Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 15-01-2007, 13:45   #8
Geisha
 
Reputacja: 1 Geisha ma z czego być dumnyGeisha ma z czego być dumnyGeisha ma z czego być dumnyGeisha ma z czego być dumnyGeisha ma z czego być dumnyGeisha ma z czego być dumnyGeisha ma z czego być dumnyGeisha ma z czego być dumnyGeisha ma z czego być dumnyGeisha ma z czego być dumnyGeisha ma z czego być dumny
Cóż można jeszcze dodać?

AKTYWNA obecność Gracza na sesji to podstawa. Co mi po kimś, kto w trakcie przegląda zawartość mojego komputera albo pisze SMSy, uaktywniając się jedynie gdy trzeba rzucić kostką? Dla innych Graczy to wkurzające (no, chyba że przestana w ogóle brać takiego kogoś pod uwagę), a dla mnie znak, że ktoś się nudzi - więc sesja jest niedoskonała - więc tracę do niej serce, ja i inni też. Gracz powinien CHCIEĆ grać.

CHĘĆ ODGRYWANIA POSTACI też jest ważna - skoro już stworzył postać z jej plusami i minusami - to niech się jej trzyma. MG może brać je przecież pod uwagę w tworzeniu przygody, i tchórzliwy Mag zamieniający się nagle w berserkera mógłby nieco popsuć sesję. Poza tym ma to duży wpływ na klimat sesji.

ZNAJOMOŚĆ ZASAD - w sumie nie byłaby by aż tak konieczna gdyby nie drobny fakt - ja ich dokładnie nie znam i po prostu gracze sami mówią mi co jak testować. Dlatego staram się jak najwięcej storytellingu wprowadzać, jak naj mniej kostkologii. Wstyd mi, ale jak raz zasady nie wchodzą mi do głowy za diabła, i choćbym je czytała codziennie do poduszki - to i tak w decydującym momencie zapominam.

ZNAJOMOŚĆ ŚWIATA - powinna być, jeśli ktoś chce się dobrze wczuć w rolę. W CP niezbędna. Chociaż - na przykład w takim Zewie Cthulhu lepiej by było, gdyby gracze nie znali bestiariusza na pamięć, wtedy łatwiej ich przestraszyć, lepiej kombinują i mają niespodzianki.

Ale w sumie wydaje mi się, że chęć i umiejętność wczucia się w postać wystarczą, żeby sesja się udała, i była dobrą zabawą a nie stratą czasu... A mechanika to już wtedy taki pikuś do przeskoczenia.
 
__________________
Oto tańczę na Twoim grobie;
Ty, który wyzwałeś mnie od Aniołów...
Geisha jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem