Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 25-01-2007, 15:04   #1
Rhamona
Banned
 
Reputacja: 1 Rhamona nie jest za bardzo znany
PlayByForum - rady dla każdego

Od pewnego czasu, nachodzą mnie różne spostrzeżenia dotyczące gier RPG PBF. Zapewne każdego z was też targają podobne myśli. Chciałabym tutaj poprowadzić temat,dotyczący głównie wniosków z tego zagadnienia. Interesują mnie takie złote rady dla każdego - MG i graczy. Jak prowadzić sesje na forum, aby dotrwała końca? Jak budować klimat, jak trzymać postacie graczy w kupie (jeśli tak zakłada scenariusz). W jaki sposób utrzymać graczy w ciągłym zainteresowaniu fabułą? Gdzie i czy w ogóle korzystać z kostnicy? W jakim czasie (chodzi o rodzaj) wypowiadać się na sesji, jak ubarwiać postacie? etc, etc, etc...

Oczywiście temat w zamierzeniu będzie miał na celu pomoc dla wszystkich, którzy chcieliby poznać sposób na świetną grę w PBF. Jeśli zbierze się już sporo pomysłów, mam nadzieję, że dobrze uargumentowanych, pozwolę sobie na zebranie tych informacji i napisanie jednego zwięzłego Artykułu, zawierającego wszystkie wasze dobre rady i/lub wątpliwości, przestrogi.


Pozwolę sobie zacząć temat właściwy.

Pierwszą rzeczą jaka różni PBF od normalnego RPG jest wydłużony czas akcji/przygody. W związku z tym trzeba uzbroić się w niesamowitą cierpliwość, zanim jeszcze przystąpi się do gry. Poza tym inną rzeczą, która się z tym wiąże jest scenariusz. Osobiście proponuje w grach PBF robić mało skomplikowane scenariusze, których rozegranie w rzeczywistości nastąpiłoby zaledwie w około 4 godzin. Sesja która po skończeniu miała ponad 200 postów, to moim zdaniem przyzwoita sesja PBF, która przynajmniej z założenia była dynamiczna i ciekawa. Nic nie cieszy graczy bardziej od skończonej sesji PBF, w której oczywiście powinno być kilka ciekawych wątków na kontynuację. Słyszałam o Kampaniach rozgrywanych na forum, ale niestety nie miałam okazji (a może cierpliwości) aby je przeczytać. Z chęcią usłyszę jakieś spostrzeżenia na temat Wielkich Kampanii na PBF.
 
Rhamona jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem