Wątek: Buźka
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 03-09-2013, 09:09   #5
Aschaar
Banned
 
Reputacja: 1 Aschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znany
Stylizacja, by nie raziła, musi występować równocześnie w zakresie słownictwa, fonetyki, fleksji i składni; jednocześnie nie zaciemniając przekazu.
Mieszanie kilku stylizacji zawsze będzie sztuczne.

I tutaj jest kilka dróg:
1. Można - myślę z dość dobrym skutkiem - stosować w wypowiedzi "kompletną" gwarę - i tu nawet gwara śląska ma kapitalne słówko "łono" / "łon" / "łona" zastępujące cokolwiek. Zastosowanie w wypowiedziach Ryzego tego słowa znacznie ograniczy jego "zasób słów".
2. Nie posługując się gwarą "zrzucać" wypowiedzi do podstawowego słownictwa, zwłaszcza w czasownikach - takie "Kali zrobić". Nawet jak Ryży będzie to odmieniał to zawsze będzie widoczne jego ograniczenie -np. "Kółko nie robiło, to żem zrobił jako."
3. Błędy fleksyjne. Zły szyk, zła odmiana, etc "standardy". Jednak również mówienie na przydechu (zjadanie pierwszej spółgłoski): aczyk - sraczyk / haczyk; aszty - maszty. Czy zamienne stosowanie par spółgłoskowych - np. "ch" i "k" czy "r" i "l".

Jednak najważniejsze - unikać jak ognia wkładania w usta Ryżego konstrukcji złożonych! Typu: "Na poprzednim statku pewno pucowałeś pokład, co piękniś?" Czy skomplikowanych "Nie wiem o co im poszło, ale to sprawy z dawnych czasów.". Skąd ten "niedouczony" człowiek zna słowo "piękniś" (równeż "poprzedni" wydaje mi się wątpliwy)? Nawet obecnie na ładnego faceta mówi się "lala" / "gej" a nie "metroseksualny" czy "panseksualny"... Myślę, ze znacznie bardziej pasujące było by sformułowanie: "te laleczka, pokład już pucowałeś" (a za jakąś kurtyzaną w porcie pewnie laleczka wołał lub przynajmniej słyszał jak wołali). Podobnie "wydumana", złożona konstrukcja z kolejnego przykładu powinna być zastąpiona czymś znacznie prostsza typu: "yyy... nie wiem... stare sprawy"...
 
Aschaar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem