Wątek: System
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 20-04-2014, 03:46   #2
Warlock
Konto usunięte
 
Warlock's Avatar
 
Reputacja: 1 Warlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputacjęWarlock ma wspaniałą reputację
AD&D odradzam początkującym, chyba, że Ty i Twoi gracze znają już jego zasady. Kiedyś chciałem poprowadzić sesję tu na forum w tym systemie, ale ogrom zasad, które musiałem wytłumaczyć innym mnie całkowicie przytłoczył. Poza tym o podręczniki trudno.

Dla początkujących graczy o wiele lepszym rozwiązaniem jest 4.0, bo ma łatwo przyswajalne zasady, a klasy postaci mają wiele ciekawych mocy i zdolności, które potrafią urozmaicić każde starcie. Niestety jest to system, który raczej wymaga mapki bitewnej (można nawet markerem nakreślić kwadraty), a tych nie każdy jest fanem. Największą jednak wadą tego systemu jest dosyć małe urozmaicenie postaci. Wojownik strzelający z łuku nie jest już tak skuteczny jak ten w 3.5, i chociaż wiadomo, że jeśli ktoś chce postrzelać sobie z łuku to powinien wziąć sobie łowcę, to takie narzucone ramy mocno w moim odczuciu usztywniają rozgrywkę. Na pocieszenie jest fakt, że oficjalnych klas jest ponad 30 i wszystkie są dobrze zbalansowane (nie ma magów i kapłanów rozwalających wszystko co im rzucisz). Dużym atutem edycji 4.0 jest zestaw narzędzi, które WotC stworzył dla MG, a które znacząco uproszczają budowę przygody, a w szczególności potyczek.
 
Warlock jest offline