Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 05-03-2014, 17:16   #27
goorn
 
goorn's Avatar
 
Reputacja: 1 goorn wkrótce będzie znanygoorn wkrótce będzie znanygoorn wkrótce będzie znanygoorn wkrótce będzie znanygoorn wkrótce będzie znanygoorn wkrótce będzie znanygoorn wkrótce będzie znanygoorn wkrótce będzie znanygoorn wkrótce będzie znanygoorn wkrótce będzie znanygoorn wkrótce będzie znany
No, no, no, muszę się trochę pobronić

Odnośnie światów autorskich.

Osobiście mnie odrzuca gdy widzę rekrutkę w której najpierw mam na 3 strony a4 rozpisany świat autorski, a autor zaznacza, że to ledwie lekki zarys, ale że ogólnie jest zajebiście.
Tak jak mówisz, nikomu się nie chce w to wdrażać, bo mamy już rzeczy znane i lubiane, na dodatek w 100% lepiej zorganizowane.
OK.
Ale. W mojej skromnej opinii, specyfika grania na forum sprawia, że zdecydowana większość sesji to jednostrzałówki. Jeśli mamy sesje na zamkniętym terytorium, o konkretnej fabule, to IMO zupełnie nie jest potrzebny do tego wielki opisany świat. Ani autorski, ani "profesjonalny". Zwyczajnie jest zbyteczny, liczy się pomysł i sztuka wdrożenia go w życie. Bogiem a prawdą, jaka będzie różnica, jak nazywa się król tych krasnoludów, kto mu wykuł koronę, a nawet jak się nazywa samo miasto. Rysujemy tylko bardzo luźny szkic, tak, by umiejscowić daną historię. To rozwiązuje kolejną sprawę - gracz ma duża swobodę w kreowaniu postaci. Musi się opierać tylko na bardzo luźnych przesłankach i może spokojnie sobie pokreować świat dookoła własnej postaci. Nie wiem w jaki sposób miałoby to przeszkadzać w wykreowaniu fajnego bohatera.
Liczy się fabuła, klimat i pomysł, budowanie uniwersum jest całkowicie zbyteczne. Stąd nie wydaje mi się, żeby trzeba by się bać tego "autorskiego" świata.

Odnośnie zainteresowanie.

Nie musisz mi tego tłumaczyć, całkowicie sobie zdaje sprawę. Ten komentarz tyczył się tylko tego, że jestem zaskoczony, że ktoś się na tyle zainteresował by budować tak długie posty i wdawać się w dyskusję
Sonda również jest tylko do bardzo ogólnego rozeznania.

Liczę się z tym, że wiele osób kieruje się przy wyborze sesji tym co jest wpisane w nawiasy kwadratowe. Nie rozumiem tego, ale przyjmuję do wiadomości. Jednak moja wiedza o Warhammerze jest bliska zeru, zwyczajnie i edukowanie się w tym kierunku, by później i tak z tego nie korzystać w sesji...
Liczę szczerze mówiąc, że po prostu kilka osób zainteresowałoby się tematyką, kilka osób prostotą świata i rekrutacji (domyślam się, że jest sporo osób nie wtajemniczonych w systemy RPG, prawie na każdej sesji są pytania "czy jeśli się nie znam to mogę się zgłosić?") no i może kilka osób po tym temacie spojrzałoby przychylnie. Niemniej rozumiem, że to może nie wypalić, stąd zresztą ten temat.

Co do różnic między sesjami.

Nie wczytywałem się w Twoją sesję, wyrok wydałem tylko na podstawie Twojego opisu I wydaje mi się, że w dalszym ciągu bym utrzymał swoje zdanie. Po prostu kładziemy priorytet na inne sprawy. I tak, nie planuje z tego robić wielkiej kampanii, tylko dość krótki i konkretny scenariusz. Wiadomo, że sesja nie ograniczałaby się do oglądania zacieków z krwi na ścianach, ale to byłby, hmm, motyw przewodni Do tego trochę akcji, trochę kombinowania, interakcji.

Co do tego "zatracenia umiejętności". Może trochę źle się wyraziłem. Po prostu chodzi o to, że nie ma już ani sił ludzkich, ani materiałów, ani wiedzy by np. odbudowywać zniszczone ścieżki do dawnych miast, czy by w ogóle coś w tym kierunku działać. Wszystko jest prowizorycznie zabezpieczone i krasnale skupiają się tylko na swoim najbliższym otoczeniu. Wiadomka, że dalej wiedzą o kamieniu prawie wszystko, ale po prostu przesunęły im się priorytety.

Skarby ^^

Te skarby, to mi się od Autumm wzięły, ona coś o tym wspominała.


Co do reszty, to niestety nie do końca zrozumiałem Twojej uwagi. Skoro sesja NIE sprowadza się to penetrowania lochów, by znaleźć skarby, rozpracować pułapki i pokonać hordy wrogów, to czemu mówisz, że do tego się sprowadzi?

Co do dobrych graczy, to jest oczywista oczywistość, że żaden pomysł czy żaden MG nic dobrego nie wykreuje, jeśli nie trafi na dobrych graczy. Amen.
 
goorn jest offline