6 lat wszczepiają nowonarodzonym cyberwszczepy mogące kontrolować ich życie. Szpitale podziemne istnieją, ale trzeba mieć kontakty. Ich możliwości są różne, zależne od lokalizacji i dostępnej technologii.
Transport: Bez przełomu technologicznego; większość samochodów i innych pojazdów porusza się na wodór, część na magazynową energię słoneczną i prąd. Dostępna technologia magnetyczna, pozwalająca pojazdom poruszać się nad ulicami, ale wciąż jest bardzo droga i niedostępna dla zwykłych ludzi. Samoloty osiągają prędkości do 15 machów, pociągi do 1 macha, samochody podlegają ograniczeniom podobnym do tych z czasów obecnych, choć osiągana prędkość może wynosić do 800 km/h. Technologia kosmiczna umożliwiająca swobodne loty w kosmos, prędkość światła wciąż nieosiągalna.
 

Ostatnio edytowane przez Sekal : 12-08-2014 o 14:46.
Sekal jest offline