Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 03-04-2015, 12:10   #1
Sayane
 
Sayane's Avatar
 
Reputacja: 1 Sayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputację
[komentarze] Gildia Najemników





Witam w sesji (nie)szczęśliwców, którzy się dostali



Spis treści:


Trochę
technikaliów na początek; część rzeczy oczywistych, ponieważ mamy również graczy początkujących.
  • Panel sesji będzie dla mnie wyznacznikiem tego, co na daną chwilę posiadacie i jakie czary na dzień macie wybrane/znacie. Jeśli nie ma czegoś w panelu to nie istnieje (nawet jeśli było gdzieśtam kiedyśtam w poście). Uprzedzam też, że lubię grzebać graczom w panelach i przestawiać oraz skreślać (nigdy dopisywać, hehe) graty.
  • Panel sesji proszę uzupełnić w formacie (kolejno okienkami):
    • DLA MG
    • ZDOBYCZE
    • PRZEDMIOTY MAGICZNE I SPECJALNE
    • CZARY WYBRANE NA DZIEŃ lub ZNANE (jeśli ktoś nie ma, a ma ochotę może tu wpisać atuty czy co tam chce, ale mnie to do szczęścia niepotrzebne)
    • BROŃ, AMUNICJA, ZBROJA, ZWIERZĘTA
    • POZOSTAŁE PRZEDMIOTY || ŻYWNOŚĆ/NAPOJE
      Tak się przyzwyczaiłam i taką mam fantazję - łatwiej mi Wam grzebać i wtedy widzę np. czy zabraliście znaczące dla fabuły przedmioty, albo czy zdobycze przypadkiem cudownie się nie rozmnożyły.
  • Nie musicie uzupełniać mechaniki w panelu - wystarczy mi w MythW. Jeśli ktoś tego jeszcze nie zrobił proszę udostępnić mi kartę jako edytorowi, żebym mogła ją dodać do sesji.
  • Odnośnie zaklęć: domyślnie macie po 10 sztuk każdego składniku potrzebnego do danego czaru. Nie będę Was rozliczać (chyba że pojawią się jakieś rzadkie lub kosztowne), ale pamiętajcie, by czasami fabularnie je uzupełniać.
  • Sami pilnujecie mechaniki swoich postaci (nie dotyczy początkujących). W czasie walki zaznaczacie w komentarzach bocznych lub dolnych ile i czym zadajecie obrażeń, jakich umiejek używacie i co to daje liczbowo, jaki zasięg ma czar etc. Jeśli chcecie żebym na coś Wam rzuciła (int, wis, nasłuchiwanie, dyplomacja etc.) również mi to zgłaszacie.
  • Powyższe tyczy się też zwierzaków. Ja przejmuję kontrolę w chwilach gdy nad nimi nie panujecie (np. ucieczka w sytuacji zagrożenia). Pamiętajcie, że mają one mniej PW od Was i niepilnowane mogą w każdej chwili zginąć - tu nie mam oporów.
  • Awatary - szerokość 150 px.
  • LVL-up: co zlecenie lub w zależności od Waszych postępów - zobaczymy jak się rozwinie sesja.
  • Mam nadzieję, że wszyscy choć ramowo przejrzeli materiały. Zapewne przez długi czas nie będą potrzebne, ale uprzedzam, że zakładam ich znajomość - zwłaszcza geografii.
  • Proszę do końca tury standardowo potwierdzić w komentarzach udział w sesji i podesłać mi na PW typowy wygląd postaci (jeśli nie ma go w docu) oraz to, co wiedzą o niej inni bohaterowie - wrzucę to w jeden post (nr 3) do wglądu dla wszystkich. Z czasem pewnie też będę dorzucać kolejne materiały o świecie w odpowiedni wątek.
Posty:
  • Tempo: 5 dni dla Was i 2 dla mnie (maksymalnie 7/2). Mam nadzieję, że uda nam się ustalić stałe dni dla początku i końca tury. Weekendy przeznaczam dla rodziny i jestem wtedy mało dostępna.
  • Długość postów: rozsądna. Mam nadzieję, że uda nam się zachować sensowny balans między postami a docami i nie rozpisywać na nich każdego p*nięcia.
  • Posty preferuje w trzeciej osobie, ale jak komuś bardzo zależy na pierwszej to ok.
  • Dialogi kursywą; myśli - tak, żeby było widać, że to myśl, a nie wypowiedź. Boldowanie imion okazjonalnie, żeby było widoczna zmiana interlokutora lub pojawienie się nowej postaci (lub NPCa) w poście.
  • Ilustracje proszę dostosowywać rozmiarem do ustawień forum (max 500), podlinkowywać w tekście lub dawać w tag [media ] - wtedy automatycznie zmniejszają się do okienka.
  • Jeśli ktoś nie może napisać posta to proszę od razu zgłosić w komentarzach, żeby inny gracze niepotrzebnie nie czekali. Jeśli się Wam zdarzy pisać na ostatnią chwilę i zajdzie potrzeba to zostawić deklaracje dla reszty graczy, żeby mogli ująć działania bohatera w swoim poście.
  • Jeśli ktoś nie odpisze do sesji w przepisowym terminie, sesja rusza dalej, a jeśli postać czegoś nie zrobiła, a gracz nie zostawił deklaracji, to jego strata.
  • Ponieważ jest Was dużo to pisząc tagujcie posty - albo w nagłówku, albo tytułując, żeby było wiadomo jaki czas i miejsce obejmuje dany wpis. Oczywiście dotyczy to sytuacji, gdy się rozłazicie.
  • Google doc. Jego ilość zależy od Was. Ja wymagam codziennej aktywności (lub przynajmniej codziennych deklaracji) w dwóch przypadkach:
1. walka;
2. dialogi przy których dana postać jest obecna. Można nie brać w nich udziału, lecz trzeba wtedy wyraźnie zaznaczyć bierność postaci (np. wpisem typu: “Zoja milczała przez całą rozmowę, błądząc myślami gdzie indziej”);
    • Post wpólny I - doc główny, tu zaglądamy w pierwszej kolejności. Tu piszemy dialogi i walki, zgłaszamy nieobecności, dajemy deklaracje.
    • Post wspólny II - doc pomocniczy, gdy główny będzie zapchany, lub akcja będzie się działa w różnych lokacjach. Przyda nam się nie raz i nie dwa.
    • Post wspólny III (techniczny): wspólny ekwipunek, notatki czy co tam chcecie. Tutaj też wrzucam sondę (patrz niżej).
    • Post MG - jeśli nie wyrobicie się z wrzucaniem doców czy postów, a termin tury nadejdzie to tutaj wrzucę tymczasowo swój kolejny post, żeby reszta graczy się nie nudziła.
UWAGA! Żeby przeklejało wam się formatowanie postów z doców (bez tagowania wszystkiego) na forum musicie w opcjach w panelu użytkownika LI (na samym dole) mieć ustawiony “Interfejs edytora postów: Zaawansowany edytor WYSIWYG”.
W większości przeglądarek to działa, dlatego formatujcie od razu posty w docu i poprawiajcie błędy, by osoba wrzucająca nie musiała robić tego za Was. Jest mi obojętne kto finalnie wrzuca post na forum (mogę nawet ja) - ważne jest kto pisze.
  • Jeśli gracz zarobi 3 nieusprawiedliwione nieobecności zostanie usunięty z sesji, a postać uśmiercona. Nie trzymam się tego sztywno bo wiadomo, że jeśli ktoś wpadnie pod tramwaj to raczej nie napisze, że jest w szpitalu, ale nie lubię też olewania sesji bez słowa wyjaśnienia.
UWAGA: to, że piszcie regularnie nie gwarantuje, że postać przeżyje (aczkolwiek zwiększa szanse w stosunku do osób mało aktywnych). Ryzyko śmierci jest wpisane w życie poszukiwacza przygód - w końcu robicie coś, czego wszyscy inni się boją. Poza tym bez ryzyka sesje są nudne.

Sandbox
:
Koboldy są tylko przygrywką do sesji, aczkolwiek początki rozbudowanego storytellingu możemy zacząć już w Futenberg.
Chciałabym zachować balans między akcją a czasem wolnym dla postaci, nie zanudzając ani jednym, ani (zwłaszcza) drugim. Dlatego sensowny wydaje mi się następujący system (oczywiście uwagi i sugestie mile widziane):
  • Ostatniego dnia tury (nie każdej, wiadomo że nie np. w czasie walki czy w środku dialogów) będę wrzucać do Doca III sondę z pytaniem czy chcecie teraz wolną turę na odgrywanie i światotworzenie, czy kontynuujemy grę scenariuszową.
  • Na odpowiedzi będę czekać dobę (do deadline’u tury). Przewaga głosów decyduje o rozwoju sesji. W razie równowagi lub Waszego niezdecydowania decyzję podejmuję ja. Na podstawie sondy ustalam zawartość mojego kolejnego posta.
  • Jeśli ktoś nie chce akurat ‘sandboxować’ zgłasza to i wtedy nie musi pisać. Tyczy się to jednak pojedynczych tur pomiędzy akcją. Jeśli robicie sobie dłuższą przerwę na światotworzenie należy podjąć jakąś aktywność - w końcu takie było założenie sesji.

Leczenie
:
Jak zawsze u mnie magiczne leczenie jest jedynie przyśpieszeniem naturalnej regeneracji. Owszem, zamyka rany, ale nie uzupełni braku krwi, a energia i materia brana jest z ciała chorego. W ogniu walki pomaga (ach, ta adrenalina), natomiast potem należy odpocząć (a przynajmniej się nie forsować) by zregenerować siły, inaczej cięższe czynności będą odpowiednio trudniejsze, a w czasie walki będę stosować minusy do ataku. Otrzymane podczas walki rany będę też podawać nie liczbowo, a opisowo:
  • rany drobne;
  • rany lekkie - spadek do min. 75% PW;
  • rany średnie - analogicznie 50% PW;
  • rany poważne - 25% PW;
  • rany krytyczne - 5% PW i mniej.
Innymi słowy nie będziecie wiedzieć ile punktów życia Wam zostało i czy leżący na ziemi bohater jest nieprzytomny, czy martwy, a postawa “chlup flaszkę i do boju” nie będzie się sprawdzać. Taki ciut realizmuw tym fantasy Proszę o odpowiedni storytelling w wypadku otrzymywania kolejnych obrażeń.


GOOGLE DOC:
  • zawsze podpisujemy wypowiedzi - na forum nie ma kolorów.
  • od razu poprawiamy literówki, błędy gramatyczne, orty, składnię itp.
  • na końcu swojej partii stawiamy gwiazdkę. Następna osoba ją kasuje i pisze dalej, po czym wstawia własną. Hurtowo można je usunąć opcją ‘znajdź-zamień’.
  • zaznaczajcie czy dana partia dialogowa jest już skończona i można ją wrzucać na forum.
  • kasujcie komentarze własne, które się już zdezaktualizowały i boczne konwersacje. Wyjątkiem są te od MG, które niech powiszą dzień-dwa, żeby wszyscy mieli okazję przeczytać.
  • nie piszcie komentarzy w treści postów, robi się wtedy chaos i syf. Nie znoszę tego; będę warczała i gryzła aż do skutku. Od tego są komentarze boczne lub oddzielone linią dolne.
  • Ogarniajcie początki i końce doców fabularnie. Niech nie wisi łysy dialog, zwłaszcza gdy jest cięty na części - dopisanie zdania dwóch w stylu: “Gdy kobold wyszedł odezwał się Marv”, czy “Potem wszyscy poszli do świątyni” nie boli, a ładnie wygładza opowieść. Pamiętajcie, że mamy (ponoć) czytelników.
  • nie musicie pisać chronologicznie; możecie wstawiać swoje wypowiedzi tam, gdzie pasują kontekstem. Warto też czasem przesunąć jakąś wypowiedź, żeby całość miała więcej sensu. Co prawda z jednej strony taki wygląd konwersacji jaki poszedł teraz na forum odzwierciedla chaos rozmowy 10 osób na raz, z drugiej jednak post jest mało czytelny (sama się nagłowiłam w kilku miejscach).
  • możecie zaznaczać komentarzem bocznym fragmenty, które wymagają odpowiedzi od innych graczy (a zwaszcza od MG), żeby nie umknęły.
Ale przede wszystkim boldujcie nowe wypowiedzi zwłaszcza wtedy, gdy są wstawiane w środek konwersacji!!! Serio, nikt nie będzie sie przedzierał przez cały dialog przy każdorazowym włączeniu doca. Niech ten bold powisi z dobę; jeśli są długie partie tekstu to wyboldujcie choć pierwsze zdanie, lub zaznaczcie komentarzem bocznym. Jak widzicie, że wszyscy się pojawili - odznaczacie, albo zostawiacie to mnie.

***

Oczywiście komentarze, uwagi i poprawki mile widziane Proszę mi też zwracać uwagę, jeśli zacznę się czepiać (bo jestem czepliwa i humorzasta ) o coś, czego nie napisałam (tu zwłaszcza do Autumm prośba) - mam swoje przyzwyczajenia i skrzywienia, które “moi gracze” znają i akceptują (np. notoryczne lenistwo pt. “znajdźcie sobie”), a wiele rzeczy (głównie dot. doca) wydaje mi się oczywiste…

 

Ostatnio edytowane przez Sayane : 28-07-2015 o 11:28.
Sayane jest offline