Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 24-05-2014, 10:37   #11
Aschaar
Banned
 
Reputacja: 1 Aschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znany
Cytat:
Napisał kymil Zobacz post
Kiedyś na sesję musiałeś taszczyć zyliony podręczników, MiMów (ja tak miałem), teraz wystarczy czytnik/smartfon i voila.
Kserowałem i miałem kilkadziesiąt stron, a wtórych się gubiłem. Nawet teraz tablet chowam za podręcznikiem.

Patrząc zupełnie z boku - powiedzmy sobie szczerze - 450 osób to wynik żałosny jeżeli mówimy o papierowym wydawnictwie. Skład, druk, kolportaż to wszystko kosztuje. Te koszty gdzieś się muszą pomieścić w normalanej pracy wydawnictwa, a nie w startupie crowdfundingu. 5000 tysięcy na numer to w opinii znajomego właściciela wydawnictwa wystrcza jak większość zrobi za półdarmo. Biorąc pod uwagę wielkość Polski - NF drukuje się średnio w 36k egzemplarzy z czego sprzedaje się jakaś połowa. Tyle, że punktów sprzeraży prasy jest w Polce ok. 17 tysięcy. Łatwo więc policzyć, że statystycznie na kiosk przypadają dwie NFy a sprzedaje się jedna. Dlatego kupienie NFa "w kiosku" graniczy często z cudem.

W przypadku MiMa logistyka będzie taka sama: albo drukowanie "o dużo za dużo", ale dość szeroki wahlarz punktów sprzedaży, albo dystrybucja do wybranych punktów (sklepy RPG, kluby fantastyki, knajpy RPGowe) co pozwoli ograniczyć nakład, ale równocześnie ograniczy dostępność magazynu.

Nie zauważyłem nigdzie opcji prenumeraty, a znam kilka pism, które tylko w prenumeracie się "rozchodzą". Mają jakieś tam "szalone" nakłady 5k sztuk i są właściwie zinami, ale mają swoich wiernych czytelników...


Jak pisałem wyżej - mam nadzieję, że nie jest to kolejny na polskiej scenie RPGowej "przestrzelony" pomysł i wszystko sie uda, jednak na wyniki z eksperymentem wskrzeszenia legendy trzeba będzie poczekać do czasu aż skończą sie pieniądze z datków, a zacznie rzeczywistosć.
 
Aschaar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem