Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 23-06-2014, 10:33   #93
dzemeuksis
 
dzemeuksis's Avatar
 
Reputacja: 1 dzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputacjędzemeuksis ma wspaniałą reputację
Cytat:
Jeśli coś robi się szybko podstępnie lub szybko pomysłowo, to zauważyłem, że to "szybko" dominowane jest przez pozostałe postawy
Coś w tym jest, ale to wynika z tego, że w sytuacji dynamicznej (walka, wyścig, pościg, etc.) wszystko robi się szybko.

"Błyskawicznie wyprowadzam potężny cios chcąc rozłupać czaszkę". Szybka? Nie, siłowa. Wiadomo, że ciosu nie wyprowadzasz leniwie drapiąc się po rzyci - "błyskawicznie" jest tutaj tylko ozdobnikiem. Wszak skoro cios ma być potężny a celem jest rozłupanie czaszki, to znaczy, że postawa jest przede wszystkim siłowa.

Inaczej "Zamiast sięgać po miecz, błyskawicznie dźgam go trzymanym w ręku widelcem" - tutaj widać, że "błyskawicznie" nie jest tylko ozdobnikiem. Opis akcji wskazuje, że priorytetem i głównym narzędziem czynu jest szybkość. Zatem szybka. Rozpisałem się nie do Ciebie Campo Viejo, tylko tak ogólnie, żeby pokazać na przykładzie użycie postaw.

Inny przykład. Wyobraźmy sobie akcję przezwyciężania - przeszkodą są zamknięte drzwi. Jeśli gracz powie "z dzikim okrzykiem uderzam drzwi nogą tak, żeby otwarły się na oścież" to będzie widowiskowa. Jeśli "rozpędzam się i uderzam barkiem", to siłowa. Jeśli "bierzemy we dwóch leżącą nieopodal ławkę i uderzamy nią z rozpędu", to będzie pomysłowa. Jeśli "krzywym końcem mojej laski delikatnie podważam drzwi a kiedy zeskoczą z zawiasów, to łapię, żeby nie narobić hałasu", to podstępna.

Owszem, nie jest tak, że każda postawa pasuje do każdej sytuacji (i dobrze!) i owszem czasem postawy się przenikają i akcję można zinterpretować na dwa sposoby. W sytuacji fifty-fifty staram się wybrać korzystniejszą dla postaci postawę (uwaga: to nie zawsze oznacza wyższą!).
 
__________________
Jedyna potrzebna moc to ta, która pozwala powstać po upadku.
dzemeuksis jest offline