Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 10-12-2014, 18:07   #26
Revan
Banned
 
Reputacja: 1 Revan wkrótce będzie znanyRevan wkrótce będzie znanyRevan wkrótce będzie znanyRevan wkrótce będzie znanyRevan wkrótce będzie znanyRevan wkrótce będzie znanyRevan wkrótce będzie znanyRevan wkrótce będzie znanyRevan wkrótce będzie znanyRevan wkrótce będzie znanyRevan wkrótce będzie znany
Cytat:
Napisał dzemeuksis Zobacz post
Niedawno gdzieś czytałem (ubolewam, że nie pamiętam gdzie) opis pewnego eksperymentu na małych dzieciach, bodaj 9-12 miesięcy, czy coś koło tego, z którego zdawało się dość jednoznacznie wynikać, że bez żadnej kontroli, nacisku, czy przymusu niemal wszystkie maleństwa wykazywały niezwykle altruistyczne zachowania, z dzieleniem się włącznie.

Inna sprawa, że eksperyment powtórzony na trzylatkach dawał wyniki już “tylko” dla większości dzieci. Ciekawostka, co stało się z tymi dziećmi przez dwa lata, że u części z nich całkowicie naturalne odruchy zostały wygaszone?

Socjalizacja? Życie.

Które odruchy klasyfikujesz jako normalne i dlaczego? Ja uważam, że zanik niektórych odruchów nie jest nienaturalny, wręcz przeciwnie ( dosłowny przykład np. odruch moro). Kultura, społeczeństwo i co za tym idzie socjalizacja nie jest czymś sztucznym, to nieodłączny składnik życia człowieka, też się składa na jego biologie. Zwierzątka dzielące się jedzeniem z własnym stadem, np. Koty - naturalne zjawisko. Rozszarpywanie przeciwnika w przypadku przejmowania terytorium włącznie z pozeraniem go, np koty - to tez jest naturalne.

Rozwiązanie ciekawostki może być np. takie - dzieciaki stały się starsze, "dorosły". Te "naturalne" altruistyczne odruchy zostały przekształcone w tez "naturalne" egoistyczne odruchy. To moja mała dygresja odnośnie Twojego skrótowego opisu eksperymentu, przydałby się faktycznie link do badania
 
Revan jest offline