Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 28-03-2015, 13:04   #23
ObywatelGranit
 
ObywatelGranit's Avatar
 
Reputacja: 1 ObywatelGranit jest jak niezastąpione światło przewodnieObywatelGranit jest jak niezastąpione światło przewodnieObywatelGranit jest jak niezastąpione światło przewodnieObywatelGranit jest jak niezastąpione światło przewodnieObywatelGranit jest jak niezastąpione światło przewodnieObywatelGranit jest jak niezastąpione światło przewodnieObywatelGranit jest jak niezastąpione światło przewodnieObywatelGranit jest jak niezastąpione światło przewodnieObywatelGranit jest jak niezastąpione światło przewodnieObywatelGranit jest jak niezastąpione światło przewodnieObywatelGranit jest jak niezastąpione światło przewodnie
Cytat:
Chciałbym poznać teraz zdanie innych. Jak sądzicie, co się z ludźmi stało? Czemu teraz tak ciężko pojąć skąd wziąć dany rzut? Daną wartość? Co z czym zsumować? Czemu nie potrafią chwycić do ręki większej ilości kości? Boją się że im ręka się urwie? Uschnie? Że ich głowa rozboli od policzenia tego wszystkiego? Ja rozumiem, są nowe systemu które dążą do minimalizmu, ale nie o to mi chodzi. Chodzi o ten brak chęci, brak zdolności...... brak mózgu żeby zapamiętać po 20 razie jednej prostej rzeczy.
1. Gracz nie przeczytał zasad ze zrozumieniem - chociażby tych najbardziej podstawowych. W 9/10 przypadków, porządna lektura zasad pomaga - może warto nawet przeczytać zasady razem z graczem i tłumaczyć mu na bieżąco.
2. Prowadzący nie wytłumaczył mu bardziej skomplikowanych kwestii.
3. Abstrakcyjne rozwiązania mechaniczne w systemie - przykładowo test odganiania nieumarłych w 3.X ed D&D.
4. Rozwodnienie mechaniki - zbyt dużo możliwości mechanicznych, które de facto dają ten sam rezultat. Im dłużej gram, tym bardziej przekonuje się do załatwiania takich spraw opisem działania, a nie kolejnym rozwiązaniem mechanicznym.
5. Nadmiar wyjątków mechanicznych - sprowadzają się do tego, że za każdym razem gracz będzie pytał o pozornie oczywistą sprawę.
6. Zbyt dużo możliwości mechanicznych postaci - gracz może po prostu nie wiedzieć, z jakiej konkretnej zdolności ma skorzystać.
7. Niejednolita mechanika dla różnych postaci w drużynie - gracze mają problem z utrwaleniem sobie zasad, gdyż każdy rządzi się swoimi regułami.
8. Mało dydaktyczne podejście mistrza gry, który zamiast zachęcać - wywiera presję, zamiast tłumaczyć - frustruje się i ochrzania.

To tak na szybko z mojego punktu widzenia. Wiem, że jest to dość irytujące zjawisko, ale nie ma niego lepszego rozwiązania niż bezdenna cierpliwość i zdrowe wyjaśnianie. Czasem warto wrócić do podstaw, nawet gdy pozornie gracze znają niuanse mechaniczne. A i jeszcze jedna przczyna:

9. Przeskoki z różnych edycji, lub różnych systemów. O, tutaj prawie zawsze jest problem.
 
ObywatelGranit jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem