Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 26-06-2013, 18:46   #1
kukunamuniu
 
Reputacja: 1 kukunamuniu ma wspaniałą reputacjękukunamuniu ma wspaniałą reputacjękukunamuniu ma wspaniałą reputacjękukunamuniu ma wspaniałą reputacjękukunamuniu ma wspaniałą reputacjękukunamuniu ma wspaniałą reputacjękukunamuniu ma wspaniałą reputacjękukunamuniu ma wspaniałą reputacjękukunamuniu ma wspaniałą reputacjękukunamuniu ma wspaniałą reputacjękukunamuniu ma wspaniałą reputację
Pytanie obowiazkowe dla kazdego na tym forum ;)

Wymien filmy ,ktore uwazasz za wybitne.
Oczywiscie przede wszystkim( czy tez :" z naciskiem na ..") filmy z gatunku fantastyki,przy czym proponuje podzial na fantasy i sf,chociaz to oczywiscie brutalne uproszczenie.Pozostale wymieniac w dalszym rzedzie.
Chodzi o filmy wazne dla was.
Wszystkie,ktore w jakis sposob sprawily,ze bardziej i bardziej ciagnie was do krainy wyobrazni.
Uzylem funkcji "szukaj" ,bo bylem pewien,ze taki temat juz padl,ale w wynikach pojawily sie tylko ulubione :horrory,komiksy,seriale....Jezeli jednak okazaloby sie,ze temat ten juz istnieje,to dodam tylko,ze jak dla mnie to bardzo praktyczny sposob,zeby poznac ludzi tutaj na forum...."podaj mi swoje ulubione filmy ,a powiem ci kim jestes ... i czy chcialbym z toba grac...."
Proponuje filmy ,a nie ksiazki...wiem,ze to dosc dyskusyjna sprawa.Nie potrafie uzasadnic tego wyboru.Po prostu...uwazam ,ze kazdy powinien zastanowic sie nad taka osobista lista i ja tu udostepnic.
Moznaby oczywiscie prowadzic ciagle glosowanie ksztaltujace liste obowiazkowych filmow.
Na razie ogranicze sie do podania mojej na predce skomponowanej listy(ktora byc moze zmodyfikuje jeszcze).
Zaznacze tylko jeszcze,ze dobrych filmow jest jak na lekarstwo,wiec radze raczej ograniczyc liste niz podawac dyskusyjne tytuly
1.Wladca Pierscieni i Hobbit- ostatnia ekranizacja tworczosci Tolkiena,(mimo pewnych zastrzezen, wiadomo...Legolas- "shieldsurfer",czy z kolei w Hobbicie: Santa Klaus -Radagast na swoim rydwanie....)oddaje hold wielkiemu dzielu,umieszczajac je na pierwszym miejscu.
2.Beowulf z 2007 roku,z jeszcze cycasta Angelina w roli mamy Grendela
genialny film... moim zdaniem jedyny mogacy konkurowac jezeli chodzi o filmy fantasy z punktem nr 1 ... Obowiazkowy
3.I tutaj ciekawostka.... Beowulf...film kilka lat starszy od poprzednika,nakrecony bez komputerowych efektow i bez cycatej jeszcze Angeliny,ale to nie zmienia,ze reszta komentarza tak samo jak w poprzednim punkcie....
5.Siedmiu samurajow..... Jako ,ze nie jest to film fantasy,nie moze konkurowac z tytulami powyzej,ale gdyby nie to ograniczenie,to raczej zmiotlby je z piedestalu....
6.Robroy... moze nie fantasy,ale fantastyczny...piekny,inteligentny,ironiczny,cynic zny,osadzony w XVIII wiecznej Szkocji.... Braveheart przy nim to pesteczka,tak,ze nawet nie umieszczam go na liscie,mimo,ze bardzo lubie Mela .Jessica Lange,Liam Neeson....ale i tak najlepszy byl Archie ogolnie palce lizac
7.Barry Lyndon... dzielo S.Kubricka, nakrecone krotko po wyprawie na ksiezyc,ponoc NASA w zamian za nakrecenie sceny z ladowania,udostepnila Stanleyowi niesamowite obiektywy,ktore umozliwily krecenie calego filmu bez sztucznego swiatla....nawet we wnetrzach budynkow.To sie chyba do dzis nie powtorzylo.Obiektywy naprawde mial od NASA,a czy za ladowanie na ksiezycu,tego sie juz pewnie nie dowiemy.Film rewelacja,oczywiscie przyzwyczajonym do dynamicznych "Supermanow" moze sie wydac nieco monotonny....opowiada historie przemiany dokonujacej sie w mentalnosci i osobowosci Redmonda....XVIII wieczna Europa...cos wspanialego....
8.Imie Rozy... no coz...jeden z tych nielicznych przykladow,kiedy film jest lepszy od ksiazki....
9.Odysea kosmiczna .... to juz sf,wiadomo, NASA potem kopiowala niektore rozwiazania Kubricka i dlatego tez doszlo do historii o ktorej napomknalem w przypadku filmu Barry Lyndon. Odysea jest Nudna,ale trzeba ja obejrzec,nie ma bata...nie pozostawia nas tymi samymi osobami...
10.Osmy pasazer Nostromo... nie wiem,czy powinien byc tak daleko na liscie...w kazdym razie jak dla mnie tylko pierwsza i jeszcze troche druga czesc "obcego" jest kultowa.Pierwsza wymiata,bez dwoch zdan...
11. Batman i Joker,z Nicolsonem i Batman i Pingwin z Devito ...genialne bajki,reszta batmanow mnie nie rusza,ostatnich nawet nie widzialem do konca...Pozwolilem sobie oba "batmany" wbic do jedengo punktu....zeby nie rozciagac listy bardziej niz trzeba
12.The Road z Vigo Mortensenem(2009)...postapokalipsa...genialne....w tej dziedzinie nie ma konkurencji...ciary przechodza...nie ogladac samemu/samej
13. Az poleje sie krew.... ciekawy film o dazacym z uporem do celu poszukiwaczu nafty w czasie boomu naftowego w USA ponad 100 lat temu..W roli glownej znany z Gangow Nowego Jorku Daniel Day-Lewis.Bardzo fajny film
14.Aguirre,Gniew Bozy... co tu duzo gadac..to jest dopiero prawdziwa wyprawa....a Sam Kinsky udowodnil w tym filmie,ze pedofil moze byc geniuszem I tyle wam powiem,ze on powinien wiedzmina grac...
15. Grobowiec Swietlikow...wzruszajaca manga z konca lat 80tych.Kto nie obejrzal,to musi szybko nadrobic.
16.Bunt ..inny japonczyk,,,jeszcze czarnobialy,z lat 50tych...nie wiem,czemu nie tak slawny jak siedmiu samurajow...moze dlatego,ze nie (az) tak monumentalny...
17.Harakiri....kolejny japoniec..tu zaznacze,ze ogladalem nowa wersje, poluje na stara,ktora prawdopodobnie jest duzo lepsza...na razie nie wpadla mi w rece...
18.Wilk morski ,ekranizacja ksiazki Londona,z Charlsem Bronsonem.Wiadomo,te pozycje zawdzieczamy J.Londonowi,ale film byl swietny,stary ale jary,taki w sumie prawie fantasy,tyle,ze bez magii,z akcja na morzu...fajna analiza osobowosci kapitana malej krypy,pragnacego byc slawnym....

No dobra....co przeoczylem....bo na pewno kilka przeoczylem....
pewnie cos Burtona... ok..dla smiechu,dorzuce jeszcze
19. Misery z 1990 na podstawie Kinga
20."The Cameraman's Revenge" (1912) obejrzyjcie sobie na YT,jesli chodzi o animacje ,to to sa korzenie....
21.wstep do "Pilat i inni" Wajdy.... genialne,wiec pewnie ukradl komus scenariusz,albo asystent dorobil wstep..... tez mozna na YT znalezc.....Tylko wstep, sam film nudny....
Na pewno cos przeoczylem,na pewno cos waznego...moze Apocalypto Gibsona trzeba dorzucic do listy...???
Z bajek fantasy to tez oczywiscie "Willow","ciemny Krysztal", mimo,ze filmy te traca dzis duzo,ze wzgledu na archaiczne efekty specjalne...
Aaaa...i jeszcze na koniec...Star Wars nigdy mnie nie ruszalo tak bardzo zebym mial to wpisac na liste... sorry ...
 

Ostatnio edytowane przez kukunamuniu : 26-06-2013 o 19:00.
kukunamuniu jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem