Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 25-06-2013, 17:14   #6
plasebo
 
Reputacja: 1 plasebo ma wyłączoną reputację
Cytat:
Napisał Aschaar Zobacz post
A co utrzymuje te latające wyspy nad pustką?
Unosi je siła grawitacji jakiejś tam centralnie umieszczonej głównej gwiazdy (dla uproszczenia: Słońca). Żeby wymusić cykl dnia i nocy wyspy obracałyby się wokół własnej osi i okrążałyby ową gwiazdę (patrz ilustracja niżej).

Cytat:
Napisał Tildan
Nasuwa się jednak pytanie, co miałoby utrzymywać atmosferę wokół wysp, a właściwie całego tego świata. A Pustka, o której wspomniałeś, musiałaby chyba istnieć poza granicami tej olbrzymiej bańki atmosferycznej.
Niekoniecznie! Przez "Pustkę" rozumiem olbrzymią (nieskończoną?!) chmurę (teraz wszystko jest "w chmurze", taka moda...) zdatnych do oddychania gazów - brak próżniowej przestrzeni kosmicznej (choć pewnie gdzieś występują przemieszczające się wraz z kosmicznym wiatrem trującokwaśne radioaktywne mgły albo... niezwykle groźne bąble próżni). Podobnie jak w Lady Blackbird:


Cytat:
Napisał Anonim
Mógłbym o tym pisać i tysiąc stron. W każdym razie nie ma kosmosu, a tylko nieskończona woda, w której być może są takie "planety" jak ta tutaj.
Umieszczenie światów w podwodnych bąblach to fajny, choć hardkorowy pomysł... Jak dla mnie to ZA DUŻO wody, a w "Diunie" zaś ZA MAŁO : )

Cytat:
Napisał Autumm
A ja mam pomysł na "zamknięty" świat...
W dzieciństwie byłem przekonany, że tak właśnie funkcjonuje "nasz Wszechświat" : )

Cytat:
Napisał Autumm
reżim wodny, jak w Diunie właśnie - czyli odzyskiwanie wody ze wszystkie, co się da...
Odchodzimy powoli od tematu... Nie czytałem jeszcze "Diuny", ale oświećcie mnie: taka woda z odzysku (przedestylowana i zdemineralizowana) nie ma (chyba) żadnych właściwości? Przypomniał mi się fragment opowiadania "Woda życia" Zajdla:
Cytat:
- Na samą myśl o liofilizacji chce mi się pić. Zrób kawę.
- Mamy tylko... liofilizowaną.
- Tfu, nie chcę... Nalej mi czystej wody.
- Woda pochodzi z zamkniętego obiegu - przypomniał Tom złośliwie. - Staraj się nie myśleć, ile razy już przez nas przeszła...
- Przyzwyczaiłem się.
- Przyzwyczaisz się także do nowych technologii transportu ludzi w Kosmosie. - Tom napełnił szklankę z kranu nad umywalką.
Martin pił łapczywie, dużymi łykami.
Cytat:
Napisał Wnerwik
w miejscu gdzie byłoby zimno (yyy... północ? Albo góra? Albo dół? Zależy skąd bierze się ciepło...) byłyby lodowe wyspy, o które walczyłyby floty "cywilizowanych" wysp!
Jasne! Duże okruchy lodu byłyby na bank gdzieś na odległych od Słońca zimnych obrzeżach świata... Choć pewnie byłaby to zamrożona woda niepierwszej czystości...

Cytat:
Napisał Wnerwik i Campo Viejo
"Planety Skarbów" (dzisiaj w TV leciało)
Kiedyś na National Geographic leciał program o deszczu... Podejrzewam, że tę wersję znają dzieci z podstawówki.
Kurcze, nie oglądam telewizji... Za moich czasów nie uczyli o takich odkryciach... Już nigdy nie zjem nawet białego śniegu : )

Cytat:
Napisał Campo Viejo
Czy wszystko musi być zgodne z prawami natury jaką znamy na Ziemi
Ha, bynajmniej!
Jesteście super! Dziękuję za dotychczasowe komentarze i proszę o więcej!
 
plasebo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem