Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 09-11-2015, 20:28   #15
Imre Voeres
 
Imre Voeres's Avatar
 
Reputacja: 1 Imre Voeres jest po prostu świetnyImre Voeres jest po prostu świetnyImre Voeres jest po prostu świetnyImre Voeres jest po prostu świetnyImre Voeres jest po prostu świetnyImre Voeres jest po prostu świetnyImre Voeres jest po prostu świetnyImre Voeres jest po prostu świetnyImre Voeres jest po prostu świetnyImre Voeres jest po prostu świetnyImre Voeres jest po prostu świetny
Idąc tym tropem, doszedłem do wniosku, że chodzi prawdopodobnie o francusko-pruską wojnę z 1870 roku. W istocie, zasięg broni palnej odgrywał dużą rolę w taktyce piechoty - francuski karabin Chassepot posiadał dużo większy zasięg od karabinu Dreysego, co zmusiło wojsko pruskie do wykonywania agresywnych ataków narażających na duże straty. Zgodnie z moimi informacjami pruski atak na umocnione pozycje polegał na frontalnym natarciu jednostek liniowych, wykorzystując przewagę liczebną - zadaniem centrum formacji było związanie obrońców walką, podczas gdy jej flanki rozciągały się i z pomocą jednostek tyłowych przypuszczały szturm na flankę nieprzyjaciela (wspomagany dodatkowo ogniem artyleryjskim), by spowodować wyłom.
Nie znalazłem nigdzie konkretnej nazwy takiego rodzaju taktyki. Wg mnie (jeśli chodzi konkretnie o ten casus) jest to ówczesny rodzaj wymanewrowania przeciwnika, którego defensywa opiera się na doktrynie obrony statycznej. Zauważyłem też cechy wspólne z taktyką Schlachtordnung (czyli w uogólnieniu atak skoncentrowany na jeden z odcinków formacji przeciwnika).
 
Imre Voeres jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem