Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 11-03-2007, 19:11   #19
Szarlej
 
Szarlej's Avatar
 
Reputacja: 1 Szarlej ma wspaniałą reputacjęSzarlej ma wspaniałą reputacjęSzarlej ma wspaniałą reputacjęSzarlej ma wspaniałą reputacjęSzarlej ma wspaniałą reputacjęSzarlej ma wspaniałą reputacjęSzarlej ma wspaniałą reputacjęSzarlej ma wspaniałą reputacjęSzarlej ma wspaniałą reputacjęSzarlej ma wspaniałą reputacjęSzarlej ma wspaniałą reputację
Pod każdą zbroją płytową nosiło się przeszywkę i często kolczugę. Widziałem płytę, widziałem kolczugę i przeszywkę. Jak nie mieli nic pod płytą to jeszcze może i dali radę. Oprócz tego płyta składa się z naramienników, napierśnika, naplecznika, nagolenników. A co do elementów kolczych powinny być pod pachami, na dłoniach, w wszelkiego rodzajach zgięciach.
"Kolczuga - rodzaj miękkiego pancerza w formie koszulki z rękawami krótkimi lub długimi (czasem z kapturem oraz z kolczymi spodniami) zwana również zbroją kolczą, wykonanego z kolczej plecionki.[...] Średniowieczne europejskie kolczugi wytwarzano w ten sposób, że składające się na nie żelazne pierścienie łączono tak, że każdy przeplatał się z czterema sąsiednimi. Pierścienie te najczęściej wytwarzano w ten sposób, że cieto ciągniony drut stalowy[...]" Włodzimierz Kwaśniewicz "1000 słów o broni białej i uzbrojeniu ochronnym". Jak widzisz wiem jak wygląda kolczuga. Wiesz co to była przeszywanica?
 
__________________
[...]póki pokrętna nowomowa
zakalcem w ustach nie wyrośnie,
dopóki prawdę nazywamy, nieustępliwie ćwicząc wargi,
w mowie Miłosza, w mowie Skargi - przetrwamy [...]
Szarlej jest offline