Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 21-04-2013, 16:52   #49
Aschaar
Banned
 
Reputacja: 1 Aschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znany
Z drugiej strony - nie wiem czy kolejne pozycje cthulowego uniwersum w jakiś sposób nie starają się "wycisnąć więcej" z użytkowników, znaczy klientów. Wydaje mi się, ze tak było z Delta Green, czy Now... Lata dwudzieste dwudziestego wieku były właśnie ciężkie, mało nośne - system z samego założenia był elitarny, wymagał wiedzy. A nawet jak nie wiedzy (bo zawsze można było obejrzeć Flipa i Flapa czy Chaplina i miało się jakieś pojęcie o tamtym świecie) to pozbawiał całej techniki i technologii do której potencjalni gracze byli przyzwyczajeni. Stawiał na dramę, klimat, podejście do sesji, swoisty kunszt prowadzenia opowieści, która nie była prostym zliczaniem PDków... Ten rynek się nasycił i trzeba było szukać czegoś nowego, bo nowe wersje i dodatki nie załatwiały wszystkiego. Pojawiły się więc Now i Delta Green, które już wymagały mniejszego nakładu pracy, aby ze świata "wycisnąć" strach. To już był "nasz" poziom techniki i Badacze mogli się koncentrować na odkrywaniu tajemnic z telefonem w kieszeni, a nie panicznym szukaniu publicznego automatu... Myślę, że Gaslight i Dark Ages są kolejną próbą trafienia do nowych osób - zwłaszcza Gaslight jest IMHO pięknym podejściem pod całą subkulturę steampunkową. Z recenzji wnoszę, ze udaną. Dla osób, które siedzą w tych klimatach zdaje się to być podręcznik idealny, dokładający tylko "mitologie" do znanego im świata...

Wypada chyba wspomnieć jeszcze o Realms of Cthulu, które "wpasowują" świat i styl CoC w mechanikę Savage World's. To chyba jest również droga na przyszłość - swoiste "podpięcie się" pod inną mechanikę i uniwersum. Nie pomnę teraz jak nazywała się modyfikacja pod True20 z Green Ronina...
 
Aschaar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem