Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 23-03-2007, 14:38   #14
Szusaku
 
Reputacja: 1 Szusaku jest godny podziwuSzusaku jest godny podziwuSzusaku jest godny podziwuSzusaku jest godny podziwuSzusaku jest godny podziwuSzusaku jest godny podziwuSzusaku jest godny podziwuSzusaku jest godny podziwuSzusaku jest godny podziwuSzusaku jest godny podziwuSzusaku jest godny podziwu
Obrona nWoda przez Nowego

Swoje dwa grosze jako nowy zarowno na LastInn jak i nowy jezeli chodzi o Wod'a. System poznalem dzieki wprowadzeniu Solefina. Chcialem bardzo zagrac w jedna jego sesje (ktora aktualnie sie toczy) wiec zaczalem czytac wszystko co napisal Solefin i rozni ludzie, tutaj na LI, jak i pare materialow znalezionych na sieci. Oczywiscie nie mialem pojecia ze istnieje nWod i sWod. Jakaz byla moja radosc gdy okazalo sie, ze moj znajomy ma pare podrecznikow do tego systemu. Pozyczylem podstawke do Wod (nowego jak sie pozniej dowiedzialem) i musze przyznac ze mnie zaczarowala. Pare dni temu skonczylem czytac rowniez pozyczonego V:tR a teraz zaczynam Promethean:the Created.

Oczywiscie rozumiem ze jezeli ktos byl fanem starego Woda to z pewnoscia krytycznie podejdzie do czegos co przynajmniej ograniczy rozwoj jego kochanego systemu. Jednak nie porownywalbym go z plagami egipskimi.

Nieznajac absolutnie starych poderecznikow chcialem zwrocic na pare rzeczy uwage:

- Kazdy moze grac w kazdy system jak chce. Przeciez nawet w AD&D mozna prowadzic sesje z mocnym nastawieniem storytellingowym. Wazne jest do jakiego podejscia naklania podrecznik, jak jest to odzwierciedlone w zasadach. NWod wyraznie stawia na pewne istotne pytania, nie rzucanie kostka. Wydziwiek zwlaszcza podstawki i VtR jest tutaj jednoznaczny. Moralnosc, jak zapomniec o mroku wiedzac o nim, jak uniknac pograzenia sie w nim, pytania o Danse Macabre, tradycje kontra zacofanie spolecznosci wampirow, balans Czlowiek-Bestia sa postawione otwartym tekstem i pozostawione bez odpowiedzi. Te odpowiedzi gracze i Mg powinni znalesc dla siebie. Jezeli w sWod-ie bylo to postawione jeszcze mocniej - wielki szacunek. Jednak nie mowilbym ze nWod to system dla ludzi niezainteresowanych glebsza eksploracja swoich postaci.

-Podoba mi sie uproszczenie mechaniki. Klika uniwersalnych umiejtonosci, podstwowe atrybuty i klika atutow. Standardowy test Atrybut+Umiejtenosc+ew. Modyfikatory, rzucamy tyloma kosciami na wiecej niz 7. Proste, jasne, nie calkowicie absurdalne - idealne do storytellingu. Mysle ze sWod pewnie byl podobny w tym wzgledzie, ale gdzies czytalem ze umiejtnosci miedzy podrecznikami sie roznily wiec moze byly z tym jakies klopoty. Jednak nie wiem nie wypowiadam sie.

-Fakt ze caly system (SM) startuje od poczatku jest idealnym momentem dla mnie. Nowego. Dzieki temu mam okazje sie odnalesc w tym wszystkim. Z jednej strony walczy we mnie mysl, ze moze zaczeli aby podobne podreczniki sprzedac jeszcze raz. Z drugiej strony moze dzieki temu wszystko bedzie bardziej spojne. Doswiadczenia ze starego systemu pozwola ominac pewne bledy i wykorzystac sukcesy jeszcze raz. Stworzyc ulepszenie tego swiata nie bedac uwieklanym w rzeczy wczesniejsze.

- Skok na kase. No coz nie oklamujmy sie. Ludzie z WW staraja sie zarobic na zycie. I napewno staraja sie zarobic duzo. Ale uwazam ze wielu z nich robi to tez dlatego ze lubia RPG. Kochaja swiat mroku. I naprawde nie raz to widac czytajac podreczniki. Wiec moze stworzenie nWoda bylo pomyslem menadzerow aby zarobic wieksza kase. Ale wielu ludzi ktorzy pracuje przy tych podrecznikach, daje z siebie wszystko. I to nieraz mozna dostrzec. Chwala im za to.

- Jezeli sWod jest naprawde istotnie lepszy (a pewnie przez to trudniejszy) byc moze nWod stanie sie droga przez ktora nowi ludzie beda trafiac do starego systemu. Byc moze po pograniu przez jakis czas i dostrzezeniu ze system jest istotnie tak ograniczony, jak sugeruje czesc szanownych przedmowcow, poszukaja czegos glebszego i odkryja sWoda. W takim razie moze sie okazac ze nWod pomnozy liczbe graczy sWoda.

- Popkultura i nWod. Napewno wiele osob ktore zacznie grac w nWod zrobi to przez buffy czy inne underworld ale to nie znaczy ze Ci ludzie pozostana na tym dosc powiedzmy niezbyt glebokim etapie.

- Religia w VtR. Z 6 konwenatow (przepraszam nie wiem jakie jest polskie slowo na convenats) az 3 (Circle of Crone, Lancea Sanctum, Ordo Dracul) staraja sie dac odpowiedz dlaczego Kainici (Kindred) sa tym kim sa. Jaki jest tego powod i jak powinni postepowac. Byc moze pytania religijne nie sa tak mocno postawione jak pytania o requiem (o zmaganie ze soba, czy ze spoleczenstwem wampirzym), ale zdecydowanie sa obecne o w podreczniku. Zreszta nie mozna zapomniec ze podrecznik jest twworzony przez amerykanow, kraju w ktorym religia jest obecna ale wyjatkowo nieprzcyzowana w szerszym gronie, zwlaszcza oficjalnie.

Jak zwykle mnie troche ponioslo z rozpisaniem sie. Przepraszam . SWod musi byc zaiste wyjatkowym systemem, majac tak mocnych zwolenikow, jednak nie skreslalbym nWoda na wejsciu. Ludzie nie znajacy innych klanow, umiejetnosci nie beda za nimi tesknic. A jezeli faktycznie byly one az tak istotne dla systemu wiele osob je stworzy, lub byc moze poczyta o nich w dodatkach. System z pewnoscia jest inny, ale byc moze pewne uproszczenia, czy kontorwersyjne zmiany wyjada mu na dobre.
 
Szusaku jest offline