Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 04-11-2013, 20:45   #2
brody
Konto usunięte
 
Reputacja: 1 brody ma wspaniałą reputacjębrody ma wspaniałą reputacjębrody ma wspaniałą reputacjębrody ma wspaniałą reputacjębrody ma wspaniałą reputacjębrody ma wspaniałą reputacjębrody ma wspaniałą reputacjębrody ma wspaniałą reputacjębrody ma wspaniałą reputacjębrody ma wspaniałą reputacjębrody ma wspaniałą reputację
Po pierwsze zależy, jak bardzo historyczne są Twoje sesja i jak ściśle trzymasz się realiów.
Jeżeli są to sesje tylko z tłem historycznym i nikt nie dba o szczegóły, czy chronologię, to moim zdaniem nie ma większego znaczenia, czy BG spotkają Napoleona, Sobieskiego, czy Kowalskiego.
Jest to tylko nazwisko, które nic nie znaczy, a jedynie w świadomości graczy buduje pewien obraz NPC.

Jeżeli trzymamy się realiów i dbamy o szczegóły, to tym bardziej musimy dbać o postacie historyczne. I nie jest tu już istotne, czy gracze lubią historię i się nią interesują, gdyż to głównie na MG spoczywa obowiązek zbudowania klimatu, realiów i prowadzenia NPC-y. Dlatego też biorąc się za taką sesją warto o danej postaci trochę poczytać (nie tylko notkę na Wiki), dowiedzieć się jak się zachowywała, jak reagowała i jak przebiegało jej życie. Gracze w ten sposób będą mieli nie tylko żywego i barwnego NPC-a, ale także poznają prawdziwą biografię tej postaci.

Po drugie ważne jest w jakim celu wprowadzamy taką postać. Jasna sprawa, że postacie historyczne odgrywane realnie mogą zdominować przygodę i stać się jej osią. Trzeba umiejętnie prowadzić i samą przygodę, jak i danego NPC-a, aby gracze nie mieli poczucia, że jest to przygoda o tym właśnie Napoleonie, a nie o nich. To zawsze gracze mają być w centrum wydarzeń i to ich decyzje powinny wpływać na ich przebieg.

Dlatego też ja jak już sięgam po jakąś postać historyczną, to staram się ją pokazać albo epizodycznie, albo trzymać całkowicie z tyłu wydarzeń, które dotyczą BG.

Wszystko, więc zależy od tego jak się gra i jakie ma podejście, czy to do danej sesji, czy ogólnie RPG.

EDIT:
Dopiero teraz zauważyłem, że temat jest w dziale Savage World, a ten setting kojarzy mi się głównie z komiksowym i pulpowym podejściem do grania.
Z racji tego chyba wykorzystanie postaci historycznych w tym settingu, będzie się opierać raczej na archetypach i wyobrażeniach niż na prawdziwych danych i opisach.
Mogę się jednak myli, bo słabo znam SW, a na dodatek nie lubię tego settingu.
 
__________________
Konto usunięte na prośbę użytkownika.
brody jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem