Wątek: System
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 20-04-2014, 21:09   #10
Zapatashura
 
Zapatashura's Avatar
 
Reputacja: 1 Zapatashura ma wspaniałą reputacjęZapatashura ma wspaniałą reputacjęZapatashura ma wspaniałą reputacjęZapatashura ma wspaniałą reputacjęZapatashura ma wspaniałą reputacjęZapatashura ma wspaniałą reputacjęZapatashura ma wspaniałą reputacjęZapatashura ma wspaniałą reputacjęZapatashura ma wspaniałą reputacjęZapatashura ma wspaniałą reputacjęZapatashura ma wspaniałą reputację
Cytat:
Czy podręczniki settingowe z 3ed. przydadzą się do 4ed?
Trudno powiedzieć. Z jednej strony mechanika, to tylko mechanika. Kogo obchodzi w jakim świecie jej używasz? Możesz z powodzeniem na 4 edycji grać w Czasach Kłopotów w Zapomnianych Krainach i będziesz się dobrze bawił.

Z drugiej jednak - w DnD settingi wynikają z mechaniki bardziej, niż mechanika z settingów. Forgotten Realms w 4 edycji jest czymś zupełnie innym, niż Forgotten Realms w edycji trzeciej. Tak jak pisał już Warlock, jest mroczniejszy. Wszystko się posypało, magia na której kiedyś opierało się tyle pięknych rzeczy, teraz działa zupełnie inaczej i nie jest już wszechpotężna. Z jakichś powodów diablęta pałętają się na lewo i prawo, a jaszczurki urosły do dwóch metrów, zaczęły chodzić na dwóch nogach i z jakichś kompletnie niewytłumaczalnych powodów dostały piersi. Mechanika 4 edycji jest spójna z settingami do 4-ej edycji i w nich najlepiej się sprawdza, co jest oczywiste. Ale jeśli mam być szczery - ja podręcznikiem z opisem Krain do najnowszej edycji jestem zawiedziony, bo jest miałki w porównaniu do edycji poprzedniej. Google powinien w pełni wystarczyć, by wykreować równie złożony świat, co na podstawie podręcznika.
 
Zapatashura jest offline