Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 21-04-2007, 10:31   #9
qued
 
Reputacja: 1 qued ma wyłączoną reputację
Talking Skromnym zadaniem

Witam przygladam sie od jakiegos czasu waszej dyskusji. Sam tworze system autorski juz berdzo dlugi czas, mysle, ze nawet stracilem juz zapał, ale 12 lat to durzo. Z mojego doswiadczania wiedze, ze zapał tworczy jest naprawde potrzebny, ale i upór.

Co do opisu ras, cywilizacji, zachowan to zgadzam się z przedmowcą. Jest to berdzo istotne. Niemal nie zbedne. Bo jak maja gracze wcielic sie w postac rasy której cech, zachowań, temperamentu, uwarunkowań społecznych, kulturowych i religijnych nie rozumie. Spotkałem sie z graczami, którzy świetnie sobie z tym radzili, ale mysle, ze to raczej indywidualne predyspozycje graczy, niź typowe zachowanie graczy.

Jak nie wiesz czy twoja postać to wirtuoz w sztuce, czy prosty z grupsza ociosany kulturalnie barbazyńca to nie zagrasz fajnie na sesju choc byś chiał.

Miałem tez pomysł na współ tworzenie świata z graczami. To nie działa.
może z MG dało by radę, ale jakies ramy muszą być, bo inaczej pojawia się w systemie konwencje na które napewno nie chiał byś pozwolić.

Chieli byscie spotkać kosmonautów w swpim świecie fantasy?
Albo zagrac przygode komedyjna w horroze. choc to mogło by sie skończyc trałma zbyt okrutną...

W karzdym razie jednostrzaowe sesje sa fajne, ale nie ma co mowic o powstaniu z tego systemu.

W swojej karierze MG miałem kilka takich wypadków, i uważam że były swietne jak na opowieść, historie ktora sie milo wspomina. Niemozna mowic tu o rozwiajaniu postaci, czy kontynulowaniu kolejnych przygod. Jest to bardzo trudne, bo zawsze harakterystyki wtedy sa nie sistotne, realia machaniki czasto sie nagina do samej opowiesci. W centrum jest historia, a nie bonusy z umiejetnosci, cech specjalnych i czego tam jeszcze mozna sobie wymysleć.

Zatem przychylam się do stwierdzenia. System autorski winien byc raczej systemem dopracowanym przynajmiej pod 3 wzgledami. Mechanika, Świat, Rasy - charakteystyka, cechy, zachowania.
 
qued jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem