Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 27-11-2014, 18:51   #2
Ereb
 
Ereb's Avatar
 
Reputacja: 1 Ereb jest na bardzo dobrej drodzeEreb jest na bardzo dobrej drodzeEreb jest na bardzo dobrej drodzeEreb jest na bardzo dobrej drodzeEreb jest na bardzo dobrej drodzeEreb jest na bardzo dobrej drodzeEreb jest na bardzo dobrej drodzeEreb jest na bardzo dobrej drodzeEreb jest na bardzo dobrej drodzeEreb jest na bardzo dobrej drodzeEreb jest na bardzo dobrej drodze
Przeznaczenie
Potężna, nadprzyrodzona siła, którą jak wierzą mieszkańcy Zakhary rządzi ich losem i życiem. Jest to siła na tyle potężna, że nawet bogowie muszą się z nią liczyć i godzić się z jej wyrokami. Przeznaczenie nie ma jednak statusu bóstwa. Nie ma meczetów jej wezwaniem. Nie ma oficjalnych kapłanów Przeznaczenia, ani żadnych ceremonii. Jednak każdy mieszkaniec Zakahary szanuje i czci Przeznaczenie.
Tak naprawdę ogranicza się do w większości przypadków do nadobnego wyrażania się o roli fatum, losu w życiu człowieka, o niezbadanych jego wyrokach i wielkiej mądrości. A także do pokornego poddawania się wyrokom Przeznaczenia i podkreślania wagi niby przypadkowych wydarzeń, które mogą mieć decydujący wpływ na dalsza przyszłość.

BG w dramatycznych i niesprzyjających okolicznościach mogą prosic Przeznaczenie o interwencję. Może to mieć miejsce tylko w naprawdę groźnych okolicznościach, gdy na przykład BG otoczony jest przez wrogów i nie ma szans na ich pokonanie, gdy wokół szaleje pożar i zdaje się, że nie ma drogi ucieczki, itp.
Mechanicznie wykonuje się wtedy rzuty 1k100. Postacie nie będące kapłanami mają 2% szans na pomyślna interwencję. W przypadku tych postaci rzut 96-100 oznacza niepomyślną, czy nawet wroga odpowiedź Przeznaczenia, a tym samym nagromadzenie się niesprzyjających okoliczności.
Postacie kapłanów są tutaj uprzywilejowane i ich szansa na pozytywną odpowiedź jest większa. Wynosi ona aż 20% minus ich aktualny poziom, Przeznaczenie sprzyja młodych i niedoświadczonym. W przypadku rzutu 98-100 odpowiedź Przeznaczenie jest niepomyślna.
Reguła ta dotyczy także kapłanów bogów innych niż te wyznawane w Zakharze z tym, że kapłan nie może pogardliwie wyrażać się o Przeznaczeniu i negować jego potęgi.
Jeżeli odpowiedź jest pozytywna, zdarza się cud i BG dostaje prezent od Przeznaczenia w postaci jakiś nagłych, sprzyjających okoliczności, które mogą mu pomóc wyjść z opresji.

Teoretycznie może się zdarzyć, że BG będzie zwracał się z błaganiem o pomoc przy każdej okazji. Jednak jest to postępowanie niehonorowe i pokazujące brak pokory wobec wyroków Przeznaczenia. Mechanicznie jest ograniczenie do jednego przywołania Przeznaczenia na tydzień. Przekroczenie tej liczby oznacza, że szansa odpowiedzi nieprzychylnej zwiększa się za każdym razem o 5%.

Urok złego spojrzenia
Jest to reguła opcjonalna, ale myślę, że na tyle klimatyczna, że wartą ją wprowadzić.
Powodzenie, sukces i duma z tego sukcesu to rzecz niezwykle niebezpieczna w Zakahrze. Przyciąga ona bowiem ludzką zazdrość i zawiść. Osoba odnosząca łatwe i spektakularne sukcesy łatwo może stac się ofiarą złego spojrzenia.
Nie jest to umiejętność stricte magiczna, ale w jakiś sposób odwołuje się do roli Przeznaczenia w tym świecie.
Osoba zawistna uważa, że sukces nie należy się osobie, której się powodzi i patrzy na nią złym okiem, życząc jej przy tym wszystkiego najgorszego. Istnieje pewna procentowa szansa (nie będę pisał jaka), że to życzenie zacznie się spełniać i ofiarę uroku zacznie prześladować nieustanny pech. Mechanicznie jest to minus do testów. Ofiara nie musi być początkowo świadoma, że został na nią rzucony urok i może brak swoje niepowodzenia za bezstronne wyroki Przeznaczenia. Urok można oczywiście odpędzić i zdjąć. O sposobach powiem, jak już ktoś padnie ofiarą złego spojrzenia

Niektóre osoby, czy tez profesje mają większą szansę, że ich złe życzenia się spełnią. Są to żebracy, złośliwy kupcy, wzgardzone kobiety, hakimy, czyli znachorki, czy tez po polsku szeptuchy, wiedźmy.
Oczywiście notoryczne rzucanie tego typu uroku może obrócic się przeciwko samemu rzucającemu.

Dżiny
Duchy pustyni, duchy żywiołów, zwane także demonami pustyni. Istnieją cztery rodzaje dżinów i odpowiadają za cztery żywioły: piasek, ogień, powietrze i wodę.
Nieodłączną częścią życia dżinów jest służba śmiertelnikom. Konieczność służby wynika z tego, że tylko będąc na czyjeś służbie dżin może wzrastać w siłę i potęgę.
Dżiny zatem ochoczo wiążą się z magami i oferują im swoje usługi. Relacja pomiędzy dżinem, a magiem, sha’ir jest przeważnie ściśle handlowa. Dżin zobowiązuje się za określoną zapłatę służyć magowi i przynosić mu potrzebne czary. Przeważnie sha’ir po prostu płaci dżinowi określona kwotę miesięcznie, ale czasami zdarzają się dżiny bardziej wymagające, które żądają klejnotów lub na przykład jakiegoś specyficznego rodzaju ksiąg.
Od pewnego poziomu sha’ir dzięki współpracy z dżinem, sami mogą odwiedzać plany żywiołów, czy tez bywać na dworze ich władców.

Na temat związków sha’ir i dżinów istnieje wiele teorii. Tak naprawdę ilu magów, tyle teorii. Najpowszechniejsze mówią, że sha’ir to człowiek o niezwykle wysokiej charyzmie, która umożliwia im rozkazywanie nieśmiertelnym bytom, jakimi są dżiny. Inna równie znana wersja mówi, że w żyłach sha’ir płynie krew dżinów i stąd tez ich związek z tymi istotami.
Jaka ,by nie była prawda faktem jest, że postacie sha’ir budzą powszechny zachwyt, szacunek, ale jednocześnie strach. Codzienne obcowanie z duchami pustyni uważane jest bowiem za niebezpieczne, czy wręcz szalone.

Pomiędzy sha’ir i jego dżinem istnieje bardzo ścisła więż emocjonalna i empatyczna. Mag jest w stanie widzieć i słyszeć, to co jego dżin i działa to także w drugą stronę.

Istnieją też dżiny wolne, zwane też dzikimi. Dżiny takie nie mają swojego mistrza i mogą działać całkowicie swobodnie. Część z nich miała kiedyś swoich mistrzów, ale albo ponieśli oni śmierć, albo z jakiś powodów kontrakt pomiędzy nimi został zerwany. Część z nich ochoczo przyjmuje się na służbę do nowego pana, a część wręcz przeciwnie zaciekle broni swoje niezależności. Istnieją ponoć potężne dżiny, które przybywają na plan materialny, aby studiować tutejszą magię. Są one bardzo niebezpieczne i groźne.

Istnieją sha’ir, którzy specjalizują się w tworzeniu pułapek i więzień dla dżinów. To oni właśnie tworzą wszelkiego rodzaju lampy, kryształy i inne więzienia dla duchów pustyni.
Więzienia są tak konstruowane, aby przymusić dżina do współpracy. W ten sposób dżinem może władać na przykład osoba, która się kompletnie nie zna na tym i nie nadaje do tego lub też sha’ir może przymusić do posłuszeństwa dżina o wiele potężniejszego od siebie.

Poza dżinami istnieją oczywiście inne duchy, demony i upiory pustyni, które przeważnie nie poddają się woli magów i stanowią wielkie niebezpieczeństwo.
 
__________________
"Kupię 0,7, to leczenie paliatywne i pójdę spać, bo w końcu sam sobie zbrzydnę" AJKS
Ereb jest offline